کد خبر:7050
پ
۱۴۰۱۰۲۳۰۱۶۰۴۴۸۲۸۴۲۵۳۵۹۱۲۴

ترکیه از توقف مذاکرات دو جانبه با یونان خبر داد

رئیس جمهور ترکیه با توجه به تشدید تنش‌ها بر سر مسائل مورد مناقشه با یونان از تصمیماتش برای توقف مذاکرات دو جانبه با این کشور خبر داد. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مناقشات بین یونان و ترکیه اخیرا بر سر مسائل مختلف بالا گ..

ترکیه از توقف مذاکرات دو جانبه با یونان خبر داد

رئیس جمهور ترکیه با توجه به تشدید تنش‌ها بر سر مسائل مورد مناقشه با یونان از تصمیماتش برای توقف مذاکرات دو جانبه با این کشور خبر داد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مناقشات بین یونان و ترکیه اخیرا بر سر مسائل مختلف بالا گرفته و چندی پیش هم طرفین یکدیگر را به نقض حریم هوایی از طرف مقابل متهم کردند. یونان در جریان این مناقشات آنکارا را تهدید کرد که از این کشور به دلیل نقض حریم هوایی کشورش شکایت می کند.

اظهارات اخیر "کیریاکوس میتسوتاکیس"، نخست وزیر یونان در مورد تحویل تسلیحات آمریکا به ترکیه هم ظاهراً باعث عصبانیت شدید "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه شده است.

اردوغان چندی پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به اظهارات میتسوتاکیس در مورد تحویل جنگنده های آمریکایی گفت: ما با او توافق کرده بودیم که طرف سومی را در مناقشه خود دخالت ندهیم.

اردوغان گفت: با این وجود، وی در سفر به ایالات متحده و سخنرانی در کنگره نسبت به ارائه جنگنده های اف ۱۶ آمریکایی به ترکیه هشدار داد. اردوغان با اشاره به نخست وزیر یونان افزود: برای من، میتسوتاکیس دیگر وجود ندارد. من هرگز دیگر با دیدار با نخست وزیر یونان موافقت نمی کنم.

روزنامه "تاگس اشپیگل" آلمان در گزارشی از تصمیمات "رجب طیب اردوغان"، برای قطع مناسبات دو جانبه با یونان در اثر تشدید تنش های بین دو کشور خبر داد.

رجب طیب اردوغان در جدیدترین اظهارات خود گفته است که دیگر هیچ مذاکرات دو جانبه ای با یونان برقرار نخواهد کرد. وی روز گذشته در سخنانی در آنکارا گفت: این را به دوستانم هم گفته ام ما دیگر هیچ مذاکره دو جانبه ای با آن ها ( یونان) نداریم.

سخنگوی وزارت خارجه یونان روز چهارشنبه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اردوغان گفت که گفتگو با ترکیه همچنان مورد نظر است، اما همیشه بر اساس قوانین بین المللی. ما با آرامش و خونسردی واکنش نشان می دهیم و در عین حال همکاران و متحدان خود را از حوادث آگاه می کنیم.

یونان و ترکیه مدت‌هاست که در زمینه حق بهره برداری از منابع انرژی در دریای اژه و مدیترانه اختلاف دارند. یونان و ترکیه بابت اکتشاف گاز در شرق مدیترانه به تقابل نظامی نزدیک شدند. این دو کشور بارها همدیگر را به نقض حریم هوایی و دریایی هم متهم کرده‌اند.

اردوغان اهداف عملیات آینده ترکیه در سوریه را مشخص کرد

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران