کد خبر:4257
پ
۱۴۰۰۱۰۰۵۱۰۲۰۳۵۷۴۲۲۴۳۵۶۰۳۴

سازمان بنادر:‌ آلودگی ذرت‌‌های وارداتی ارتباطی به انبارهای بندر امام(ره) ندارد/ ذرت‌های آلوده در دولت قبل وارد شد

مقام مسئول سازمان بنادر و دریانوردی با رد ادعای مطرح‌شده مبنی بر آلودهشدن محموله ۱۴۵هزارتنی ذرت‌‌های وارداتی در انبارهای بندر امام(ره) گفت: وجود سم آفلاتوکسین در کالاهای خوراکی ارتباطی به ماندن آنها در انبار ندارد. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری..

مقام مسئول سازمان بنادر و دریانوردی با رد ادعای مطرح‌شده مبنی بر آلودهشدن محموله ۱۴۵هزارتنی ذرت‌‌های وارداتی در انبارهای بندر امام(ره) گفت: وجود سم آفلاتوکسین در کالاهای خوراکی ارتباطی به ماندن آنها در انبار ندارد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمود حسین‌زاده رئیس اداره کالاهای اساسی بنادر استان خوزستان درباره ادعای مطرح‌شده مبنی بر آلوده شدن ۱۴۵هزار تن ذرت وارداتی در انبارهای بندر امام خمینی(ره)، اظهار کرد: وقتی یک کالا وارد بنادر کشور می‌شود، بعد از تخلیه از کشتی و قبل از صدور اظهارنامه برای ارائه به گمرک جهت صدور دستور ترخیص، سازمان‌های مختلف از قبیل سازمان استاندارد (و نیز در این مورد سازمان دامپزشکی) از کالا نمونه‌گیری می‌کنند و در صورت تأیید، دستور ترخیص آن را صادر می‌کنند و در صورتی هم که کالا مورد تأیید نباشد، برای آن حکم توقیف یا عدم خروج صادر می‌کنند.

وی افزود: در مورد ذرت‌های مورد اشاره نیز همین روال طی شده است؛ حدود ۱۴۵هزار تن ذرت که ۲۰هزار تن آن مربوط به سال ۹۲، حدود ۱۲۱هزار تن مربوط به سال ۹۵ و حدود ۴هزار تن هم مربوط به سال ۹۷ بوده است. اداره استاندارد تشخیص می‌دهد که سم آفلاتوکسین این کالا بالاتر از حد مجاز است و خوشبختانه با جدیتی که از طرف سازمان بنادر صورت گرفت و به‌رغم فشارهای زیاد، این کالا از بندر خارج نشد و ما درِ انبارهایمان را هم پلمب کردیم که کالا به‌هیچ‌وجه وارد چرخه مصرف کشور نشود، این در حالی بود که سازمان دامپزشکی به ما می‌گفت که "کالا از نظر ما مشکلی ندارد."

رئیس اداره کالاهای اساسی بنادر استان خوزستان با بیان اینکه بروز سم آفلاتوکسین در کالاهای خوراکی ارتباطی به ماندن در انبار ندارد، گفت: آفلاتوکسین از خود مبدأ ایجاد می‌شود و حتی ممکن است در خود مزرعه بوده باشد. طی یک دهه اخیر حدود ۱۵۰ میلیون تن کالای اساسی در بندر امام(ره) تخلیه شده است و عدد ۱۴۵هزار تن شاید اصلاً در اعشارِ این میزان کالای وارداتی هم نمی‌گنجد.

حسین‌زاده با ابراز "بااین‌حال جلوی ترخیص این کالا و ورود آن به کشور گرفته شد"، ادامه داد: طبق قوانین گمرکی و بندری، چنانچه صاحب یک بار ۳ ماه بعد از تخلیه آن، مبادرت به خروج آن نکند، به‌عنوان کالای متروکه تلقی و به سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی اعلام می‌شود. در مورد این کالا نیز همان موقع، یعنی در سال ۹۲، ۹۵ و ۹۷ بلافاصله که ۳ ماهِ آن سپری شد و صاحب کالا آنها را خارج نکرد، ما آن را به‌عنوان کالای متروکه به گمرک و سازمان اموال تملیکی اعلام کردیم.

وی با اشاره به اینکه ذرت‌های آلوده‌ مورد اشاره از آن زمان در ید تملیک سازمان اموال تملیکی بوده و باید آنها را تعیین تکلیف می‌کرد که متأسفانه این اقدام صورت نگرفته بود، ادامه داد: در نهایت موضوع منجر به این شد که خود سازمان اموال تملیکی این کالاها را به‌شرط صادرات و نه به‌شرط مصرف در داخل کشور، به مزایده گذاشت که یک شخص آنها را خریداری کرد و طی سه مرحله که آخرینِ آن حدود ۳ ماه پیش بود، نزدیک به ۱۲۰هزار تن آن تعیین تکلیف و با ۳ فروند کشتی صادر شد.

رئیس اداره کالاهای اساسی بنادر استان خوزستان با بیان اینکه تا چند ماه پیش حدود ۱۱ انبار بندر امام(ره) در اشغال این بار آلوده بوده است، تأکید کرد: در زمان حاضر تنها یک انبار این بندر در اشغال این کالاست که حجمی حدود ۲۷هزار تن است که الآن در حال کیسه‌گیری آن هستند و احتمالاً تا قبل از عید و نهایتاً فروردین‌ماه ۱۴۰۰ از بندر امام(ره) و از کشور خارج و پرونده این موضوع به‌طور کامل بسته می‌شود.

حسین‌زاده با تأکید بر اینکه موضوع ذرت‌های آلوده هیچ ارتباطی با مجموعه وزارت راه و شهرسازی یا سازمان بنادر و دریانوردی نداشته و ندارد، افزود: کالا را اداره استاندارد توقیف کرده است و سه ماه بعد از ماندن در انبار مطابق قانون، به‌عنوان کالای متروکه تحویل گمرک و سازمان اموال تملیکی شده است و این سازمان باید آن را تعیین تکلیف می‌کرد که فرآیند آن حدود ۸ سال به‌طول انجامید، کما اینکه تا الآن هم که کالا تعیین تکلیف شده است، با پیگیری خودِ سازمان بنادر این کار انجام شده است.

این مقام مسئول درباره وضعیت رعایت استانداردها در انبارهای بندر امام خمینی(ره) نیز تأکید کرد: در بندر امام(ره) در مجموع ۴۲ سایت داریم که مشتمل بر ۱۲۸ انبار هستند که در هریک از این سایت‌ها یک نماینده از سازمان دامپزشکی و یک نماینده از سازمان غذا و دارو مستقر هستند و هم بر سلامت کالا و هم بر سلامت انبارها نظارت می‌کنند. انبارهای بندر امام(ره) به‌لحاظ رعایت استانداردها با توجه به وسعت و کیفیت تخلیه کالا، شاید در سطح کشور بی‌نظیر باشند. همه این انبارها تأییدیه سازمان دامپزشکی و سازمان غذا و دارو را دارند و چنانچه حتی یکی از انبارها مورد تأیید این دو سازمان نباشد، اساساً در آن کالا تخلیه نمی‌شود، روال هم به این ترتیب است که کشتی در زمان پهلوگیری، سازمان قرنطینه جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت می‌بایست تأییدیه تخلیه کالا از کشتی را صادر کنند و تا این تأییدیه‌ها نباشند، کشتی اصلاً تخلیه نمی‌شود.

به گزارش تسنیم، مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی کشور نیز در بازدید از روند تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر امام(ره) گفته است: تاکنون از مجموع ۱۴۵هزار تن ذرت غیراستاندارد دپوشده در انبار بندر امام(ره) ۱۲۰هزار تن آن به خارج کشور صادر شده است. با تلاش خریدار این محموله، فرآیند بارگیری مابقی ذرت‌ها نیز در حال انجام است تا پیش از عید نوروز، این محموله از کشور خارج شود. در صورت خروج کامل این محموله از کشور، بخش زیادی از ظرفیت انبار بندر امام خمینی(ره) برای نگهداری کالاهای اساسی جدید اختصاص پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران