کد خبر:5000
پ
۱۴۰۰۰۹۳۰۱۶۱۳۴۶۳۲۲۲۴۳۲۴۵۱۴

توسعه میدان مشترک آرش اجرایی می‌شود/ تحقق ظرفیت تولید ۴ میلیون بشکه‌ای نفت تا پایان سال

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: هم اکنون مطالعات اولیه و لرزه‌نگاری میدان مشترک آرش انجام شده و برنامه توسعه آن نیز در شرکت ملی نفت ایران مصوب شده است که به زودی اجرایی می‌شود. – اخبار اقتصادی – به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، «محسن خجسته‌مهر»، مدیر..

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: هم اکنون مطالعات اولیه و لرزه‌نگاری میدان مشترک آرش انجام شده و برنامه توسعه آن نیز در شرکت ملی نفت ایران مصوب شده است که به زودی اجرایی می‌شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، «محسن خجسته‌مهر»، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: از سال ۱۳۹۷ و همزمان با اعلام موج جدید تحریم‌ها علیه ایران، میزان تولید نفت کشورمان با کاهش مواجه شد؛ با این وجود با توجه به برنامه دولت سیزدهم در خصوص بازپس‌گیری بازارهای صادراتی، تمرکز وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران بر افزایش ظرفیت تولید و دستیابی به امکان تولید نفت به مقدار پیش از تحریم‌ها قرار گرفت که خوشبختانه موفق شدیم ظرفیت تولید را به هدف از پیش تعیین شده ارتقا دهیم.

وی ادامه داد: برای واکاوی چگونگی احیای ظرفیت تولید نفت لازم است که این مقوله را در سه بخش اقدامات مخزن‌محور، چاه‌محور و تأسیسات‌محور بررسی کرد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه "در بخش اقدامات مخزن‌محور، اولویت ما دستیابی به اهداف نگهداشت توان تولید بود"، گفت: در این خصوص برخی از چاه‌های جدید وارد مدار تولید شد و توانستیم بخشی از ظرفیت تولید از دست رفته را از این طریق جبران کنیم که در این مورد می‌توان از تولیدی شدن ۱۳ حلقه چاه در میدان آزادگان جنوبی یاد کرد که در شش ماهه دوم سال گذشته وارد فاز اجرایی شده و ظرفیت جدیدی برای تولید نفت ایران پدید آورده است.

وی افزود: انجام اقدامات بنیادین در بخش چاه‌محور شامل نصب پمپ‌های درون‌چاهی و عملیات گسترده اسیدکاری و تعمیرات چاه‌ها نیز که بالغ بر ۱۸۰۰ مورد بوده است، از دیگر اقدامات انجام شده در زمینه بازپس‌گیری ظرفیت تولید نفت ایران بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در خصوص اقدامات تأسیسات‌محور نیز به اصلاح خطوط لوله جریانی و بهبود تأسیسات سرچاهی اشاره کرد و گفت: در این بخش تنها یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران موفق شده است که با تعمیر و جایگزینی خط لوله‌ای که وظیفه انتقال ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام را داشته است، به همین میزان به ظرفیت تولید نفت ایران اضافه کند.

وی تأکید کرد: در حوزه تعمیرات اساسی، بیش از ۲۵۰ مورد تعمیرات اساسی تخصصی صورت گرفته که در بالفعل شدن توان احیا و ظرفیت‌سازی نفت ایران نقش مؤثری داشته است.

خجسته‌مهر در پاسخ به سؤالی در خصوص چرایی عدم توجه به ظرفیت‌سازی در دولت‌های پیشین گفت: این موضوع به نگاه دولت‌ها در خصوص دستیابی به توان تولید بستگی داشته و به هیچ وجه متأثر از تحریم‌ها نبوده است؛ چرا که افزایش مجدد ظرفیت تولید در شرکت ملی نفت ایران در تمامی بخش‌ها از تأمین کالا و حفاری گرفته تا انجام عملیات اجرایی، به صورت صددرصد ایرانی و با بهره‌گیری از توان کارکنان شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های ایرانی دیگر بوده است.

معاون وزیر نفت همچنین در خصوص اهمیت افزایش ظرفیت تولید نفت کشورمان گفت: افزایش ظرفیت تولید نفت، پشتوانه خوبی برای رفع دغدغه تأمین خوراک، در صورت افزایش محصول در پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها خواهد بود. علاوه بر آن، با اتّکا به این استراتژی می‌توان در کوتاه‌مدت نسبت به بازپس‌گیری بازارهای صادراتی نفتی ایران اقدام کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از افزایش ۴۰ درصدی میزان صادرات نفت کشورمان در کوتاه‌مدت به عنوان یکی از دستاوردهای صنعت نفت یاد کرد و افزود: این موفقیت در سخت‌ترین شرایط تحریمی حاصل شده است که در نوع خود بسیار قابل اهمیت است.

وی تأکید کرد: شرکت ملی نفت ایران از تمامی ظرفیت‌های خود برای تولید حداکثری نفت استفاده خواهد کرد.

خجسته‌مهر همچنین بر اهمیت افزایش ظرفیت تولید در شرکت ملی نفت ایران تأکید کرد و گفت: بنابر برنامه‌ریزی انجام شده، مقرر شده است تا ظرفیت تولید را تا پایان سال ۱۴۰۱ به ۴ میلیون بشکه در روز افزایش دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به سؤالی درباره اقدام اخیر عربستان در برنامه‌ریزی برای برداشت از میدان مشترک آرش نیز گفت: توسعه میدان‌های مشترک نفتی و گازی، اولویت شرکت ملی نفت ایران است.

وی متذکر شد: در خصوص میدان مشترک آرش نیز هم اکنون مطالعات اولیه و لرزه‌نگاری این میدان انجام شده و برنامه توسعه آن نیز در شرکت ملی نفت ایران مصوب شده است که به زودی اجرایی می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در خصوص وضعیت استخدامی و جذب نیروهای تازه‌نفس در صنعت نفت نیز گفت: تأمین ظرفیت نیروی انسانی متخصص، مؤلفه اصلی فعالیت‌های شرکت ملی نفت ایران است و بر همین اساس با نظر مثبت وزیر نفت، مصاحبه حدود ۱۵۰۰ نفر از رتبه‌های الف دانشگاه صنعت نفت انجام شده و مراحل استخدامی آنان در شُرف انجام است که حدود نیمی از این افراد در شرکت ملی نفت ایران و مابقی در سایر شرکت‌های تابعه صنعت نفت مشغول به کار خواهند شد.

خجسته‌مهر در پایان افزود: همچنین امسال آزمون استخدامی با دستور و نظر مساعد وزیر نفت برای جذب نیروی انسانی توانمند از دانشگاه‌های کشور برگزار خواهد شد.

شبیخون سعودی‌ها به ذخایر گازی ایران در "میدان آرش"/ قول وزیر نفت برای آغاز فعالیت‌ها بعد از ۲۱ سال وقفه

انتهای پیام/؛

فدراسیون صنعت نفت ایران