کد خبر:8374
پ
۱۴۰۱۰۲۲۱۲۱۴۷۵۸۹۴۴۲۵۳۰۵۹۴۴

از آزادی تا تونس؛ چرا پرونده مرحله نهایی انتخابی تیم ملی کشتی در ایران بسته نمی‌شود؟

بعد از معرفی ملی‌پوشان سه وزن کشتی آزاد، ۵ نفر دیگر نیز تکلیف‌شان در انتخابی ۱۹ تیر ماه روشن خواهد شد و دو نفر نیز به تونس خواهند رفت، اما آیا این امکان نبود که تکلیف همه اوزان در مرحله نهایی انتخابی مشخص شود؟ – اخبار ورزشی – به گزارش خبرگزاری تسنیم،..

از آزادی تا تونس؛ چرا پرونده مرحله نهایی انتخابی تیم ملی کشتی در ایران بسته نمی‌شود؟

بعد از معرفی ملی‌پوشان سه وزن کشتی آزاد، ۵ نفر دیگر نیز تکلیف‌شان در انتخابی ۱۹ تیر ماه روشن خواهد شد و دو نفر نیز به تونس خواهند رفت، اما آیا این امکان نبود که تکلیف همه اوزان در مرحله نهایی انتخابی مشخص شود؟

– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در پایان سه مرحله از چرخه انتخابی تیم ملی آزاد، در ۵۷ کیلوگرم رقابت نهایی برای کسب دوبنده تیم ملی در مسابقات جهانی بلگراد بین علیرضا سرلک و احمد جوان به انجام خواهد رسید. در ۶۱ کیلوگرم رضا اطری و داریوش حضرتقلی‌زاده با هم کشتی خواهند گرفت.

در ۶۵ کیلوگرم رحمان عموزاد، در ۷۰ کیلوگرم امیرمحمد یزدانی و در ۷۴ کیلوگرم یونس امامی طبق چرخه به عضویت تیم ملی در مسابقات جهانی ۲۰۲۲ درآمده‌اند.

در ۷۹ کیلوگرم انتخاب بین علی سوادکوهی و محمد نخودی انجام می‌شود و در ۸۶ کیلوگرم برنده مبارزه محسن مصطفوی و علیرضا کریمی به مصاف حسن یزدانی خواهد رفت.

در ۹۲ کیلوگرم برنده مهدی حاجیلوئیان و امیرحسین فیروزپور با کامران قاسم‌پور کشتی خواهد گرفت و در ۹۷ کیلوگرم مسابقه انتخابی بین محمدحسین محمدیان و مجتبی گلیج ملی‌پوش این وزن را مشخص خواهد کرد. در ۱۲۵ کیلوگرم نیز برنده یدالله محبی و امیررضا معصومی به مصاف امیرحسین زارع می‌رود تا به این شکل تکلیف ۷ وزن دیگر تیم ملی آزاد در مسابقات جهانی ۲۰۲۲ که ۱۹ تا ۲۷ شهریور در بلگراد برگزار می‌شود، مشخص شود.

در این میان، رقابت انتخابی ۵ وزن ۶۱، ۸۶، ۹۲، ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم روز نوزدهم تیر ماه در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی به انجام خواهد رسید اما در دو وزن ۵۷ و ۷۹ کیلوگرم با نظر کادرفنی تیم ملی، مدعیان در تورنمنت رنکینگ تونس روی تشک خواهند رفت.

در وزن ۵۷ کیلوگرم، با استناد به حالت چهارم از چرخه انتخابی تیم ملی، علیرضا سرلک دارنده مدال نقره رقابت‌های جهانی ۲۰۲۱ نروژ و احمد محمدنژاد جوان دارنده مدال طلای جام‌ تختی به مرحله نهایی انتخابی تیم‌ملی راه پیدا کرده‌اند و با نظر کادرفنی تیم‌ ملی کشتی‌ آزاد این دو کشتی‌گیر برای رسیدن به دوبنده تیم‌ملی جهت حضور در رقابت‌های جهانی ۲۰۲۲ صربستان باید به تورنمنت رنکینگ در کشور تونس اعزام شوند تا با توجه به شرایط زیر یکی از دو کشتی‌گیر انتخاب شوند:

حالت اول: هر کدام از دو کشتی‌گیر به مدال طلای تورنمنت تونس دست پیدا کنند، به دوبنده تیم‌ملی در رقابت‌های جهانی صربستان خواهند رسید.
حالت دوم: اگر هر دو نماینده کشورمان در یک گروه قرار بگیرند، در صورتی‌که سرلک جایگاه بهتری را کسب کند به دوبنده تیم‌ ملی خواهد رسید و در غیر این صورت بین دو کشتی‌گیر رقابت رو در رو برگزار خواهد شد که در این مرحله هر کشتی‌گیری برنده شود، به دوبنده تیم‌ ملی خواهد رسید.
حالت سوم: اگر هر دو کشتی‌گیر در جایگاه سوم مشترک قرار بگیرند، بین دو کشتی‌گیر رقابت رو در رو برگزار خواهد شد که در این مرحله هر کشتی‌گیری برنده شود، به دوبنده تیم‌ ملی خواهد رسید.
حالت چهارم: اگر هیچ‌کدام از نمایندگان کشورمان در این وزن به مدال نرسند و در یک گروه هم قرار نداشته باشند و با یکدیگر هم مبارزه نکرده باشند در آن‌ صورت با توجه به کیفیت و عناوین حریفانی که در گروه هر دو کشتی‌گیر قرار دارند و نتایجی که مقابل آن‌ها به دست می‌آورند، کادرفنی تصمیم‌گیری خواهد کرد که انتخاب ملی‌پوش این وزن مشروط بر مبارزه رو در رو باشد یا بدون مبارزه رو در رو ملی‌پوش این وزن انتخاب شود.

در وزن ۷۹ کیلوگرم نیز با استناد به حالت اول از چرخه انتخابی تیم‌ملی در وزن ۷۹ کیلوگرم، رقابت‌های مرحله نهایی انتخابی تیم‌ملی بین علی سوادکوهی و محمد نخودی برگزار خواهد شد و درست مثل ۵۷ کیلوگرم، انتخاب ملی‌پوش به همان چهار حالت خواهد بود. نخودی به واسطه مدال نقره سال گذشته‌اش درصورت مبارزه رودررو، نیاز به یک برد دارد.

اما چرا در این دو وزن نیز مسابقه انتخابی در ایران برگزار نشد؟ دلیل اصلی محک خارجی کشتی‌گیران حاضر در این اوزان بوده است. احمد جوان هرچند سال خیلی خوبی را پشت سر گذاشته که با پیروزی بر علیرضا سرلک در جام تختی نیز تکمیل شد، از نظر کادرفنی تیم ملی باید عملکرد خارجی‌اش نیز مورد ارزیابی قرار گیرد.

در خصوص ۷۹ کیلوگرم نیز وضعیت به همین شکل است و باتوجه به اینکه علی سوادکوهی در فینال قهرمانی آسیا باوجود کسب مدال طلا، خیلی عملکرد راضی‌کننده‌ای نداشت، نیاز بود بار دیگر وضعیت این کشتی‌گیر در شرایطی برابر با محمد نخودی، در تورنمنت خارجی مورد بررسی قرار بگیرد.

در سایر اوزان باتوجه به کارنامه خارجی کشتی‌گیران، تصمیم بر این شد که مرحله نهایی انتخابی تیم ملی در کشور برگزار شود چون عیار نفرات از قبل مشخص بود.

۴ داور المپیکی کشتی ایران در کدام مسابقه جهانی‌ قضاوت می‌کنند؟

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران