کد خبر:5096
پ
۱۴۰۱۰۱۱۷۱۵۲۸۲۹۶۱۷۲۵۰۹۲۹۴۴

تولید گاز از میدان مشترک سلمان تا یک ماه آینده از سرگرفته می‌شود

مدیر امور تولید شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: با انجام تعمیرات خط لوله آسیب‌دیده انتقال گاز میدان سلمان به جزیره سیری و عسلویه، تولید و انتقال گاز از این میدان مشترک تا یک ماه آینده از سرگرفته می‌شود. – اخبار اقتصادی – به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری ..

مدیر امور تولید شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: با انجام تعمیرات خط لوله آسیب‌دیده انتقال گاز میدان سلمان به جزیره سیری و عسلویه، تولید و انتقال گاز از این میدان مشترک تا یک ماه آینده از سرگرفته می‌شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، امیر سالاری، مدیر امور تولید شرکت نفت فلات قاره ایران اظهار داشت: با توجه به افت فشار در خط لوله ۳۰ اینچ انتقال گاز میدان سلمان به جزیره سیری، در تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۰ بلافاصله اقدامات لازم به منظور عیب‌یابی و بررسی انجام شد که با وجود عمق بالای آب (حدود ۶۰ متر)، با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات غواصی عمیق مشخص شد این خط لوله در ۶۸ کیلومتری از سکوی KPP دچار آسیب‌دیدگی شده و نیازمند تعمیرات اساسی است که متعاقب برگزاری جلسات متعدد فنی، تصمیمات لازم برای آغاز تعمیرات آن اتخاذ شد.

وی با بیان اینکه تعمیر این خط لوله با توجه به عمق زیاد آب و شرایط نامساعد دریا، از پیچیدگی‌‌های زیادی برخوردار است، گفت: خوشبختانه این پروژه به یکی از پیمانکاران توانمند داخلی واگذار و تعمیرات مربوطه آغاز شده است، فرآیند تعمیرات این خط لوله شامل برش‌کاری در عمق زیاد آب، تمیزکاری، توپک‌رانی‌ها، نصب اسپول، اسمارت‌فلنج، خشک‌سازی و … بوده و تاکنون پیشرفت خوبی داشته است و توپک‌ها از ناحیه KPP ارسال شده و در ناحیه آسیب‌دیده دریافت شده و تجهیزات به جزیره سیری جهت ادامه عملیات در حال حمل است که امیدواریم پس از انجام همه این مراحل، حدود یک ماه آینده این خط لوله پس از خشک‌سازی و تست نهایی در سرویس قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به تاریخچه و تعمیرات قبلی خط لوله موجود و آسیبی که به آن وارد شده، برنامه‌ریزی جهت احداث خط لوله جایگزین در حال انجام است.

مدیر امور تولید شرکت نفت فلات قاره ایران تصریح کرد: از این خط لوله با توجه به عمر مفیدی که آخرین بار برای آن اعلام شده بود بیشتر بهره‌برداری شده است البته امیدوار هستیم پس از تعمیرات لازم و بهره‌برداری و نگهداری ویژه بتوانیم تا زمان احداث و بهره‌برداری از خط لوله جایگزین جدید از این خط لوله برای انتقال گاز میدان مشترک سلمان به سیری و عسلویه استفاده نماییم.

گفتنی است، روزانه حدود ۱۶۰ میلیون فوت مکعب گاز میدان سلمان توسط سکوی KPP استحصال و از طریق خط لوله ۳۰ اینچ به طول ۱۴۵ کیلومتر به جزیره سیری انتقال داده می‌شود و گاز دریافتی در این جزیره پس از فشارافزایی توسط کمپرسورها، از طریق خط لوله ۳۲ اینچ به طول ۳۰۰ کیلومتر به سمت عسلویه و فازهای پارس‌جنوبی ارسال می‌گردد.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران