کد خبر:7241
پ
۱۴۰۰۱۰۲۶۱۵۵۵۴۵۷۸۱۲۴۵۴۵۳۰۴

زاهدی: برنامۀ هفتم توسعه باید در راستای تمدن نوین اسلامی شکل بگیرد

رئیس فراکسیون مهدویت مجلس می‌گوید بهتر است که دولت و مجلس دست در دست هم دهند و برنامه هفتم توسعه را در راستای شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی به کار بگیرند. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، زاهدی، رئیس فراکسیون مهدویت مجلس در سومین ..

زاهدی: برنامۀ هفتم توسعه باید در راستای تمدن نوین اسلامی شکل بگیرد

رئیس فراکسیون مهدویت مجلس می‌گوید بهتر است که دولت و مجلس دست در دست هم دهند و برنامه هفتم توسعه را در راستای شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی به کار بگیرند.

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، زاهدی، رئیس فراکسیون مهدویت مجلس در سومین اجلاسیه بین‌المللی فعالان مهدوی که در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، گفت: نتایج این نشست بناست برای طراحی فضاهای کاری آینده مؤثر و مفید باشد. در بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب بحثی را با عنوان تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای ظهور ولایت عظمی دارند. این کلیدواژه‌هایی که فرمودند کاملاً با مباحث این اجلاسیه موضوعیت دارد. ما باید آینده‌ای که بایسته را ترسیم کنیم. اما تمدن نوین اسلامی چیست و چه ابعاد و زوایا و مختصاتی دارد؟ مقام معظم رهبری چند محور را بیان فرمودند که عبارتند از علم، پژوهش، معنویت، اخلاق اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، عزت ملی و مرزبندی با دشمن و سبک زندگی. امام راحل ما صحبتی دارند مبنی بر اینکه دانشگاه، مبدأ تمام تحولات است و اتفاقاً در راستای همین بحث، مقام معظم رهبری محور علم و پژوهش را مطرح می‌کنند.

وی افزود: با یک مثال ساده موضوع را بیان کنم. وقتی بنای عظیم، محکم و استواری می‌خواهیم درست کنیم (نه مثل متروپل) که در برابر تمام جریانات و حوادث مقاوم باشد، نیاز است ابتدا آن را معماری کنیم؛ شَمایی از آن را داشته باشیم که امروزه مهندسین معمار کارشان طراحی این کالبد است که چگونه باشد. پس از طراحی، مهندسین مختلف از مکانیک و عمران و … مطرح می‌کنند این شکل و شمایل چگونه در هماهنگی با هم و در ارتباط مستقیم با معماران باید باشد. خب ما می‌خواهیم بنایی را به نام تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظما ایجاد کنیم؛ پس ابتدا یک طراحی نیاز است. شکل و شمایل و ابعادش چه باشد؟ هفت محوری که در بیانیه گام دوم آمده، چه نقشی در این بنا دارند؟ پس اینجاست که دانشگاه، مبدأ تحولات است. نه فقط دانشگاه بلکه حوزه‌های علمیه نقش مهم‌تری دارند.

زاهدی ادامه داد: معماران فرهنگی ما باید طراحی کنند که این تمدن نوین چگونه است و چه مختصات و ابعادی دارد. اینجاست که دانشگاه، مبدأ تحول است؛ پس دانشگاه باید برای این طراحی کمک کند. هویت انقلاب اسلامی و گفتمان امامین انقلاب چگونه باید در این تمدن نوین دیده شود؛ پس از این طراحی، باید شروع به ساخت شود. کدام دستگاه‌ها باید ورود داشته باشند؟ اینجاست که هر کدام از کارگزاران نظام نقش دارند، اما آیا بدون توجه به مردم امکان این کار را دارند؟ خیر؛ در روایات داریم مردم به حاکمیت نگاه می‌کنند؛ پس کارگزاران نظام اعم از دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌ها و … باید در ساخت این بنای تمدن شرکت داشته باشند. اینجاست که ما نقش دانشگاه تمدن‌ساز را باید جدی بگیریم؛ اینجاست که باید بگوییم دانشگاه باید مختصات خودش را داشته باشد. دانشگاه تمدن ساز، دانشگاه خلاق و مسئله محور و برون‌دادمحور است، دانشگاه مأموریت‌محور است؛ پس حوزه‌های علمیه باید در این زمینه بیایند و وارد معرکه شوند. متأسفانه برخی سکوت کردند؛ باید گفت ظهور آقا که همین طور صورت نمی‌گیرد بلکه باید مقدماتش فراهم شود. حوزه‌های علمیه باید در طراحی این مدل از تمدن نوین که آغازگر ظهور است، نقش ایفا کنند. در اینجاست که پژوهش‌محوری برای هویت‌سازی مسئولیت دارد.

رئیس فراکسیون مهدویت مجلس با اشاره به اینکه ما از این نشست انتظار داریم حداقل بستری را برای طراحی این مدل تمدن نوین اسلامی فراهم کنیم، گفت: در این راستا باید به برنامۀ هفتم توسعه توجه کنیم. کلیدواژه اصلی ما به عنوان افق و نهایتی که باید به آن برسیم، مشخص است. باید این چند سال باقیمانده به تحقق برنامۀ توسعه را در مقاطع مختلف بشکنیم. بهتر است که دولت و مجلس دست در دست هم دهند و برنامه هفتم توسعه را در این راستا به کار بگیرند. در اینجاست که یک هماهنگی و هم‌افزایی بین دولت و مجلس با کمک گرفتن از صاحبان نظر که در رأس آنها حوزه‌های علمیه و همۀ آنها که در دانش علوم انسانی صاحبنظرند، صورت گیرد. باید بتوانیم سرفصل‌های خوبی را در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، عدالت و حتی در حوزۀ سبک زندگی (که این روزها دچار خلل زیادی شده) بکار ببریم. طی این ماجرا، سرفصل‌هایی به دانشگاه‌ها و مدارس بدهیم.

وی افزود: موضوع اصلی ما حیات طیبه است. آنها باید آینده جهان اسلام را با تاثیرگذاری و حضورشان رونق دهند. دانشگاه‌ها باید این فهم و درک تمدن نوین را به صورت حرفه‌ای و تخصصی به جهانیان به خصوص جهان اسلام بشناسانند. باید این نقش را در برنامۀ هفتم توسعه داشته باشیم. از ریاست جمهوری و ریاست مجلس درخواست دارم بتوانیم این عناوین و به تبع عناوین، مواد و تبصره‌های مورد نیاز برای بسترسازی لازم جهت طراحی تمدن نوین در برنامه هفتم توسعه را جای دهیم. سرمایه‌های مادی و معنوی را آماده کنیم تا بتوانیم با حکمرانی مطلوب به مقاصد اصلی تمدن نوین اسلامی برسیم.

نماهنگ دختران روح الله برای ارتحال امام خمینی منتشر شد

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران