کد خبر:10942
پ
۱۴۰۱۰۶۲۳۱۱۲۵۵۷۱۸۲۶۰۸۶۱۴۴

محصولات کشاورزی هرمزگان به قطر صادر می‌شود

استاندار هرمزگان با تاکید بر لزوم کاهش عوارض صادرات محصولات کشاورزی در هرمزگان گفت: محصولات کشاورزی هرمزگان به قطر صادر می‌شود. – اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، مهدی دوستی عصر امروز در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان هرمزگ..

محصولات کشاورزی هرمزگان به قطر صادر می‌شود

استاندار هرمزگان با تاکید بر لزوم کاهش عوارض صادرات محصولات کشاورزی در هرمزگان گفت: محصولات کشاورزی هرمزگان به قطر صادر می‌شود.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، مهدی دوستی عصر امروز در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان هرمزگان با دستورکار توسعه صادرات غیرنفتی و مانع‌زدایی در این حوزه برگزار شد، اظهار داشت: ما با خام فروشی مخالف هستیم، اما این مسئله نباید برای صادرات محصولات معدنی‌ که بسیار مازاد بر نیاز داریم مشکل ایجاد کند، به عنوان مثال گچ به میزان قابل توجهی در کشور وجود دارد و مانع‌تراشی در برابر صادرات آن فقط بازار ما را به دست رقبا به ویژه عمانی‌ها که در این زمینه فعال هستند، می‌دهد.

استاندار هرمزگان با اشاره به زمان‌بر بودن آزمایشات تعیین ماهیت مواد معدنی و تحمیل هزینه‌های دموراژ بر صادرکنندگان، افزود: قطعا این موضوع را با هدف تسهیل صادرات غیرنفتی از سوی وزارت صمت پیگیری خواهیم کرد تا فرآیند تعیین ماهیت مواد معدنی چابک‌تر شود و محصولاتی که شناسایی آن‌ها بدون آزمایش قابل انجام است وارد پروسه آزمایشگاهی نشود.

نماینده عالی دولت در استان تاکید‌ کرد: در صادرات برخی از کالاهای بومی مشکل ارزش‌گذاری گمرکی خارج از استان وجوددارد که ممکن است شناخت دقیقی از محصولات بومی ما نداشته باشند و لازم است از طریق گمرک مراتب انجام این امر در داخل استان انجام شود.

دوستی با اشاره به افزایش عوارض صادرات محصولاتی چون گوجه‌فرنگی با تاکید بر اصلاح الگوی کشت، گفت: با توجه به اینکه در بحث صادرات برخی محصولات کشاورزی با کشورهای منطقه رقابت داریم، برای حمایت از کشاورران استان و حفظ بازارهای هدف باید مکاتباتی با وزارت جهاد کشاورزی داشته‌ باشیم که عوارض صادرات برخی از محصولات کشاورزی کاهش پیدا کند چرا که بازنده اصلی این موضوع در محصول گوجه فرنگی هرمزگان و جنوب کرمان است.

جزئیات توافق برای صادرات سوخت ایران به لبنانصادرات استان کرمان ۵۰ درصد کاهش داشته استرشد ۲۰ درصدی صادرات ایران به قطر/ سهمیه تماشاگران ایرانی در جام جهانی اعلام شد

دوستی با توجه به برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ افزود: قطری‌ها متقاضی محصولات کشاورزی هرمزگان هستند و با توجه به اینکه بندر دیر پایانه صادراتی است جهت تسهیل در ترانزیت محصولات کساورزان استان بندرشیو فعال‌سازی می‌شود.

نماینده عالی دولت در هرمزگان حفظ میراث ملموس و ناملموس فرهنگی و توسعه صنایع دستی در هرمزگان را مهم برشمرد و خاطرنشان‌کرد: برای گذر از صنایع دستی معیشتی و افزایش تولیدات در این حوزه، تهیه ماشین‌آلات مرتبط ضرورت دارد و از محل اعتبارات فنی و مهندسی تسهیلات و حمایت‌هایی برای تک رقمی شدن سود بازپرداخت تسهیلات در نظر گرفتیم که فعالان عرصه صنایع دستی بتوانند کار خود را توسعه دهند.

استاندار هرمزگان احداث شهر میوه‌ها گرمسیری بندرعباس را مزیت ممتاز هرمزگان در صادرات دانست و گفت: از بخش خصوصی مشارکت کننده در این طرح حمایت کامل می کنیم چراکه ایجاد شهر میوه‌های گرمسیری جزء مهمی از برنامه پیشرفت مردم اساس هرمزگان است که با تمام امکانات بارانداز، ترانزیت و لجستیک در موقعیت مجاورت با فرودگاه؛ بعنوان یک پروژه با ابعاد ملی مطرح می شود و در آینده می‌تواند نقش بسزایی در توسعه صادرات داشته باشد.

مهدی دوستی همچنین از آغاز مطالعه و بررسی اصلاح فرآیندها در استان نیز خبرداد و اصلاح فرآیندهای گمرکی را مشمول تمام رویه‌های صادراتی و وارداتی از محل ورود و خروج کالا تا مسیرهای حمل و نقل دانست.

انتهای پیام/۸۶۴/ح

فدراسیون صنعت نفت ایران