کد خبر:6738
پ
۱۳۹۴۰۶۳۰۲۰۰۶۴۴۳۹۷۶۱۴۱۳۸۴

مساجدی: کار تیمی پیکان از شهداب قوی‌تر بود/ تیم‌های ایرانی فقط به فکر عنوان هستند

مربی پیشین تیم ملی والیبال اعتقاد دارد در مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا کار تیمی پیکان از شهداب یزد قوی‌تر بوده است. – اخبار ورزشی – رایان مساجدی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در مورد عدم توجه کشورهای چین، کره و ژاپن به مسابقات..

مساجدی: کار تیمی پیکان از شهداب قوی‌تر بود/ تیم‌های ایرانی فقط به فکر عنوان هستند

مربی پیشین تیم ملی والیبال اعتقاد دارد در مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا کار تیمی پیکان از شهداب یزد قوی‌تر بوده است.

– اخبار ورزشی –

رایان مساجدی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در مورد عدم توجه کشورهای چین، کره و ژاپن به مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا اظهار داشت:‌ باشگاه‌های کره‌ای، ژاپنی و چینی برای شرکت در مسابقات مختلف، تبلیغات و بازار را در نظر می‌گیرند و برای آنها مهم است که شرکت در یک تورنمنت، چقدر روی فروش و بهبود بازار حامیان مالی این تیم‌ها تأثیر دارد. تیم‌های ایرانی اما فقط به فکر عنوان هستند و برای مثال در تیمی مثل پیکان، بازاریابی حاصل از شرکت در یک تورنمنت اصلاً اهمیت ندارد، چون محصولات این شرکت در هر حال فروش می‌رود.

مربی پیشین تیم ملی والیبال ادامه داد: ضعف پوشش رسانه‌ای رقابت‌های والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا نیز دلیل دیگری است که تیم‌های شرق آسیا، اهمیت زیادی برای این مسابقات قائل نیستند. اگر رسانه‌ها در پوشش این مسابقات با قدرت بیشتری عمل کنند، اقبال تیم‌های شرقی به آن بیشتر خواهد شد. برای مثال، مسابقات اخیر که در تهران برگزار شد برای ژاپنی‌ها به صورت رایگان قابل مشاهده بود و تب والیبال برای یک هفته در ژاپن بالا گرفت و مردم به طرز عجیبی به والیبال علاقه‌مند شدند. بازیکنان خارجی تیم‌های ایرانی هم دلیل دیگری برای توجه رسانه‌ها و به دنبال آن، مردم به این مسابقات بود.

مساجدی درباره شکست تیم شهداب مقابل سانتوری ژاپن در مرحله نیمه نهایی مسابقات باشگاه‌های آسیا گفت: تنها کسی که در شهداب، تیم سانتوری را جدی گرفته بود و مشخص بود نگران بازی است، مهدی مهدوی بود. بازیکنان دیگر فکر می‌‌کردند که به راحتی سانتوری را شکست می‌دهند و به فینال می‌رسند. ولاسکو همیشه می‌گفت که ذره‌ای غرور به شکست ختم خواهد شد. یزدی‌ها بد بازی نکردند بلکه سانتوری بالاتر از حد توقع آنها ظاهر شد. سانتوری با سرویس‌های خوب و ریسکی، سیمون را از کار انداخت.

مربی پیشین تیم ملی والیبال ژاپن تصریح کرد: از آمدن ستاره‌‌های خارجی به ایران، خوشحال شدم، چون بازی‌ها تماشاگرپسند شد. جذب کوتاه مدت بازیکنان مطرح خارجی پیش از این تنها در کشورهای عربی انجام می‌شد. برای کشورهای بزرگ اما کار پایه‌ای مهم است. ترکیب تیم پیکان، ۹۰ درصد تغییر کرده بود، چون این تیم به فکر نتیجه بود. خود من هم سابقه بازی در جام‌های محلی مثل آمل و ساری را دارم که باعث جذب تماشاگران می‌شد. به نظر من، حضور در مسابقات قهرمانی باشگاه‌های آسیا، حق بازیکنانی بود که در لیگ برای پیکان و شهداب زحمت کشیده بودند. هماهنگ شدن بازیکنان خارجی با توجه به پول‌هایی زیادی که گرفته بودند، کار آسانی بود.

رایان مساجدی راجع به شکست تیم سانتوری مقابل پیکان در فینال و در حالی که ۲ بر صفر پیش بود، یادآور شد: سانتوری کم آورد و خسته شد. اگر یاناگیدا و موزرسکی مثل قبل به بازی ادامه می‌دادند، کار برای پیکان خیلی سخت می‌شد. من سانتوری و بازیکنان این تیم را به خوبی می‌شناسم. موزرسکی وقتی سرحال باشد، قابل کنترل نیست. در تیم پیکان هم، سعید معروف، فوق‌العاده تأثیرگذار بود و سیدمحمد موسوی هم باانگیزه ظاهر شد. او به همه حریفان احترام گذاشت و الگوی خوبی برای جوانان بود.

وی ادامه داد:‌ کار تیمی پیکان از شهداب قوی‌تر بود. موسوی و معروف نیز با هم کاملاً هماهنگ بودند و به خاطر تسلط به زبان انگلیسی، ارتباط خوبی با بازیکنان خارجی داشتند. در تیم شهداب اما فقط مهدوی تلاش می‌کرد در تیم هماهنگی ایجاد کند. پاس دادن به سیمون، کار بسیار سختی است. شهداب اگر با بازیکنان خودش در مسابقات شرکت می‌کرد، بهتر بود. جو تیمی در مسابقات بسیار مهم است.

مساجدی در مورد چرخه المپیکی تیم ملی والیبال با کادر فنی ایرانی‌اش هم خاطر نشان کرد: بعد از زنده‌یاد حسین معدنی، تیم‌ ملی سال‌ها با مربی خارجی اداره می‌شد. حضور مربی ایرانی در تیم ملی، یک آزمایش است و البته آزمایش سختی هم در مقابل قدرت‌های بزرگ خواهد بود. عطایی در مدت فعالیت خود نشان داده که عملکرد بهتری نسبت به برخی مربیان خارجی داشته است. در سال‌های اخیر که مربی خارجی در ایران بوده است به جز جواد کریمی، صابر کاظمی و میثم صالحی، بازیکنی در والیبال ایران برای تیم ملی پرورش پیدا نکرده است. اظهارنظر در مورد مربی ایرانی، زود است و باید به او فرصت داد تا خروجی کارش دیده شود. خروجی با کسب نتیجه تفاوت دارد.

وی در پایان گفت: ژاپنی‌ها، روحیه‌ای ضعیف دارند و به اصطلاح «تو سری خور» هستند. آنها همچنان از سیستم سخت و قدیمی آموزشی استفاده می‌کنند و با کوچکترین خطایی به بازیکن خاطی می‌گویند احمق. برای مثال وقتی یک لیبرو از ۲۰ توپ، ۱۹ توپ را می‌گیرد و یکی را خراب می‌کند، احمق است. از طرف دیگر اما از نظر پشتکار، خارق‌العاده و حتی وحشتناک و غیرقابل تصور هستند. من تلاش کردم در تیم‌هایی که کار کردم، ذهنیت نوین را به بازیکنان ژاپنی القا کنم و ارتباط خوبی آنها بگیرم. پس از چند سال حضور در لیگ دسته یک ژاپن، پروژه‌ای چهار ساله را با تیمی جدید از دسته سه شروع کرده‌ام تا به دسته یک برسیم.

عطایی: بازیکنان باتجربه را نباید فرسوده کنیم/ تیم «ب» از یکشنبه کارش را آغاز می‌کند

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران