کد خبر:6046
پ
۱۴۰۱۰۲۱۴۲۳۰۱۲۹۳۱۲۲۵۲۷۰۰۸۴

نگاهی به بزرگ‌ترین بازی نیم‌فصل دوم؛ زیبا و جذاب اما بی‌حاصل

گروه استان‌ها- سپاهان مقابل استقلال کیفیت فنی برتر خود را به رخ کشید اما فقدان یک مهاجم کامل در کنار عدوم تمرکز و کاهش نرخ بهره‌وری بازیکنان این تیم باعث شد تا از یک برد دلچسب محروم بماند. – اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان ، هفته بی..

نگاهی به بزرگ‌ترین بازی نیم‌فصل دوم؛ زیبا و جذاب اما بی‌حاصل

گروه استان‌ها- سپاهان مقابل استقلال کیفیت فنی برتر خود را به رخ کشید اما فقدان یک مهاجم کامل در کنار عدوم تمرکز و کاهش نرخ بهره‌وری بازیکنان این تیم باعث شد تا از یک برد دلچسب محروم بماند.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان ، هفته بیست‌ و پنجم ‌رقابت‌های لیگ‌ برتر فوتبال جام خلیج فارس روز گذشته با برگزاری ۶ دیدار خاتمه یافت که در یکی از این رقابت‌ها سپاهان اصفهان در ورزشگاه نقش‌ جهان مقابل استقلال با تساوی یک بر یک متوقف شد.

سپاهان روز گذشته در حساس‌ترین دیدار نیم‌فصل دوم مقابل استقلال تهران با تساوی یک_یک متوقف شد تا علاوه بر از دست دادن ۲ امتیاز حساس، بهترین فرصت برای بهبود جایگاهش را از دست دهد. سپاهان و استقلال در شرایطی به مصاف هم رفته بودند که نتیجه این دیدار تاثیر بسزایی بر روند قهرمانی داشت و پیروزی هر کدام از دو تیم می‌توانست معادلات قهرمانی فصل جاری را وارد فاز تازه‌ای کند.

سپاهان با این نتیجه ۴۶ امتیازی شده و همچنان در رده سوم جدول ایستاده است، استقلال نیز با این تساوی ۵۷ امتیازی شده و با توجه به نتایج سایر بازی‌ها فاصله‌اش با پرسپولیس به ۴ امتیاز کاهش یافت تا جدال قهرمانی در هفته‌های پایانی به اوج خود برسد.

سپاهان و استقلال یکی از جذاب‌ترین بازی‌های برگزار شده در نیم‌فصل دوم به نمایش گذاشتند که در آن همه چیز وجود داشت از گل و ضربه پنالتی گرفته تا حضور پرشور هواداران دو تیم؛ زردپوشان اصفهانی مقابل استقلال یکی از بهترین نمایش نیم‌فصل دومشان را ارائه داده و در بیشتر فاکتورهای هجومی از جمله مالکیت توپ، تعداد پاس و میزان پاس‌های صحیح و تعداد شوت عملکرد بهتری از استقلال داشتند اما با این وجود، شاگردان نویدکیا نتوانستند از این برتری خود استفاده کنند و استقلالی‌ها در خلق موقعیت‌های خطرناک و تعداد شوت‌های در چارچوب موفق‌تر عمل کردند. در واقع تاکتیک اتخاذی مجیدی واگذار کردن مالکیت توپ و میدان به سپاهان، بستن فضاهای حرکتی زردپوشان در عرض زمین و استفاده از خلأهای خط دفاعی سپاهان در ضدحملات بود، شیوه‌ای که با توجه به قدرت بالای خط میانی استقلال در اجرای پرسینگ، منجر به ارائه یک بازی درگیرانه از هر ۲ طرف شده وحملات سپاهان را به شدت کم اثر نمود.

سپاهان اگرچه دوئل قهرمانی را واگذار کرده‌ اما هنوز برای کسب عنوان نایب قهرمانی شانس دارد و بر همین اساس شاگردان نویدکیا روز گذشته بازی جسورانه و با کیفیتی را به نمایش گذاشتند اما در روزی که می‌توانستند مقابل صدرنشین به راحتی برد پرگلی به دست آورند، باز هم اسیر فرصت‌سوزی پرشمار مهاجمانشان شده و نتوانستند از موقعیت‌های ایجاد شده بهره‌ای ببرند.

نویدکیا روز گذشته با در نظر گرفتن قدرت خط میانی و حمله استقلال ترجیح داد تا از ۲ هافبک دفاعی استفاده کند و تیمش را با آرایش ۱_۳_۲_۴ به میدان فرستاد. نویدکیا تلاش داشت تا با استفاده از ۲ هافبک دفاعی فاصله بین خطوط تیمش را کاهش داده و با ایجاد برتری عددی در میانه میدان، کنترل فضاهای وسط زمین را در دست بگیرد و با استفاده از پرس سنگین خط میانی استقلال را از جریان بازی خارج کند.

سپاهانی‌ها می‌دانستند که غیبت داسیلوا خط دفاعی استقلال را تضعیف کرده و بر همین اساس در برنامه‌های هجومی خود عمق خط دفاعی استقلال را مورد هدف قرار داده بودند و سعی می‌کردند تا با استفاده از سرعت بالا و قدرت حمل توپ زوج‌های نورافکن _ احمدزاده و اسماعیلی‌فر _ حسینی در دو جناح تیم در کنار خلاقیت رفیعی و توانایی پخش توپ هافبک بازیساز سپاهان، موج‌های پی در پی حملات را طراحی کرده و به گل برسند. سپاهانی‌ها می‌دانستند که هر ۳ مدافع مرکزی استقلال در بازگشت‌ها کند هستند و به همین خاطر تلاش می‌کردند تا شاگردان مجیدی را از یک‌سوم میانی زمین خود خارج کرده و با استفاده از حملات پرتعداد و برق‌آسا خلق موقعیت کنند. زردپوشان اصفهانی برای گلزنی روی ضربات ایستگاهی، شوت از راه دور، نفوذ و سانتر از جناحین برنامه‌ریزی کرده و به همین شیوه نیز موقعیت‌های خوبی خلق کردند اما توان دفاعی بالای استقلال مانع از گلزنی آنها شد.

استقلال روز گذشته نمی‌خواست بازنده باشد و در گام نخست به فکر بسته نگاه داشتن دروازه‌اش بود؛ مجیدی با توجه به شناخت دقیق از از شیوه بازی سپاهان، تیمش را با آرایش ۲_۵_۳ نوین به میدان فرستاده و با استفاده از ۵ مدافع، ترکیبی کاملا دفاعی را اتخاذ کرده بود. مجیدی در این بازی رو به ارائه یک بازی واکنش‌گرا و بسته آورده بود و سعی داشت تا با واگذار کردن مالکیت توپ به سپاهان ، کنترل فضاهای زمین را خصوصا در یک‌سوم دفاعی زمین خودی در دست بگیرد و با پرس سنگین و ارائه یک نمایش تخریبی خلأهای موجود در خط دفاعی استقلال را کاهش داده و در ضد حملات به دنبال گلزنی باشد. سرمربی استقلال با ایجاد برتری عددی در یک‌سوم دفاعی تیمش، فضاهای حرکتی زردپوشان در طول و عرض زمین را به حداقل ممکن کاهش داده بود و بازیکنان استقلال با استفاده از پرس سنگین یار مقابل باعث شدند که حملات سپاهان زهر لازم را نداشته باشد.

استقلالی‌ها آنالیز کاملی از بازی سپاهان داشته و در طول بازی تمام راه‌های نفوذ این تیم را بسته و نیروی هجومی سپاهانی‌ها را به خوبی کنترل کردند. از طرف دیگر مشکل همیشگی سپاهانی‌ها یعنی نداشتن پلن جایگزین برای مواقع لزوم و گره خوردن کار، در این بازی باز هم نمود پیدا کرده و زردپوشان اصفهانی نتوانستند موقعیت گلزنی چندانی خلق کنند. آمار سپاهانی‌ها روز گذشته مقابل استقلال ۱۳ بار اقدام به شوت‌زنی کرده‌اند که از این تعداد تنها شوت آنها درون چارچوب بوده و یک گل به دست آمده است؛ در حالی که شاگردان مجیدی از ۶ باری که شوت‌زنی کردند، ۳ شوت درون چارچوب داشتند و یک گل به دست آوردند.

نمایش سپاهان مقابل استقلال بار دیگر نشان داد که تیم نویدکیا از فقدان یک مهاجم کامل، رنج می‌برد. در بازی‌های بزرگ لزوم استفاده بهینه از موقعیت‌های گلزنی بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد و در این‌گونه مواقع وجود یک مهاجم باهوش می‌تواند ورق را به نفع یکی از تیم‌ها برگرداند. از طرف دیگر پایین آمدن نرخ بهره‌وری مهاجمان سپاهان در موقعیت‌های گلزنی، در این بازی بار دیگر به چشم آمده و بار دیگر مشخص شود که تیم نویدکیا در این خصوص نیز دچار مشکلات عدیده‌ای است.

سپاهانی‌ها در فاز دفاعی خوب ظاهر شده و عملکرد مثبتی داشتند. زردپوشان اصفهانی اگر چه دقایق زیادی تحت فشار قرار داشتند اما با تمرکز بالای خود کمترین اشتباه ممکن را مرتکب شده و مدافعان سپاهان در طراحی و اجرای تاکتیک‌های هجومی نقش موثری داشتند.

در آن سو استقلال هوشیارانه بازی کرده و نمایشی منطقی را ارائه داد. شاگردان مجیدی با واگذار نمودن توپ و میدان به سپاهان، سعی در بستن فضاهای زمین با استفاده از قدرت بالای خط میانی خود داشته و هافبک‌های این تیم با بهره‌گیری از خلاقیت فردی و حرکات تیمی موقعیت‌های خطرناک خوبی را به وجود آوردند. سرعت انتقال توپ استقلالی‌ها در حملات بهتر از شاگردان نویدکیا بوده و همین امر باعث شد تا زهر حملات آنها بیشتر باشد. با این وجود نظم دفاعی قابل قبول سپاهانی‌ها بزرگترین مانع بر سر راه گلزنی مهاجمان استقلال بود.

در نهایت سپاهان مقابل استقلال کیفیت فنی برتر خود را به رخ کشید اما فقدان یک مهاجم کامل در کنار عدم تمرکز و کاهش نرخ بهره‌وری بازیکنان این تیم باعث شد تا از یک برد دلچسب محروم بماند.

تقابل جذاب تیم‌های سپاهان و استقلال به روایت تصویر چشمی: به سپاهان و استقلال برای بازی خوب‌شان تبریک می‌گویم/ روی اشتباه خودمان گل خوردیم مظاهری: کلاس سپاهان را پایین آوردم؛ عذر می‌خواهم/ یک مربی از من خوشش نمی‌آید

نویدکیا: باید ساختار دفاعی‌مان بهتر شود

محرم نویدکیا پس از تساوی یک – یک سپاهان مقابل استقلال در هفته بیست‌ و پنجم لیگ برتر فوتبال، گفت: بازی دو نیمه متفاوت داشت. در نیمه اول استقلال در بهترین زمان ممکن به گل رسید و بهتر می‌توانست بازی را اداره کند. از آن طرف، سعی کردیم از فضا خوب استفاده کنیم و موقعیت‌های خوبی داشتیم و به گل رسیدیم.

وی افزود: پس از این گل سه چهار موقعیت دیگر داشتیم و باید در نیمه اول بازی را به سود خودمان تمام می‌کردیم. در نیمه دوم تا دقیقه ۶۰ بازی به سمت ما بود ولی منصفانه باید بگویم از این دقیقه به بعد استقلال گردش توپ خوبی داشت. بازیکنان ما خسته بودند چون ۵ ،۶ بازی بازیکنانم کامل بازی کرده بودند و خیلی خوب نمی‌توانستیم بازیسازی از عقب انجام دهیم و به همین دلیل استقلال در زمین خوب توپ را اداره می‌کرد. استقلال از نظر مالکیت شرایط بهتری در ۳۰ دقیقه پایانی داشت و یکی دو موقعیت خطرناک داشت.

نویدکیا عنوان کرد: در مجموع هر دو تیم در نیمه دوم محتاط بازی کردند و هر دو از نتیجه رضایت داشتند. به خاطر خستگی دفاع‌های چپ و راست خیلی توپ به آنها نرسید. با این شرایط با تعویض‌های‌مان نتوانستیم بازی را عوض کنیم. تنها حُسن این بازی حضور تماشاگران بود که انرژی مضاعفی برای آینده بود.

سرمربی سپاهان در مورد اینکه رقبا از فضای خالی این تیم به راحتی استفاده می‌کردند، ولی استقلال خیلی نتوانست از این شرایط استفاده کند، گفت: فوتبال خیلی اتفاقی نیست. درست است که دوست دارم تیمم طوری بازی کند که در بحث حمله شرایط خوبی داشته باشد ولی در این دیدار نوع بازی استقلال به گونه‌ای بود که توپ‌ها را برای مهاجمان خود ارسال می‌کرد. واقعیت دیگری وجود داشت که ما در کار دفاعی به مشکل خوردیم و سعی کردیم با بازیکنان صحبت کنیم تا شرایط بهتر شود. امروز شاید از نظر ساختار دفاعی بهتر بودیم. هیچ وقت اعتقاد ندارم که همیشه دفاع چپ و راست اشتباه می‌کنند و باید ساختار دفاعی تیمی‌مان بهتر شود.

نویدکیا در پاسخ به این سؤال که آیا بهتر نبود تعویض‌هایش را زودتر انجام می‌داد، خاطرنشان کرد: به خاطر اینکه ساختار دفاعی‌مان و اینکه مخصوصاً دفاع‌های چپ و راست خسته بودند، شاید شرایط خیلی خوبی نداشتیم. اگر از دقیقه ۶۰ به بعد شرایط بدنی بهتری داشتیم آن موقع می‌توانستیم تعویض‌های بهتری داشته باشیم. چون خیلی نتوانستیم از عقب بازیسازی کنیم یک مقدار تعویض‌های‌مان به چشم نیامد.

وی در واکنش به این موضوع که استقلال شانس آورد، گفت: من به شانس اعتقادی ندارم. ما باید ساختار و ایده‌های‌مان را جلو ببریم. یک زمانی موقعیت سازی می‌کنیم و تبدیل به گل نمی‌شود که به نظرم اینجا تیم کارش را درست انجام می‌دهد. یک زمانی هست که تیم موقعیت‌سازی نمی‌کند که اینجا دچار مشکل می‌شوید. در این شرایط باید تجدید نظر کنیم. همیشه دوست دارم تیمم موقعیت درست کند و بازی‌ها را ببرد ولی اینکه بازیکنان از موقعیت‌ها استفاده نمی‌کنند به خاطر ساختار فوتبال کشورمان است.

نویدکیا اظهار داشت: سعی کردم در سپاهان تغییراتی ایجاد کنم تا تیمم در ساختار هجومی و دفاعی ۵۰ – ۵۰ باشد. در ایران، تیم‌ها به ساختار دفاعی بیشتر اهمیت می‌دهند که درست است ولی اعتقادم این است که تیمم باید به ساختار حمله بیشتر توجه کند. در لیگ‌های معتبر دنیا حتی تیم‌هایی که سقوط می‌کنند یک گل در بازی‌های‌شان می‌زنند ولی در ایران تیم‌ها با یک گل نهایت بازی را می‌برند. این مسئله نشان می‌دهد ساختار فوتبال‌مان باید تغییر کند.

سرمربی سپاهان در رابطه با موقعیت‌هایی که مهاجمان سپاهان در بازی‌ها از دست می‌دهند، گفت: شاید یک مقدار به این دلیل باشد که دوست دارم تیمم با فشار بالا بازی کند. یک مقدار هم به خاطر خستگی بیش از حد بازیکنان است که طبیعی است. اگر این کار را نکنیم بازی معمولی می‌شود و برای من قابل قبول نیست. مهاجمان ما باید ضربات آخرشان را بزنند ولی برای من مهم این است که تیمم موقعیت سازی کند. اگر این فرهنگ در تیم ما جا بیفتد شاید در آینده بهتر نتیجه بگیرد.

انتهای پیام/۱۷۰/ح

فدراسیون صنعت نفت ایران