کد خبر:8347
پ
۱۴۰۰۱۲۲۵۱۷۱۰۴۳۷۸۹۲۴۹۹۰۶۳۴

وزیر راه و شهرسازی: ۱۰میلیون تن قرارداد ترانزیتی در روسیه منعقد شد/ پیش‌بینی ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای راه‌آهن کردستان

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حرکت اولین قطار روسیه به سمت بندرشهیدرجایی گفت: توسعه خطوط ریلی یکی از اولویت‌های دولت است و برهمین اساس ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای راه‌آهن کردستان درنظر گرفته شده است. – اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از س..

وزیر راه و شهرسازی: 10میلیون تن قرارداد ترانزیتی در روسیه منعقد شد/ پیش‌بینی 1200 میلیارد تومان اعتبار برای راه‌آهن کردستان

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حرکت اولین قطار روسیه به سمت بندرشهیدرجایی گفت: توسعه خطوط ریلی یکی از اولویت‌های دولت است و برهمین اساس ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای راه‌آهن کردستان درنظر گرفته شده است.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، رستم قاسمی ظهر امروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی ۳۷۰ کیلومتر احداث راه روستایی با اعتبار بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد ریال و آیین افتتاح پروژه‌های سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای کردستان با اعتبار ۳هزار میلیارد ریال همزمان با سفر ریاست محترم جمهور به استان اظهار داشت: در این سفر ۶۰۰ میلیارد تومان برای توسعه راه‌های استان کردستان اختصاص خواهد یافت.

قاسمی با اشاره به اهمیت تسریع در تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام افزود: برای تسریع در اتمام راه آهن همدان-سنندج نیز ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مردم کردستان همواره از روزهای اول انقلاب تاکنون همراه و مدافع نظام بوده و شایسته والاترین خدمات هستند، تصریح کرد: این استان باید روز به روز توسعه یابد که در همین راستا امسال از سوی دولت بودجه خاصی در نظر گرفته شده و امیدواریم تا پایان فصل کاری حدود ۳۷۰ کیلومتر راه روستایی در کردستان توسعه و فراهم شود.

عقب‌ماندگی حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان
وی بیان کرد: یکی از دغدغه‌هایمان رساندن شاخصه جاده‌های حمل و نقلی استان کردستان به میزان شاخصه اصلی کشود است، چرا که نسبت به شاخصه‌های کشور عقب ماندگی دارد، که با این مصوبه و اختصاص این میزان اعتبارات، این اتفاق خواهد افتاد.

قاسمی با بیان اینکه در زمینه توسعه مرزی هم با استانداران استان‌های مرزی کشور وارد مذاکره شده‌‍‌ایم، گفت: باید به منظور رفع نیازها خصوصاً در استان‌های مرزی اعتبارات بیشتری را بگذاریم.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان استانی باید تلاش کنند که شیک‌ترین و مدرن‌ترین پایانه‌های منطقه را داشته باشیم، عنوان کرد: انتظار می‌رود هرچه زودتر بحث معارض مرز باشماق برطرف شود تا ما شاهد توسعه روزافزون این مرز رسمی باشیم.

وزیر راه و شهرسازی بر سرعت بخشی به انجام پروژه‌ها تأکید کرد و بیان داشت: در سطح کشور، در زمینه کیفیت جاده‌ای مشکلات خاصی داریم و می‌طلبد که دستگاه‌های نظاره‌گر وارد عمل شوند. متأسفانه فصل کاری در کردستان کم است، اما این تلاش باید صورت گیرد تا هرچه سریع‌تر ۳۷۰ کیلومتر احداث راه روستایی که در این سفر مشخص شده است، به سرانجام برسد.

وی با بیان اینکه نمی‌توان سرعت برخی از پروژه‌های کاری را افزایش داد، ادامه داد: باید بخشی از بندرها ساخته شود تا برای دیگر بخش‌ها اقدام کنیم، اما در پروژه‌های راه روستایی، راه‌سازی و راه آهن با تقسیم‌بندی پیمانکاران می‌توان زمان را بسیار محدود کرد.

وزیر راه و شهرسازی اذعان کرد: در بخش کیفیت نیز مجموعه کشور در ساخت جاده‌ها وضعیت خوبی ندارد، بنابراین این امر باید مورد توجه قرار گیرد و دستگاه نظارت حضور داشته باشد تا پیمانکاران کیفیت ساخت را افزایش دهند.

وی کیفیت ساختمان سازی در ایران را با توجه به طرح نهضت ملی مسکن، مطلوب خواند و گفت: تغییراتی هم در کیفیت و هم در شهرسازی ایجاد شده است که می‌تواند نقص مسکن مهر را نیز به لحاظ کیفیتی جبران کند، اما در زمینه جاده‌ها همچنان به وضع مورد انتظار آن نرسیده‌ایم.

تحول در حوزه ترانزیت کالا
قاسمی با بیان اینکه توافقات خوبی در حوزه ترانزیت در سال‌جاری و پایان سال گذشته انجام داده‌ایم، خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود ۸میلیون تن ترانزیت را در کشور به ثبت رساندیم، همه اینها در حالی‌ است که روابط ما با ترکمنستان قطع بود، امروز اما با سفرهایی که انجام شد، روابط بسیار خوب است.

وی خاطرنشان کرد: توافقاتی در خصوص ساخت پل‌های روی رودخانه آستاراچای در حال انجام است و توافق اخیری نیز صورت گرفته که در جلفا و در منطقه خداآفرین است که به زودی کلنگ آن زده خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در روسیه بالغ بر ۱۰میلیون تن قرارداد ترانزیتی بسته شده است، عنوان کرد: مقرر شده قطارها و خودروهای روسیه و ایران به طور مستقیم وارد دو کشور شوند و در هفته جاری اولین قطار روسیه به سمت بندر شهید رجایی بندرعباس حرکت می‌کند.

وی با بیان اینکه ۱۰میلیون تن با قراردادهای دیگری که با کشورهای دیگر بسته شده و ۲۰میلیون تن قرارداد ترانزیت از ایران را رقم زده است، بیان کرد: این عمل منابع بسیار بزرگی ایجاد می‌کند و برای کشور هم به لحاظ سیاسی، اجتماعی و امنیتی به عنوان یک جایگاه خاص ژئوپلیتیکی تأثیرگذار است.

وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌ریزی برای تحول در حوزه ترانزیت کشور پس از تصویب در میان مقامات عالی کشور درچند روز آینده خبر داد و ابراز داشت: این تحول، تحولی است که در ۳۰سال گذشته به آن دست نیافته‌ایم. این طرح، تحول در حوزه هواپیمایی، حمل و نقل ریلی و … را به دنبال دارد تا بتوانیم از ظرفیت‌های کریدورهای کشور بهره گیریم.

وی به دیدار با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: گزارشی به حضرت آقا ارائه داده شد و ایشان فرمودند این طرح‌ها خوب است اما باید عملیاتی شود، این امر تاکید معظم‌له است، بنابراین باید انجام پروژه‌ها سرعت گیرد.

توسعه گردشگری در اردبیل مستلزم توجه به پروژه‌های راهسازی استمعاون وزیر راه از پروژه‌های راه شهرستان "ماهنشان" بازدید کرد / وعده امانی برای کمک به اعتبارات خرید قیر

قاسمی به وضعیت مسکن در کشور پرداخت و گفت: در زمینه مسکن نهضت ملی سعی شده مشکلات مسکن مهر برطرف شود.

انتهای پیام/۴۸۱/ی

فدراسیون صنعت نفت ایران