کد خبر:8345
پ
۱۴۰۱۰۲۰۹۱۴۵۰۲۶۹۲۵۲۵۲۳۶۱۷۴

وزیر صمت: اختصاص ۱۵ میلیارد تومان سود حاصل از معادن به توسعه کردستان/ ۲۸ درصد معادن کشور غیر فعال است

گروه استان‌ها- وزیر صمت گفت: بر اساس مصوبه لایحه بودجه مجلس در سال‌جاری ۱۵۰میلیارد تومان به توسعه مناطقی که معادن در آنها قرار دارد، اختصاص می‌یابد. – اخبار استانها – به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم از قروه، سید رضا فاطمی امین ظهر امروز در بازدید و ج..

وزیر صمت: اختصاص 15 میلیارد تومان سود حاصل از معادن به توسعه کردستان/ 28 درصد معادن کشور غیر فعال است

گروه استان‌ها- وزیر صمت گفت: بر اساس مصوبه لایحه بودجه مجلس در سال‌جاری ۱۵۰میلیارد تومان به توسعه مناطقی که معادن در آنها قرار دارد، اختصاص می‌یابد.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم از قروه، سید رضا فاطمی امین ظهر امروز در بازدید و جلسه شورای اداری شهرستان قروه اظهار داشت: ۱۵درصد سود حاصل از معادن استان کردستان که حدود ۸۳۵ میلیارد تومان در سال گذشته بوده است به طور کامل پرداخت نشده و تنها ۱۵میلیارد تومان آن به کردستان اختصاص یافته است.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود بر اساس مصوبه لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی در سال‌جاری حدود ۱۵۰میلیارد تومان به توسعه مناطقی که معادن در آنها قرار دارد اختصاص یابد و مشکلاتی که بهره‌برداران در نتیجه استحصال معادن ایجاد کردند؛ برطرف شود.

وزیر صمت با بیان اینکه خام فروشی معادن به خارج از کشور کمتر از یک درصد است، افزود: بر همین اساس ۱۰ هزار معدن در کشور وجود دارد که بنا به دلایل مختلفی ۲۸ درصد از آن غیره فعال است.

به گفته وی، تنها راه کاهش خام فروشی معادن در کردستان بررسی وضعیت این معادن بر اساس سودآوری و سرمایه‌گذاری است که آیا جلوگیری از خام فروشی این معادن بر اساس ظرفیت تولید مقرون به صرفه است.

فاطمی‌امین عنوان کرد: ۱۵ میلیارد تومان سود حاصل از معادن کردستان به بخش‌های دولتی پرداخت شده و انتظار می‌رود این میزان در سال پیش‌رو به ۱۰برابر افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اهمیت تکمیل زنجیره تولید در بخش معدن تاکید کرد: فرآوری ماده معدنی در بعضی از معادن کوچک مقیاس از لحاظ اقتصادی صرفه اقتصادی ندارد لذا باید به این مهم توجه اساسی شود و فرآوری در معادنی که توجیه لازم دارد انجام شود.

مسیر راه دسترسی به معادن اوریه در شهرستان قروه به طول حدود ۱۰ کیلومتر در ۶کیلومتری جنوب غربی شهر قروه واقع شده است این‌مسیر با هدف تسریع در انتقال فرآورده های معدنی از نوع سنگ های تزئینی و نما و همچنین تسهیل در تردد اهالی روستای منطقه که شامل روستاهای اوریه تازه آباد و مشیرآباد با مجموع جمعیت ۴۹۲ نفر و ۱۰۸ خانوار است مورد مطالعه قرار گرفت.

این پروژه با موضوع تکمیل وبهسازی راه دسترسی به معادن اوریه و با اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۹جهت اجرا به شرکت آونگان واگذار شد که در پایان خرداد ۱۴۰۱ به اتمام‌ رسیده است.

تولید یک میلیون تن فولاد در کردستان

پرویز اوسطی نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس نیز در حاشیه سفر وزیر صمت به شهرستان قروه اظهار داشت: ۵ مگاپروژه در حوزه صنعت در کردستان وجود دارد که بخش عمده آن با اعتباری بالغ بر ۲۰هزار میلیارد تومان به شهرستان قروه اختصاص یافته است.

وی به وضعیت صنعت فولاد در استان اشاره کرد و افزود: پیش‌بینی می‌شود تا۲ سال آینده به تولید یک میلیون تن فولاد در کردستان دست پیدا کنیم.

نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فعالیت کارخانه فولاد زاگرس نیز پس از ۱۰سال تعطیلی در روستای کریم‌آباد از سر گرفته شده است.

وی گفت: ۶۰ درصد پوکه معدنی کشور در قروه است که نیاز به استحصال و تشکیل زنجیره در آن است و یک منبع تولید ثروت و صادرات صنایع معدنی به شمار می‌رود.

اوسطی تصریح کرد: در حال نیازمند احداث شهرک صنعتی انرژی خورشیدی در یک برنامه ۵ ساله در فضای سه هزار و ۷۰۰هکتاری در قروه هستیم که حمایت دولت را نیز می‌طلبد چراکه این طرح می‌تواند قروه را به قطب بهره‌برداری از انرژی‌های نو تبدیل کند.

افتتاح راه روستایی متصل به ۸ معدن در قروه

بختیار خلیقی، رئیس سازمان صمت استان کردستان نیز در این بازدید با اشاره به ۴۴ معدن فعال انواع سنگ در منطقه گفت: بهسازی جاده روستایی اوریه با طول ۱۰ کیلومتر و اعتبار ۱۵۰ میلیاردریال به بهره‌برداری رسیده است.

وی افزود: این جاده روستایی توانسته راه دسترسی ۸ معدن سنگ‌های تزیینی وزینتی را در سطح شهرستان قروه هموار و زمینه توسعه منطقه را فراهم کرده است.

اصلاح قانون جامع معادن در دستور کار مجلس قرار داردامام‌ جمعه سنندج: با اختصاص درصدی از درآمد معادن و مرز باشماق کردستان دیگر مشکلی نخواهد داشت

رئیس سازمان صمت استان کردستان توسعه معادن را نیازمند فراهم شدن زیر ساخت‌های آن دانست و تصریح کرد: از مسئولان کشوری انتظار می‌رود که در تخصیص اعتبارات به این حوزه همکاری کنند.

انتهای پیام/۴۸۱/ی

فدراسیون صنعت نفت ایران