کد خبر:8877
پ
۱۳۹۸۰۳۰۸۱۴۵۴۰۵۳۲۷۱۷۵۳۷۹۹۴

گاف‌های عجیب فغان‌پور در ماجرای تطهیر خودش و تاج در قرارداد ویلموتس/ آیا ایران تاکنون در CAS برنده نشده است؟

در تلاشی که برای حماسه‌سرایی از تخفیف سه میلیون یورویی در CAS می‌شود، گاف‌هایی از زبان مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال در زمان عقد قرارداد با ویلموتس به چشم می‌خورد. – اخبار ورزشی – به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، صفی‌الله فغانپور رئیس پیشین دپارت..

گاف‌های عجیب فغان‌پور در ماجرای تطهیر خودش و تاج در قرارداد ویلموتس/ آیا ایران تاکنون در CAS برنده نشده است؟

در تلاشی که برای حماسه‌سرایی از تخفیف سه میلیون یورویی در CAS می‌شود، گاف‌هایی از زبان مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال در زمان عقد قرارداد با ویلموتس به چشم می‌خورد.

– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، صفی‌الله فغانپور رئیس پیشین دپارتمان حقوقی فدراسیون فوتبال امروز (یکشنبه) در یک برنامه تلویزیونی ادعایی مبنی بر صدور رأی نهایی دادگاه CAS در پرونده مارک ویلموتس کرد. در اظهارات سه چهار دقیقه‌ای فغانپور که خود در زمان تنظیم قرارداد با ویلموتس متولی بخش حقوقی فدراسیون فوتبال بوده است، نکاتی وجود دارد که شنیده شدن آنها از زبان یک فرد حقوقی عجیب و قابل تأمل است.

رأی پرونده ویلموتس صادر شده است؟
فغانپور که در حال حاضر هیچ سمت و جایگاهی رسمی در فدراسیون فوتبال ندارد با قاطعیت از صدور و البته اطلاع از جزئیات رأی خبر می‌دهد. فغانپور در مصاحبه‌اش اصرار دارد که تخفیف سه میلیون یورویی CAS قطعی است و در روز‌های آینده به طور کامل و رسمی اعلام خواهد شد. این درحالی است که ساعتی بعد فدراسیون صدور رأی ویلموتس را رد کرد و مشخص نیست فغانپور برچه اساسی این ادعا را کرده است و در صورت درست از آب درآمدن پیش‌بینی‌اش باید سؤال کرد او از چه طریق قبل از صدور رسمی رأی به محتوای آن دست پیدا کرده است. مطمئناً بعد از چندین مرحله تعویق در اعلام این رأی، اگر اتفاقی در این حوزه رخ داده باشد، به اطلاع فدراسیون فوتبال نیز به‌عنوان شاکی پرونده خواهد رسید، ولی تاکنون فدراسیون بی‌خبر است. از سویی دیگر فغانپور ادعا می‌کند که رأی فیفا در CAS شکسته است و باید منتظر انتشار رأی کامل و با جزئیات باشیم. آنهم درحالی که معمولاً آرای دادگاه CAS از همان ابتدا به‌صورت کامل در چند صفحه شرح داده می‌شود.

فدراسیون فوتبال: رأی پرونده ویلموتس هنوز صادر نشده است

تخفیف ۳ میلیون یورویی موفقیت محسوب می‌شود؟
وی در ابتدای صحبت‌هایش اظهار می‌کند: «با توجه به اینکه همیشه در دادگاه CAS بازنده بودیم، ‌همه فکر می‌کردند باز هم محکوم می‌شویم، اما الان موفقیت بزرگی کسب کردیم. پرونده ویلموتس تنها پرونده‌ای است که در این سال‌ها در آن به موفقیت رسیده‌ایم». این درحالی است که اساساً باید تخفیف سه میلیون یورویی (حتی اگر از سوی CAS رسماً اعلام شود) واقعاً می‌تواند یک موفقیت برای فوتبال ایران به حساب بیاید؟ ما در این حالت نیز محکوم به پرداخت سه میلیون یورو دیگر به ویلموتس شده‌ایم. ما در این پرونده طبق چیزی که فغانپور ادعا می‌کند، باز هم باخته‌ایم، تنها با تعداد گل‌های کمتر. فوتبال ایران برای شش ماه حضور بی‌فایده و آسیب‌‌رسان یک مربی دو میلیون یورو از قبل پرداخت کرده بود و حالا با سه میلیون دیگر، پنج میلیون یورو از جیبش می‌رود، معنی این موفقیت است؟

۵ میلیون یورو و حراج ساختمان فدراسیون برای مربی ۴۵۰ هزار یورویی/ عاملان قرارداد ننگین ویلموتس ژست پیروزی نگیرند

فوتبال ایران تاکنون در CAS برنده نبوده است؟
از سویی دیگر فغانپور تخفیف سه میلیون یورویی را در رأی CAS تنها موفقیت فوتبال باشگاهی و ملی ایران در این دادگاه می‌داند. آنهم در حالی که پیش از این فوتبال ایران در تعدادی پرونده در CAS رأی پیروزی گرفته است. به غیر از مواردی که طرفین دعوا داخلی بوده‌‌اند، در پرونده‌های بین‌المللی نیز شاهد موفقیت طرف ایرانی در CAS بوده‌ایم. به‌عنوان مثال در پرونده رضا شکاری، باشگاه ذوب‌آهن توانست رأی فیفا را بشکند و در CAS حکم ۳۰۰ هزار یورویی بابت غرامت از باشگاه روسی دریافت کند. همچنین در سال‌های قبل‌تر باشگاه سپاهان در پرونده‌های برونو سزار و ابراهیم توره نیز موفق شده بود رأی فیفا را در دادگاه عالی ورزش تغییر دهد. تعداد این پرونده‌هایی که به سود فوتبال ایران ختم شده باشد، انگشت شمار است، ولی اینکه گفته شود پیروزی در پرونده ویلموتس، نخستین پیروزی حقوقی فوتبال ایران در CAS به حساب می‌آید، ادعای درستی نیست.

کمیته انضباطی مسئول صدور رای علیه فدراسیون بوده است؟
فغانپور در بخشی دیگر درباره مراحل پرونده ویلموتس اشاره می‌کند که «کمیته انضباطی فیفا رأی به محکومیت فدراسیون فوتبال برای پرداخت شش میلیون یورو داده است»، آنهم درحالی که خیلی بدیهی است که رسیدگی به این پرونده وظیفه کمیته انضباطی نیست و رأی ذکرشده از سوی کمیته وضعیت فیفا صادر شده است. البته بماند که فغانپور در صحبت‌هایش جریمه شش میلیون یورویی را شش میلیون دلار عنوان می‌کند. این درحالی است که جریمه‌های اعلامی از سوی فیفا به یورو لحاظ شده بود و صحبتی از دلار نبوده است. البته این اشتباه فغانپور در ادامه توسط مجری برنامه اصلاح می‌شود.

خطر ۱۲ میلیون یورویی فوتبال ایران را تهدید کرده است؟
مسئول پیشین دپارتمان حقوقی فدراسیون فوتبال همچنین در ستایش رأیی که از دادگاه CAS خارج خواهد شد، رفع خطر محکومیت ۱۲ میلیون یورویی را مطرح می‌کند. او در این باره اشاره می‌کند: «ممکن بوده مبلغ شکایت ویلموتس از ایران به حدود ۱۲ میلیون یورو برسد». این درحالی است که باید سوال کرد طبق چه منطقی جریمه شش میلیون و ۲۵۰ هزار یورویی فیفا که البته بعلاوه پنج درصد جریمه لحاظ شده بود به ۱۲ میلیون یورو می‌رسد؟ طبیعتاً CAS در این رابطه از قانون سوئیس تبعیت می‌کند و باید نهایتاً پنج درصد سالانه جریمه به این مبلغ اضافه شود. در بدترین شرایط حتی اگر چهار سال نیز از زمان این قرارداد گذشته باشد بازهم مبلغی که در حدود یک میلیون یورو باید اضافه شود. با کنار گذاشتن این ارقام نمی‌توان به عدد ۱۲ میلیون یورو رسید.

این نکاتی از اظهارنظر جنجالی فردی بود که خود مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال در زمان عقد قرارداد عجیب با ویلموتس در زمان مهدی تاج بوده است. به نظر می‌رسد در این شرایط و در حالی که تاج یک بار برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال پیش‌قدم شده‌ است، مسببان قرارداد فاجعه‌آمیز ویلموتس به دنبال پاک کردن نام خودشان از این سوگنامه هستند. این جریان حتی به جایی ختم می‌شود که فغان‌پور حاضر باشد با گاف‌های متعدد به دنبال تطهیر خود و تاج باشد. کاش این همه ماجرا بود، حماسه‌سرایی از کاهش سه میلیون یورویی جریمه ایران، در دستور کار است، آنهم درحالی که اتفاقات تلخ پرونده ویلموتس با سه میلیون یورو تخفیف که هیچ، با رساندن این جریمه به «صفر» بازهم پاک نمی‌شود.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران