کد خبر:10142
پ
۱۴۰۱۰۲۰۵۱۴۳۲۳۶۲۶۸۲۵۲۰۸۶۸۴

۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به کانون‌های خیزش گرد و غبار تبدیل شده است

دبیر ستاد ملی سیاست‌گذاری و مدیریت پدیده گرد و غبار سازمان محیط زیست گفت: حدود ۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی آبی و دیم کشور به کانون‌های خیزش گرد و غبار تبدیل شده است. – اخبار اجتماعی – به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پیش از ظهر امروز نشست..

5 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به کانون‌های خیزش گرد و غبار تبدیل شده است

دبیر ستاد ملی سیاست‌گذاری و مدیریت پدیده گرد و غبار سازمان محیط زیست گفت: حدود ۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی آبی و دیم کشور به کانون‌های خیزش گرد و غبار تبدیل شده است.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پیش از ظهر امروز نشست معاونت انسانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد. در این نشست علی محمد طهماسبی بیرگانی، دبیر ستاد ملی سیاست‌گذاری و مدیریت پدیده گرد و غبار اظهار کرد: در کشور حدود ۳۴٫۶ میلیون هکتار مناطق غبارخیز وجود دارد که سالانه حدود ۴ میلیون و ۲۳۰ هزار تن ذرات زیر ۱۰ میکرون از این مناطق گسیل می‌شود و پراکندگی آن ۲۳ استان کشور را درگیر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت کانون‌های خارجی در کشورهای همسایه از وضعیت کانون‌های داخلی بدتر است، افزود: . حدود ۲۷۰ ملیون هکتار در کشورهای همسایه اطراف ایران مناطق غبارخیز داریم که سالانه ۱۴۷ میلیون تن گرد و غبار از این مناطق، ذرات زیر ۱۰ میکرون گسیل می‌شود. در کشورهای همسایه صرف نظر از وسعت آن‌ها حدود ۳٫۷ برابر گرد و غبار بیشتری گسیل می‌شود، بنابراین شدت گرد و غبار در کشورهای همسایه خیلی بیشتر از کشور خودمان است.

دبیر ستاد ملی سیاست‌گذاری و مدیریت پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با بودجه کنترل پدیده گرد و غبار توضیح داد: از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰ میلیون ارز خارجی از صندوق توسعه ملی دریافت کردیم و در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ هم با پیگیری‌های ستاد از منابع دولت اعتباراتی دریافت شد. در واقع از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ حدود ۲۷۷۴ میلیارد تومان اعتبار از منابع عمومی دولت و صندوق توسعه ملی دریافت کردیم.

طهماسبی بیرگانی ادامه داد: ۷۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ به مقاوم‌سازی شبکه برق اختصاص یافت، شبکه برق ما در جنوب و جنوب غرب کشور بسیار فرسوده بود و درباره آن اقداماتی انجام شد که وظیفه آن به‌طور مستقیم برعهده وزارت نیرو بوده است. از این اعتبارات ۲۰۸۰ میلیارد تومان توسط ستاد به دستگاه‌های متولی تخصیص داده شد که سازمان منابع طبیعی حدود ۵۳ درصد، وزارت جهاد برای انتقال آب به کانون‌های گرد و غبار و کشاورزی حفاظتی ۱۵٫۵ درصد، وزارت نیرو ۱۹٫۶ درصد، سازمان حفاظت محیط زیست ۹٫۱ درصد و بقیه سازمان‌ها کمتر از یک درصد دریافت اعتبار داشتند.

وی بیان کرد: با اجرایی شدن اقدامات بیولوژیکی، بیومکانیکی و بیوشیمیایی حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار کانون گرد و غبار تثبیت کردیم. بادشکن‌های زنده و غیر زنده‌ای که واحد آن‌ها به کیلومتر است نیز ایجاد شد. حدود ۵۵۱۴ کیلومتر در مناطق غبارخیز و حدود ۶۰ کیلومتر کانال و مجرای آب راه‌ها برای مرطوب کردن کانون‌های گرد و غبار در کشور انجام شده است.همچنین ۱۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را با کشاورزی حفاظتی مدیریت کردیم. حدود ۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی آبی و دیم کشور ما جزو ۳۴٫۶ میلیون هکتار مناطق غبارخیز کشور محسوب می‌شوند.

دبیر ستاد ملی سیاست‌گذاری و مدیریت پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: این مناطق خسارت بسیار زیادی می‌بینند چراکه هم کاهش تولید محصول داریم و هم مسئله مدفون شدن زیر ماسه و ضربات ماسه وجود دارد که در چنین شرایطی کار فتوسنتز و … به‌خوبی انجام نمی‌شود.کاربری دیگری که برای ما اهمیت دارد، مراتع تخریب‌شده و یا کم پوشش است، حدود ۱۵ میلیون هکتار از کانون‌های غبارخیز ما مراتع هستند. برای این دو کاربری یک برنامه طولانی‌مدت تدوین کردیم و وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی را برای اجرای این طرح‌ها تحت فشار قرار دادیم.

طهماسبی بیرگانی به برنامه‌های حفاظت از مراتع و جنگل‌ها اشاره کرد و گفت: در زمینه محافظت از این دو کاربری، کشاورزی حفاظتی و مدیریت چرا و حفاظت از مراتع را در دستور کار قرار دادیم. سال گذشته حدود ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار بین دستگاه‌ها توزیع کردیم. حدود ۶۳ هزار هکتار عملیات نهالکاری، بوته‌کاری و مراقبت و آبیاری و ۲۴۰ هزار هکتار حفاظت، قرق و مدیریت چرایی داشتیم.

وی توضیح داد: حدود ۲۵۰ هزارمتر مکعب لایروبی در سال گذشته و طی چهارسال گذشته حدود ۶ میلیون و ۴۴۰ هزار متر مکعب لایروبی جهت ورود آب به تالاب‌ها و دشت‌های غبارخیز انجام شده است. طی سال ۱۴۰۱ حدود ۲۷۰میلیارد تومان اعتبار بین دستگاه‌ها توزیع شد و هم اکنون در حال بررسی کارشناسی هستیم. در سال جاری ۲۲ جلسه ستاد ملی، کارگروه‌های تخصصی و گروه‌های کاری برگزار شد. سیاست‌ها، راهبردها، طرح‌ها و پروژه‌های سال جاری در اولین جلسه ستاد ملی مصوب و به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شد.

دبیر ستاد ملی سیاست‌گذاری و مدیریت پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: برای ۳۴٫۶ میلیون هکتار منطقه غبارخیز، برنامه ۱۰ ساله‌ای به تفکیک استان و به تفکیک دستگاه‌ها تهیه کردیم. اعتبار مورد نیاز، مناطق مورد نظر و نوع عملیات به استان‌ها ابلاغ شده است و از طریق شورای برنامه‌ریزی استان در حال پیگیری هستیم که برنامه کشورما برای مقابله با گرد و غبار است.

طهماسبی بیرگانی در رابطه با اقدامات در جهت مهار کانون‌های خارجی گفت: در کشورهای همسایه دو برنامه عمل زیرمنطقه‌ای برای غرب، جنوب‌غرب، شرق و شمال شرق تبیین و به اشتراک گذاشته شده است که این برنامه‌ها ملاک اقدام کشورهای همسایه خواهد بود. پیگیر این برنامه هستیم و یک گروه کارشناسی نیز مشخص شده است که دراوایل تا اواخر مهرماه به کشور عراق و سوریه اعزام خواهند شد تا مناطق را برای عملیات اجرایی مشخص کنند.

وی در رابطه با استفاده از مالچ دوستدار محیط زیست برای کاهش مناطق غبارخیز توضیح داد: این مهم از سال ۱۳۹۷ در سازمان حفاظت محیط‌ زیست اجرا شد که با ۸۹ متقاضی حقیقی و حقوقی درباره محصولات جایگزین مکاتبه کردیم و از این میان ۴۴ متقاضی‌ای که پرونده‌های خود را ارسال کردند، هفت متقاضی که از نظر شاخص‌های مندرج در ضابطه در دستورالعمل ارزیابی تثبیت کننده خاک مورد تأیید بودند.

دبیر ستاد ملی سیاست‌گذاری و مدیریت پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: عملیات پاشش مالچ دوستدار محیط زیست در دو منطقه انجام شد و در نهایت دو محصول آماده اجرا در سطح وسیع هستند و با رایزنی‌هایی که ستاد ملی با سازمان برنامه داشته به دنبال این هستیم که امسال سطح قابل قبولی از این مالچ پاشی را اجرا کنیم. باد جدیت با سازمان منابع طبیعی در این زمینه تعامل می‌کنیم که این مالچ‌ها را جایگزین مالچ نفتی کنیم.

زمانی که کشورهای بالادست با سدسازی "حق‌آبه ما را پایمال کردند" سکوت کرده بودیم! دیپلماسی فعال دولت سیزدهم راهکار مهار گرد و غبار منطقه است

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران