کد خبر:5668
پ
۱۳۹۷۱۱۰۷۱۴۳۵۲۶۳۹۳۱۶۴۶۴۰۸۴

آمار رئیس‌جمهور از کاهش ۱۳درصدی نرخ تورم مستند است/ کاهش ۲۵درصدی تورم نقطه به نقطه در دولت سیزدهم

معاون اقتصادی بانک مرکزی آمار بیان‌شده از سوی رئیس‌جمهور درباره کاهش حدوداً ۱۳درصدی نرخ تورم از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال گذشته را مطابق با آمارهای بانک مرکزی خواند. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، «پیمان قربانی»، معاون اقتصادی بانک ..

معاون اقتصادی بانک مرکزی آمار بیان‌شده از سوی رئیس‌جمهور درباره کاهش حدوداً ۱۳درصدی نرخ تورم از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال گذشته را مطابق با آمارهای بانک مرکزی خواند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «پیمان قربانی»، معاون اقتصادی بانک مرکزی با تأکید بر اینکه آمار مربوط به تورم همچنان در بانک مرکزی تولید می‌شود و به‌صورت ماهانه در اختیار مقامات و مسئولان اقتصادی کشور قرار می‌گیرد گفت: نرخ تورم از ۴۷٫۱ درصد در سال ۱۳۹۹ نهایتاً به ۵۹٫۳ درصد در شهریورماه ۱۴۰۰ رسید که در ۷ دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.

قربانی تصریح کرد: خوشبختانه از شهریورماه ۱۴۰۰ به بعد نرخ تورم ۱۲ماهه در مسیری نزولی قرار داشته و با ۱۳٫۱ واحد درصد کاهش به ۴۶٫۲ درصد در اسفندماه ۱۴۰۰ رسیده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تأکید کرد: بر این اساس، آماری که رئیس‌جمهور درباره کاهش ۱۳درصدی نرخ تورم بیان کردند کاملاً صحیح و مستند به آمار بانک مرکزی بوده است.

قربانی همچنین از کاهش چشمگیر نرخ تورم نقطه به نقطه در دولت سیزدهم نیز خبر داد و افزود: نرخ تورم نقطه به نقطه نیز که در شهریورماه ۱۴۰۰ در سطح ۵۴٫۹ درصد قرار داشت، با ۲۵٫۴ واحد درصد کاهش به ۲۹٫۵ درصد در اسفند ۱۴۰۰ رسیده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به نقش رشد پایه پولی در افزایش نرخ تورم طی سال‌های گذشته گفت: خوشبختانه روند رشد پایه پولی که در تیرماه ۱۴۰۰ به ۴۲٫۶ درصد رسیده بود با ۱۱٫۲ واحد درصد کاهش به ۳۱٫۴ درصد در اسفندماه ۱۴۰۰ رسیده است که حاکی از جهت‌گیری صحیح بانک مرکزی و دولت سیزدهم در این زمینه می‌باشد.

وی در پایان تأکید کرد: بانک مرکزی برنامه جامعی براساس مدیریت پایه پولی در سال ۱۴۰۱ تدارک دیده است و امید می‌رود با مجموعه اقدامات مناسب در حوزه‌های سیاستی پولی و مالی، شاهد مهار مناسب نرخ تورم در آینده باشیم.

انتهای پیام/؛+

فدراسیون صنعت نفت ایران