کد خبر:3433
پ
۱۴۰۰۰۳۱۱۱۵۳۷۰۱۵۹۵۲۲۸۹۲۰۵۴

آیا نفت ایران می تواند رانندگان آمریکایی را نجات دهد؟

بلومبرگ نوشت: احیای توافق هسته‌ای ایران منجر به افزایش تولید نفت این کشور خواهد شد و این امر می تواند به کاهش قیمت جهانی نفت خام و بنزین کمک کند. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت: احیای توافق هسته‌ای ایران م..

بلومبرگ نوشت: احیای توافق هسته‌ای ایران منجر به افزایش تولید نفت این کشور خواهد شد و این امر می تواند به کاهش قیمت جهانی نفت خام و بنزین کمک کند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت: احیای توافق هسته‌ای ایران منجر به افزایش تولید نفت این کشور خواهد شد و این امر می تواند به کاهش قیمت جهانی نفت خام و بنزین کمک کند.

ممکن است شاهد افزایش تولید نفت از سوی ایران باشیم. حداقل این امیدی است که در مذاکرات کنونی در وین با هدف احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز شناخته می شود، وجود دارد.

تحریم‌های ایران برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ پس از توافق برجام برداشته شد، اما بعداً زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا توافق را پاره کرد، مجدداً اعمال شد.

رویترز: صادرات نفت ایران با وجود تحریم آمریکا رکورد ۳ سال گذشته را شکستصنعت نفت ایران برای دوره پس‌از تحریم‌ها آماده می‌شود

اگر تحریم‌ها یک بار دیگر برداشته شوند، ایران می تواند تولید نفت خود را افزایش دهد و موجی از بشکه های ذخیره شده را به سراسر جهان روانه کند.

این امر می‌تواند به معکوس کردن روند اخیر افزایش قیمت نفت خام کمک کند و فشارها را از روی رانندگانی که با بیشترین قیمت سوخت در طول بیش از ۷ سال گذشته مواجه شده‌اند، کم کند.

به گفته یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، مذاکرات بین ایران و گروهی متشکل از ۶ کشور آمریکا، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان، ماه‌هاست که در مسیر خود ادامه دارد و به سمت خط پایان پیش می‌رود. اما آنچه فراتر از این خط پایان نهفته است همچنان نامشخص است و هنوز برخی موانع سیاسی وجود دارد که باید بر آن غلبه کرد.

مهمترین این موارد برای ایران تضمینی است که دولت های آینده در ایالات متحده نتوانند به سادگی توافق را دوباره لغو کنند. این چیزی است که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، یا هر رهبر دیگر ایالات متحده نمی‌تواند قول بدهند، به‌ویژه زمانی که انجام توافق با ایران برای بسیاری از اعضای هر دو طرف کنگره نامحبوب است.

اما اگر توافقی انجام شود، می‌تواند پیامدهای بزرگی برای بازارهای نفت و تأثیر منفی بر قیمت سوخت داشته باشد.

زمانی که تحریم های این کشور در سال ۲۰۱۶ کاهش یافتند، پس از اجرایی شدن توافق هسته ای، ایران تولید نفت خود را بسیار سریعتر از پیش بینی ها افزایش داد.

اکثر تحلیلگران شاهد بودند که ایران تولید نفت خام خود را ۵۰۰ هزار بشکه در روز طی ۱۲ ماه اول بدون تحریم افزایش داد. در واقع، ایران در کمتر از چهار ماه به این امر دست یافت و پیش از پایان سال دوباره تقریباً همان مقدار را به تولید خود اضافه کرد.

دلایلی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است این کشور دوباره همین کار را انجام دهد.

در سال ۲۰۱۶، خریداران هندی و اروپایی به سرعت خرید نفت خام ایران را افزایش دادند. با کمبود نفت و قیمت های بالای ۹۰ دلار در هر بشکه، آنها به همان اندازه مشتاق خواهند بود که با توجه به فرصت جدید، این کار را دوباره انجام دهند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران