کد خبر:8922
پ
۱۴۰۱۰۱۲۸۱۱۲۲۲۰۲۶۴۲۵۱۴۸۰۳۴

افزایش صادرات غیر نفتی نشانگر اقتصاد سالم و پویاست/ تصرف بازارهای جهانی با رشد صادرات محصولات کشاورزی داخلی

یک کارشناس اقتصادی معتقد است، هر چقدر صادرات غیر نفتی ما به ویژه انواع محصولات کشاورزی مثل زعفران که زیست گاه آن ایران است افزایش پیدا کند، فرصت حضور در بازارهای جهانی هم گسترده تر خواهد شد. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، بیژن نوباوه، نما..

یک کارشناس اقتصادی معتقد است، هر چقدر صادرات غیر نفتی ما به ویژه انواع محصولات کشاورزی مثل زعفران که زیست گاه آن ایران است افزایش پیدا کند، فرصت حضور در بازارهای جهانی هم گسترده تر خواهد شد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بیژن نوباوه، نماینده مردم اسلامشهر، تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما به عنوان نمایندگان مردم درمجلس شورای اسلامی به دنبال شیوه ای هستیم که تمام منافع کشاورزان و تولیدکنندگان تامین شود و آنها با اشتیاق، تمایل به ادامه فعالیت در این حوزه داشته باشند.

وی ادامه در ادامه افزود: زعفران یکی از با ارزش ترین محصولات کشاورزی در ایران است، این محصول با وجود نیاز کمی که به آبیاری و مراقبت دارد از صادرات مهم کشور به شمار می‌رود و با توجه به کاهش ۲۰ درصدی سطح زیر کشت زعفران نسبت به سال قبل، تقاضای خرید این محصول افزایش یافته و همین موضوع سبب شده در حال حاضر زعفران ، بالاتر به فروش برسد و قطعا در فصل برداشت هم قیمت آن بالاتر خواهد رفت و به قیمت جهانی نزدیک تر خواهد شد.
این نماینده مجلس افزود، زعفران یکی از محصولات مهم صادراتی کشور است که نقش مهمی در افزایش صادرات غیر نفتی داشته و ارزآوری زیادی نیز برای کشور به همراه دارد.

در همین راستا بابالو ، کارشناس حوزه صادرات نیز با اشاره به اینکه، افزایش صادرات غیر نفتی به عنوان یک راهبرد استراتژیک با هدف تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و دوری از خام فروشی مورد توجه همه ارکان نظام است،‌گفت: با توجه به افزایش هزینه های تولید محصولات کشاورزی در همه سطوح ، خصوصا افزایش هزینه برداشت و فن آوری زعفران، که یک کار طاقت فرسا است ، زعفران برخلاف کالاهای دیگر شیب ملایمی در افزایش قیمت داشته است و تا رسیدن به قیمت واقعی آن فاصله زیادی دارد.این فعال اقتصادی ادامه داد: به دلیل فاصله قیمت زعفران ایران با قیمت جهانی آن و همچنین قوانین دست و پا گیر صادرات، حجم زیادی از زعفران ایران بصورت فله از کشور خارج و در کشورهای همسایه بسته بندی و به نام آنها وارد بازارهای جهانی می شود.
افزایش صادرات آن هم صادرات غیر نفتی نشانگر اقتصاد سالم و پویاست و هر چقدر صادرات غیر نفتی ما به ویژه انواع محصولات کشاورزی خصوصا زعفران که زیست گاه آن ایران است افزایش پیدا کند، فرصت حضور در بازارهای جهانی هم گسترده تر خواهد شد که نتیجه این امر هم شکوفایی اقتصاد کشور و ایجاد درآمد های پایدار است.
بابالو افزود:با نگاهی به سخنان مقام معظم رهبری در چند سال اخیر متوجه می شویم که با توجه به شرایط کنونی کشور ضرورت توجه به صادرات غیر نفتی بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم اقتصاد مقاومتی را با تکیه بر توان داخلی و استفاده از تمام ظرفیت های اقتصادی و صنعتی کشور محقق کنیم.
انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران