کد خبر:4464
پ
۱۳۹۸۰۴۰۴۲۲۵۵۴۶۳۱۵۱۷۷۳۶۰۱۴

افزایش ۲ درصدی مصرف برق کشور با لغو قانون تغییر ساعت/ ۶۰ کشور دنیا ساعت رسمی خود را تغییر می‌دهند

مدیرعامل مدیریت شبکه برق ایران گفت: لغو تغییر ساعت موجب افزایش حدود دو درصدی مصرف برق در ساعات اوج مصرف و افزایش یک درصدی در بخش انرژی می شود. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، مصطفی رجبی مشهدی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری پنجشنبه شب د..

مدیرعامل مدیریت شبکه برق ایران گفت: لغو تغییر ساعت موجب افزایش حدود دو درصدی مصرف برق در ساعات اوج مصرف و افزایش یک درصدی در بخش انرژی می شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مصطفی رجبی مشهدی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری پنجشنبه شب در پاسخ به این پرسش که لغو تغییر ساعت چه تأثیری در حوزه مصرف برق دارد؟ افزود: باید روال قانونی مصوبه تغییر ساعت طی و به دولت ابلاغ شود و دولت هم تمهیدات لازم را برای اجرای قانون فراهم کند.

مدیرعامل مدیریت شبکه برق ایران با اشاره به اینکه تغییر ساعت، صنعت برق را هم درگیر می کند، ادامه داد: با تغییر ساعت، شبکه بانکی و سرورها باید تغییر کنند و با دقت و به موقع انجام شود تا اختلالی در زندگی روزمره مردم از جمله کارهای بانکی، پرداخت ها، دریافت ها و بلیط هواپیما رخ ندهد.

او اضافه کرد: در حوزه انرژی هم مطالعات زیادی انجام شده است و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و وزارت نیرو مطالعاتی را انجام دادند که نشان می دهد با لغو تغییر ساعت، در ساعات اوج مصرف برق حدود تا دو درصد و در بخش انرژی هم حدود یک درصد افزایش مصرف را خواهیم داشت و وزارت نیرو هم باید تمهیدات لازم را فراهم کند تا بتواند قانون را به درستی اجرا کند.

مدیرعامل مدیریت شبکه برق ایران گفت: دستگاههای اندازه گیری ما و کنترل شبکه برق بر اساس تغییر ساعت از سال ۱۳۸۶ به این طرف تغییر کرد و به گونه ای تنظیم شد که به صورت خودکار بتواند این تغییرات را انجام دهد.

رجبی مشهدی افزود: حجم زیادی از دستگاههای سنجش انرژی در کشور فعال هستند که با لغو تغییر ساعت، باید دوباره تنظیم شوند و این موضوع زمان بر خواهد بود.

وی اضافه کرد: برخی این سیستم ها تا چند هفته و برخی شاید تا حدود یک ماه نیاز به کار داشته باشند.

رجبی مشهدی افزود: در مراجع بین المللی استانداردهایی وجود دارد که اگر بخواهیم هماهنگی های لازم را انجام دهیم حدود یک سال طول می کشد تا همه چیز بر اساس مقررات و استانداردها انجام شود.

وزارت نیرو ۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید را در دستور کار دارد

مدیرعامل مدیریت شبکه برق ایران با اشاره به اینکه وزارت نیرو برای سال ۱۴۰۱ تمهیدات بسیار گسترده ای را پیش بینی کرده است، گفت: این وزارتخانه حدود شش هزار مگاوات نیروگاه جدید یا ارتقای ظرفیت نیروگاه های موجود را در دستور کار دارد.

مصطفی رجبی مشهدی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: تابستان سال ۱۴۰۰ به علت گرمای هوا و خشکسالی نتوانستیم حداکثر تولید را از نیروگاه های برق آبی داشته باشیم و این موجب شد که ناترازی تولید حدود ۱۳ هزار مگاوات را داشته باشیم.

او ادامه داد: وزارت نیرو در رژیم بهره برداری از نیروگاه های برق آبی به سمت این پیش می رود که ذخیره سازی کند و در تابستان از این ذخیره استفاده کرد.

رجبی مشهدی با اشاره به این که میزان ناترازی زیاد است، گفت: باید متناسب با مقدوراتمان این کار را اجرایی و عملیاتی کنیم.

او افزود: بر اساس مطالعه ای که در سال ۱۳۹۹ انجام شد تأثیر تغییر نکردن ساعت رسمی کشور می تواند تا دو هزار مگاوات افزایش مصرف را در ساعات اوج مصرف شبانه در پی داشته باشد.

مدیرعامل مدیریت شبکه برق ایران افزود: در صورتی که لغو تغییر ساعت به دولت و وزارت نیرو ابلاغ شود دوباره باید بررسی ها و تمهیدات لازم را پیش بینی کنیم اما به نظر می رسد با توجه به مقدمات و توضیح سخنگوی شورای نگهبان، تغییر ساعت در این طرف سال انجام نمی شود.

رجبی مشهدی گفت: به نظر می رسد این تمهیدات می تواند برای سال ۱۴۰۲ پایه گذاری شود تا بدون مشکل و با دغدغه کمتر بتوانیم این کار را انجام دهیم.

او افزود: حدود ۶۰ کشور هست که تغییر ساعت رسمی در آنها اتفاق می افتد و برخی ها نیز این تغییر را برگرداندند اما برای برگرداندن حدود یک سال به خودشان و سازمان های مربوط زمان دادند تا بتوانند پیش بینی های لازم را انجام دهند تا اختلالی در زندگی روزمره مردم پیش نیاید.

رجبی مشهدی گفت: در مناطق گرمسیر و دارای رطوبت بالا از جمله استان های حاشیه خلیج فارس و عمان از کولرهای گازی استفاده می شود که مصرف برق بسیار بالایی دارد؛ زمانی که ساعت را جلو می کشیم از خنکی صبح استفاده و در نتیجه از کولرها کمتر استفاده می شود.

مدیرعامل مدیریت شبکه برق ایران افزود: ساعت کار اداری هم زودتر پایان می یابد و وسایل سرمایشی زودتر خاموش می شود و این موضوع کمک می کند ساعت اوج مصرف روزانه را با مصرف کمتری سپری کنیم.

رجبی مشهدی اضافه کرد: البته با اصلاح ساعت کاری و زودتر آغاز کردن کار هم می شود این کار را انجام داد و این به کاهش مصرف انرژی منجر می شود.

جلوگیری از مشکلات روانی؛ هدف اصلی طرح لغو تغییر ساعت

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح لغو تغییر ساعت گفت: هدف اصلی ما از این طرح، اقتصادی نیست بلکه جلوگیری از مشکلات روحی، روانی و استرس است و مطالعات جهانی هم این موضوع را ثابت کرده است.

ابوالفضل ابوترابی در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری در موافقت با لغو تغییر ساعت گفت: اگر هدف، مسائل اقتصادی است این موضوع در طرح لغو تغییر ساعت به زیبایی دیده شده است و دولت این اختیار را دارد برای این که انرژی هم کمتر مصرف شود.

او ادامه داد: با توجه به این که مطالعه پژوهشی و کارشناسی وزارت نیرو در زمینه آثار تغییر ساعت در دو دولت مختلف، تعارض داشت بنابراین از نظر حقوقی از عداد دلایل خارج است یعنی پژوهش و تحقیقی که با دولت ها تغییر می کند تعارض به وجود می آید و در نتیجه ساقط و از ادله کار پژوهشی و تحقیقی برای تصمیم گیری مجلس شورای اسلامی کنار گذاشته می شود.

ابوترابی افزود: اما اگر فرض هم بگیریم که تغییر ساعت در کاهش مصرف برق نیز مؤثر است در طرحمان در مجلس نیز به دولت کاملاً اختیار داده ایم بدون تغییر ساعت، بتواند ساعت آغاز به کار مستخدمان و کارمندان دولت را در استان هایی که مورد نیاز خودش می داند یک ساعت جلوتر بیاورد بدون این که ساعت رسمی کشور تغییر کند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تغییر هر ساله ساعت، بی نظمی های اجتماعی و تصادفات را به وجود می آورد، افزود: مطالعات جهانی هم حکایت از این موضوع دارد و حتی بستری های مشکلات روانی از این اقدام تا یک ماه اول به شدت افزایش می یابد.

او اضافه کرد: برای این که بهانه دولتمردان گرفته شود، اختیار کامل در دست دولت باشد تا هر جور صلاح می داند برنامه ریزی کند.

ابوترابی گفت: این که می گویند از نظر فنی به زمان بیشتری نیاز دارند درست است اما ما با مشکل زمانی مواجه هستیم چون بلافاصله پس از عید نوروز با ماه مبارک رمضان مواجه می شویم و حدود ۳۰ روز ماه رمضان است سپس امتحانات دانش آموزان و کنکور و مسائل دانشگاهی است و استرس به آنها وارد می شود بنابراین اگر در اول فروردین تثبیت ساعت انجام نشود نمی توانید این تغییر را انجام دهید.

لزوم تغییر ساعت بر اساس جغرافیا و سبک زندگی مردم

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به جغرافیای کشورمان و فاصله زیاد غرب و شرق کشور، تغییر سالانه ساعت، لازم است.

مهدی طغیانی در ارتباط تصویری با برنامه گفتگوی ویژه خبری سیما در مخالفت با طرح لغو تغییر ساعت افزود: هر کشوری جغرافیای خاصی دارد و متناسب با آن باید طرح های این چنینی را ارزیابی کند.

او با بیان اینکه کشور ما پهناور است و حدود یک ساعت بین شرقی ترین نقطه تا غربی ترین نقطه، اختلاف ساعت داریم، ادامه داد: این که طرح های این چنینی را به شکل تقلیدی آغاز کنیم و به شکل تقلیدی پایان دهیم کار درستی نیست.

طغیانی افزود: باید بر اساس جغرافیا و سبک زندگی مردم کشورمان که به تغییر ساعت عادت کرده اند ارزیابی کنیم که دقیقاً چه کاری را باید انجام دهیم و آن چه که متناسب با اقلیم ماست چیست.

این نماینده مجلس اضافه کرد: اگر بخواهیم تغییر ساعت را لغو کنیم تنها کاری که می توانیم انجام دهیم این است که ساعت کاری باید زودتر آغاز شود و متناسب با اقلیم شرق و غرب کشور، فاصله ی بین طلوع آفتاب در تابستان و آغاز کار تا حد ممکن کوتاه شود.

معاون امور مجلس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه قانون باید طبق نظر مجلس به نحو احسن اجرا شود، گفت: بازه زمانی که اکنون در آن هستیم اوج کارهایی است که پلتفرم های دیجیتال کشور و شبکه های مخابراتی، بانکی و حمل و نقل با آن درگیر هستند و این اوج کارها فشار مضاعفی را به نیروهای فنی وارد کرده است.

رضا باقری اصل ادامه داد: از نظر زمانی، تغییر دادن نرم افزارها و سیستم هایی که مطابق با تغییر سالانه ساعت از ۱۴ سال پیش برنامه ریزی شده در این بازه زمانی کار سختی است و سخت افزارها و شبکه های جهانی به صورت خودکار بر اساس تنظیمات و استانداردهای جهانی تغییر می کند.

او افزود: اجرای لغو تغییر ساعت حداقل دو ماه زمان نیاز دارد و به سرویس های جهانی هم باید اطلاع رسانی شود.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران