کد خبر:5670
پ
۱۴۰۱۰۲۰۴۱۴۴۲۲۵۴۹۱۲۵۱۹۹۹۹۴

بازگشایی مجدد گمرک مرزی دوغارون/ تشریفات گمرکی در مرز شمال شرقی کشور از سر گرفته شد

سرپرست حوزه نظارت گمرکات خراسان رضوی از بازگشایی مرز دوغارون و آغاز به کار مجدد این گمرک مرزی در شمال شرق کشورمان خبر داد. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، از روز شنبه در پی بروز اختلاف میان مرزبانان ایرانی با نیروهای طالبان..

سرپرست حوزه نظارت گمرکات خراسان رضوی از بازگشایی مرز دوغارون و آغاز به کار مجدد این گمرک مرزی در شمال شرق کشورمان خبر داد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، از روز شنبه در پی بروز اختلاف میان مرزبانان ایرانی با نیروهای طالبان در مرزهای شمال شرقی کشورمان با افغانستان، مرز دوغارون موقتاً مسدود شد. ماجرا از اقدام طالبان برای جاده‌سازی در نزدیکی مرز آغاز شده بود. پس از این تنش‌ها ارائه خدمات گمرکی در مرز دوغارون به صورت موقت متوقف شد.

در همین راستا با اشاره به تدابیر لحاظ شده در حوزه حفظ سلامت و امنیت اقلام تجاری موجود در مرز، از طرف گمرک ایران اعلام شد محموله‌های مختلف اعم از کامیون‌های حامل مواد اشتعال‌زا که تشریفات گمرکی آنها تکمیل نشده بود به پارکینگ‌ها با فاصله امن از مرز منتقل شد.

اما کوهگرد مدیرکل گمرک مرزی دوغارون در خصوص تازه‌ترین جزئیات فعالیت این نقطه تجاری کشورمان گفت: هم اکنون طبق رایزنی‌های صورت گرفته در وزارت خارجه با اعلام مرزبانی تا حدودی اختلافات میان دو طرف حل شده و مرز مجدداً فعالیت خود را ازسرگرفته است و خدمات گمرکی ارائه می‌شود.

‎گفتنی است، مدیرکل گمرک مشهد، ضمن اشاره به خبر بازگشایی گمرک مرزی دوغارون در استان خراسان رضوی، گفت: فاصله نسبتاً کم مرز دوغارون با بازار هرات به عنوان یکی از کانون‌های مهم تجارت افغانستان، بستر بسیار مناسب برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان و کشور محسوب می‌گردد. با توجه به وجود زیرساخت‌های مناسب در اداره کل گمرک دوغارون، نیروی انسانی متخصص و تجهیزات کنترلی مناسب ضرورت دارد با هم‌اندیشی مدیران و کارشناسان سایر سازمان‌های مسئول و مؤثر بر توسعه و گسترش تجارت از قبیل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، نمایندگی وزارت خارجه در استان خراسان رضوی و همچنین حمایت مقامات استان، اقدامات توسعه‌ای لازم به منظور توسعه فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و گمرکی با کشورهای همسایه، آسیای میانه و افغانستان در دستور کار قرار گیرد.

جعفری در خاتمه گفت: گمرک دوغارون از جمله گمرکات مهم هم‌مرز با کشور افغانستان است که عمده کالاهای بازار هرات از مسیر این گمرک تأمین می‌شود. عمده فعالیت گمرک دوغارون در حال حاضر در رویه‌های مذکور روزانه بالغ بر ۵۰۰ دستگاه کامیون می‌باشد که تشریفات گمرکی آن با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته ایکس‌ری کامیونی در حداقل زمان انجام می‌پذیرد. حجم تردد مسافر ورودی و خروجی این گمرک نیز روزانه در حدود ۴۰۰۰ مسافر می‌باشد.

انتهای پیام/؛

فدراسیون صنعت نفت ایران