کد خبر:4043
پ
۱۳۹۵۰۸۱۸۱۲۴۸۳۴۱۹۱۹۱۴۰۵۳۴

بودجه توسعه پهنای باند چگونه توزیع شد؟

براساس مصوبه کمیسیون تلفیق در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۱، اعضای این کمیسیون با تغییر یکی از بندهای لایحه دولت، محل درآمد مازاد بر پیش‌بینی اپراتورها را تغییر دادند. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، مصوبه بند ی تبصره ۶ لایحه بودجه ۱٫٫

براساس مصوبه کمیسیون تلفیق در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۱، اعضای این کمیسیون با تغییر یکی از بندهای لایحه دولت، محل درآمد مازاد بر پیش‌بینی اپراتورها را تغییر دادند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مصوبه بند ی تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۱ کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درباره یکی از بندهای مهم مرتبط با اعتبارات وزارت ارتباطات، بزودی در صحن علنی مجلس در قالب لایحه بودجه ۱۴۰۱ بررسی خواهد شد.

براساس مصوبه کمیسیون تلفیق در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۱، اعضای این کمیسیون با تغییر یکی از بندهای لایحه دولت، محل درآمد مازاد بر پیش‌بینی اپراتورها را تغییر دادند.

طبق این مصوبه کمیسیون تلفیق، حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورهای مخابراتی، در صورتی که مازاد بر پیش‌بینی دولت در لایحه بودجه شود، این درآمد بین دستگاه‌های دیگر تقسیم خواهد شد! حال اینکه طبق "قانون اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات"، دولت و مجلس موظفند که کل درآمد دولت از محل اپراتورها را به وزارت ارتباطات بدهند تا آن را صرف "توسعه زیرساخت‌های کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات" به‌خصوص افزایش سرعت و کیفیت اینترنت صرف کند.

وزارت ارتباطات دولت سیزدهم بارها اعلام کرده که به دلیل عدم سرمایه‌گذاری مناسب در گذشته در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور، شبکه ارتباطی کشور به آستان اشباع رسیده است و در صورت عدم سرمایه‌گذاری فوری و مناسب، وضعیت سرعت اینترنت روز به روز بدتر خواهد شد.

بخشی از این برنامه توسعه زیرساخت‌های مخابراتی طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، بنا بود که سال ۱۴۰۱ و از محل مازاد درآمد حاصل از خدمات‌دهی اپراتورها انجام شود اما کمیسیون تلفیق مجلس در بخش "اعتبارات موضوع جزء ۲ بند ی تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۱" این درآمد را بین ۵ دستگاه دیگر تقسیم کرده و عملا بخش اعظمی از برنامه توسعه زیرساخت‌های مخابراتی به خصوص پهنای باند را منتفی کرده است.

با توجه به وضعیت فعلی زیرساخت‌های مخابراتی کشور و نارضایتی مردم از وضعیت کنونی آنتن‌دهی و اینترنت، در صورتی که این مصوبه کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس نیز تصویب شود، عملا برنامه‌های وزارت ارتباطات برای توسعه زیرساخت‌ها دچار خلل شده و قطعا دود چنین اقدامی به چشم مردم خواهد رفت.

پیگیری‌ها حاکی از آن است که این موضوع برای اولین بار در بودجه سال ۱۴۰۰ توسط عده ای از نمایندگان بنا گذاشته شد و حدود ۳ هزار میلیارد تومان از درآمد اپراتورهای مخابراتی که می‌بایست توسط وزارت ارتباطات صرف توسعه زیرساخت ها شود، به بیش از ۳۰ دستگاه برای کارهای عمدتا کم ربط به حوزه ارتباطات تخصیص پیدا کرده بود.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران