کد خبر:2220
پ
۱۳۹۹۰۲۲۰۱۴۲۶۰۰۳۳۲۰۳۴۹۴۳۴

تخلیه غیرقانونی کانتینرهای لوازم آرایشی و پوشاک ترانزیت در داخل کشور

سخنگوی گمرک با اشاره به تخلیه غیرقانونی تعدادی کانتینر لوازم آرایشی و پوشاک ترانزیت در داخل کشور گفت:گمرک علیه شرکت های ذیمدخل حمل و ترانزیت کالا به مقام قضایی اعلام جرم کرد. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید روح اله لطیفی اظهار کرد: پس ..

سخنگوی گمرک با اشاره به تخلیه غیرقانونی تعدادی کانتینر لوازم آرایشی و پوشاک ترانزیت در داخل کشور گفت:گمرک علیه شرکت های ذیمدخل حمل و ترانزیت کالا به مقام قضایی اعلام جرم کرد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید روح اله لطیفی اظهار کرد: پس از اعلام هشدار گمرک باشماق در خصوص کالاهای ترانزیتی در طول مسیر و اعلام گمرک ایران با دستور مقام قضایی، ناجا به عنوان کنترل کننده محموله های ترانزیتی در طول مسیر ورود پیدا کرد و با همکاری گمرک و ناجا پس از تعقیب یک محموله ترانزیتی و تخلیه کالا در داخل کشور به سرعت بررسی روش جدید قاچاقچیان در دستور کار گمرک قرار گرفت و متخلفین با اعلام جرم گمرک به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی افزود:‌ تعدادی کانتینر لوازم آرایشی و پوشاک که قرار بود به صورت ترانزیتی از کشور خارج شوند، اما در داخل کشور تخلیه شده بود؛ کشف و به مراجع قضایی ارجاع شد و گمرک علیه شرکت های ذیمدخل حمل و ترانزیت کالا به مقام قضایی اعلام جرم کرد.

وی تصریح کرد: از شهریور امسال با رصد و کنترل مدیر گمرک باشماق و همکاران فن آوری اطلاعات در حملات هکرها به سرورها، گزارشی مبنی بر احتمال تغییرات در کالا یا بروز اتفاقاتی در مسیر تردد کالاهای عبوری به ستاد گمرک برای رصد محموله های ترانزیتی در داخل کشور که خارج از کنترل گمرک است ارائه شد و برهمین اساس محموله های مختلف ترانزیتی زیر نظر گرفته شد.

به گفته وی، در رصدهای مبداء و مقصد گمرک، محموله مبلمان ترانزیتی زیر نظر گرفته شد و هفت محموله مبلمان خارجی(۵ محموله لطف آباد ۲محموله باشماق) که می بایست از خاک کشور عبور و خارج می شد توسط ستادگمرک و یگان های مرتبط با مبارزه با قاچاق این سازمان قبل از خروج از کشور شناسایی و پس از تطبیق تصاویر ورود کالا و بررسی پلمب های کانتینرها، مشخص شد که محموله مبلمان خارجی با مبلمان داخلی در داخل کشور عوض شده است، گمرک نیز علیه شرکت های مورد نظر اعلام جرم کرد و پرونده به مراجع قضایی ارجاع شد.

لطیفی در خصوص کشف جدید کالاها گفت:با کشف موفق گمرک در قضیه مبلمان، قاچاقچیان از این روش نا امید شده و در جدیدترین اقدام، روش هک سامانه و نفوذ و رخنه به فرایندهای گمرکی با روش های متخلفانه سایبری را دنبال کردند و بارها به سرور‌های گمرک حمله هکری داشتند، اما به دلیل لایه های پیچیده در سرورها و برنامه ها و روتر های سامانه گمرک، امکان ورود به سامانه‌های گمرکی برایشان میسر نشد تا اینکه به صورت محلی و با اتصال به شبکه محلی به دنبال کنترل رایانه‌ها از طریق به دست آوردن رمز ورود بودند به طوری که یک بدافزار را وارد شبکه محلی می‌کنند و چند رمز ورود را به دست می‌آورند تا با اتصال به شبکه محلی مدیریت رایانه های در محل را بدون جای کارکنان در اختیار بگیرند و در زمانی که کاربران بی اطلاع یا در محل کار نبودند قاچاقچیان اقدامات خود را انجام می دادند.

سخنگوی گمرک اظهار کرد: در این حین ناجا که بعد از اعلام جرم قبلی گمرک علیه قاچاقچیان از مسیر ترانزیت، رصد و تعقیب کالاهای ترانزیتی را در داخل کشور دنبال می کرد متوجه تایید سیستمی یک محموله مبلمان می شود و با هماهنگی با گمرک، تیم فن آوری اطلاعات از ستاد گمرک به مرز اعزام می شود و در اسرع وقت روش جدید قاچاقچیان، شناسایی و به سرعت راههای نفوذ آنها مسدود می شود و دو کیس که با اتصال شی خارجی آلوده به بد افزار شده بود از مدار خارج می شود .

وی گفت: به دلیل سرعت در شناسایی فقط چند کانتینر لوازم آرایشی و پوشاک که قرار بود به صورت ترانزیتی از کشور خارج شود امکان تخلف پیدا می کنند که توسط گمرک، کشف و به مراجع قضایی ارجاع شد.

لطیفی تاکید کرد: همانطور که گفته شد گمرک در چند ماه پیش در خصوص ۷ کامیون مبلمان، موضوع را به مرجع قضایی ارجاع و مرجع قضایی موضوع را به ناجا به عنوان ضابط برای شناسایی مرتکبین ومحل تخلیه ارجاع داد که در اجرای دستور قضایی و متعاقب اعلام جرم از سوی گمرک محل تخلیه کالاها توسط نیروی انتظامی شناسایی شد و تمام موارد و روش ها که از رویه ترانزیت سو استفاده شده بود به مرجع قضایی ارسال شد و موضوع در مرجع قضایی در دست رسیدگی است.

سخنگوی گمرک افزود: برابر ماده ۶ آیین نامه سلامت و روان‌سازی تجارت ، کنترل و نظارت در طول مسیر ترانزیت با سایر سازمان های مسؤول به ویژه ناجا است و در همین راستا گمرک در آبان ماه، طی مکاتبه ای با رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر این موضوع یعنی لزوم توجه سازمانهای مسوول در طول مسیر تاکید کرده است.

وی تاکید کرد: با افزایش استفاده از ابزار‌های نوین در کنترل‌های نامحسوس و غیرفیزیکی و بهره مندی از سامانه‌ها امکان تخلف و قاچاق برای قاچاقچیان به حداقل رسیده است، گمرک نیز به عنوان مرزبان اقتصادی در راستای مبارزه با قاچاق عزم جدی دارد اما برای موفقیت بیشتر نیاز به انجام وظایف سایر دستگاه‌ها در داخل کشور و تشدید برخوردها با متخلفان است.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران