کد خبر:4259
پ
۱۳۹۸۰۲۲۳۱۶۳۲۰۰۹۴۲۱۷۴۱۶۲۷۴

رشد ۴۱ درصدی صادرات ایران به اعضای سازمان شانگهای

سخنگوی گمرک گفت: در ۱۱ماهه امسال، ۴۸میلیون و ۹۰۳هزار تن کالا به ارزش ۳۲میلیارد و ۷۱۲میلیون دلار بین ایران و اعضای شانگهای تبادل شد که نسبت به مدت مشابه ۳۱درصد در ارزش تجارت و ۴۱درصد در صادرات رشد داشته است. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، ..

سخنگوی گمرک گفت: در ۱۱ماهه امسال، ۴۸میلیون و ۹۰۳هزار تن کالا به ارزش ۳۲میلیارد و ۷۱۲میلیون دلار بین ایران و اعضای شانگهای تبادل شد که نسبت به مدت مشابه ۳۱درصد در ارزش تجارت و ۴۱درصد در صادرات رشد داشته است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سخنگوی گمرک همزمان با موافقت اعضای شانگهای با سازوکار عضویت دائم ایران در این سازمان، اظهار داشت: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای و سرعت بخشی در فرایند عضویت دائم در این سازمان، می تواند باعث افزایش چشم گیر تجارت ایران با اعضای شانگهای و شرکای آنها در جهان شود به ویژه اینکه سه قدرت بزرگ اقتصادی دنیا در این سازمان عضو هستند که سهم قابل توجهی از اقتصاد جهانی را در اختیار دارند.

وی افزود: در ۱۱ماهه سال ۱۴۰۰، تجارت‌ کشورمان با ۱۱ عضو شانگهای ۴۸میلیون و ۹۰۳هزار و ۱۲۳تن، به ارزش ۳۲میلیارد و ۷۱۲میلیون و ۲۳۳هزار و ۲۷۳دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۳۱درصدی داشته است.

لطیفی در خصوص میزان صادرات کشور به اعضای شانگهای توضیح داد: ۴۰میلیون و ۶۴۲هزار و ۲۷۲تن کالای ایرانی به ارزش ۱۸میلیارد و ۲۹۵میلیون و ۶۳۷هزار و ۳۰۴ دلار در ۱۱ماه سال ۱۴۰۰به اعضای سازمان همکاری های شانگهای صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱درصد افزایش داشته است.

وی افزود: چین باخرید ۱۲میلیارد و ۶۳۴میلیون دلار، افغانستان با یک میلیارد و ۶۵۵میلیون دلار،هند با یک میلیارد و ۶۳۴میلیون دلار،پاکستان با یک میلیارد و ۱۲۹میلیون دلار،روسیه با ۴۳۹میلیون دلار، پنج مقصد نخست کالاهای ایرانی در بین اعضای شانگهای بودند.

لطیفی در ادامه گفت: ازبکستان با خرید ۳۶۸میلیون دلار، قزاقستان با ۱۶۵میلیون دلار، تاجیکستان با ۷۹میلیون دلار، قرقیزستان با ۷۴میلیون دلار، بلاروس با ۱۶میلیون دلار و مغولستان با ۴۸۳هزار دلار به ترتیب در رتبه های بعدی خرید کالاهای ایرانی در بین اعضای شانگهای قرار دارند.

سخنگوی گمرک در خصوص میزان واردات از کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای توضیح داد: چین با فروش ۱۱میلیارد و ۱۰۵میلیون دلار، روسیه با یک میلیارد و ۴۵۱میلیون دلار،هند با یک میلیارد و ۳۷۹میلیون دلار،پاکستان با ۲۵۲میلیون دلارو ازبکستان با ۱۱۰میلیون دلار، پنج مبدا نخست فروش کالاهای مورد نیاز کشور در بین اعضای شانگهای بودند.

وی افزود: قزاقستان با فروش ۵۶میلیون دلار، تاجیکستان با ۳۱میلیون دلار، افغانستان با ۱۸میلیون دلار، بلاروس با ۱۰میلیون دلار، قرقیزستان با ۳میلیون دلار و مغولستان با دو میلیون دلار، در رتبه های بعدی فروش کالا به ایران در سازمان همکاری های شانگهای قرار دارند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران