کد خبر:5237
پ
۱۴۰۰۰۱۲۳۱۶۱۷۱۶۱۸۹۲۲۵۶۰۰۷۴

سازمان برنامه و بودجه، سرعت‌گیر نوسازی خانه‌های روستایی

در حالی ۵ ماه از مصوبه شورای عالی مسکن برای پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی می‌گذرد که سازمان برنامه و بودجه به‌عنوان سرعت‌گیر نوسازی این خانه‌ها عمل کرده است. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، یک روز مانده به سالرو..

در حالی ۵ ماه از مصوبه شورای عالی مسکن برای پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی می‌گذرد که سازمان برنامه و بودجه به‌عنوان سرعت‌گیر نوسازی این خانه‌ها عمل کرده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، یک روز مانده به سالروز فرمان تاریخی امام خمینی (ره) برا ی تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، رئیس این بنیاد در نشست خبری به تشریح برنامه‌های در دست اجرا برای نوسازی و بازسازی واحدهای مسکونی روستایی پرداخت.

اکبر نیکزاد پس از ارائه آمار عملکرد بنیاد مسکن، از عدم همراهی سازمان برنامه و بودجه با مصوبه شورای عالی مسکن در خصوص افزایش سقف وام مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان گلایه کرد.

وی در این‌باره گفت:‌ ۲۵ آبان سال گذشته در شورای عالی مسکن با حضور رئیس‌جمهوری مصوب شد وام مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یابد. سود این وام ۵ درصد و زمان بازپرداخت آن ۲۰ ساله است. اما سازمان برنامه و بودجه مقابل این مصوبه ایستاده است با وجود این‌که حدود یک زونکن نامه زده‌ایم حتی با رئیس‌جمهوری هم مکاتبه‌ کرده‌ایم و با وجود دستور اکید آیت‌الله رئیسی این وام پرداخت نمی‌شود.

وی با تاکید بر این‌که ۴۰ هزار روستا ۴۰ هزار دژ مستحکم ایران است و به برکت این روستاها امنیت پایداری است که داریم، اضافه کرد: سازمان برنامه و بودجه می‌گوید این وام تورم زاست، اگر نوسازی مسکن روستایی نبود الان با زلزله‌های ۵ و ۶ ریشتری آمار خسارت‌ها این نبود. ترک فعل اگر موجب ضرر و زیان با مردم شود، مسئولان باید پاسخگو باشند. عزیزانی که همراهی نمی‌کنند اگر زلزله‌ای بیاید باید پاسخگو باشند.

وی یادآور شد: سال گذشته پرداخت تسهیلات بازسازی ابتدا با ۱۸ درصد ابلاغ شد که بعد از نهیب رئیس‌جمهوری بانک مرکزی و سازمان برنامه جمع‌وجور کردند و سود را به ۵ درصد کاهش دادند و بلاعوض شهری و روستایی اسیت‌دیده از سیل و زلزله با تاکید آیت‌الله رئیسی پرداخت شد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم نیز با اشاره به این‌که حدود ۵ ماه است که پیگیر پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی هستیم، افزود: یکی از دلایل افزایش وام مسکن روستایی،‌عدم پوشش آن برای ساخت و تکمیل واحدها بود.

نیکزاد بیان کرد: وام ۱۰۰ میلیون تومانی کفاف اتمام ساخت واحدها را نمی‌دهد و باعث می‌شود تا این واحدها نیمه‌تمام می‌ماند. بر اساس بررسی صورت گرفته که گزارش توجیهی آن به رئیس‌جمهوری هم ارائه شد پیشنهاد وام ۲۰۰ میلیون تومان مسکن روستایی را دادیم.

وی افزود:‌ آقای رئیس‌جمهوری این را پذیرفتند و در شورای عالی مسکن مصوب شد. مردم چون می‌دانند با وام ۱۰۰ میلیون تومانی ساختمان نیمه تمام می‌ماند علاقه‌ای برای دریافت وام ندارند. ضمن این‌که ما هم توصیه‌ای برای دریافت وام مذکور نداریم.

وی تاکید کرد: به دلیل عدم همراهی سازمان برنامه و بودجه روزانه ۵۵۰ واحد مسکن روستایی در کشور ساخته نمی‌شود و عواقب این هم خطرناک خواهد بود.

به گزارش تسنیم، با توجه به اظهارات رئیس بنیاد مسکن طی ۵ ماه اخیر حدود ۸۲ هزار و ۵۰۰ واحد غیرایمن روستایی در کشور نوسازی نشده است. در واقع بنیاد مسکن تا امروز حدود ۸۲۵۰۰ واحد از برنامه‌های خود عقب است.

مخالفت سازمان برنامه با وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی/ نیکزاد: میرکاظمی ترک فعل کرد

انتهای پیام/

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران