کد خبر:9693
پ
۱۴۰۱۰۵۲۴۱۰۲۲۴۱۹۳۳۲۵۸۹۵۲۲۲

سامانه‌های گمرک و کاستی‌های آن بررسی می‌شود

عدم ارتباط سیستمی و اتصال بعضی از قسمت‌های سامانه گمرکی با سایر سازمانهای مربوطه با گمرک، معضلاتی را برای مرزبانان و فعالان اقتصادی ایجاد کرد. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، تقوایی نجیب رئیس مرکز فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت ام..

عدم ارتباط سیستمی و اتصال بعضی از قسمت‌های سامانه گمرکی با سایر سازمانهای مربوطه با گمرک، معضلاتی را برای مرزبانان و فعالان اقتصادی ایجاد کرد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، تقوایی نجیب رئیس مرکز فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت امور اقتصادی و دارایی به همراه دسینه نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی هرمزگان از سامانه های گمرک بازدید و از نزدیک در جریان انجام رویه های گمرکی در سامانه پنجره تجارت فرامرزی قرار گرفت.

در این بازدید سعیدی ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیر کل گمرک شهید رجایی به همراه معاونین ایشان حضور داشتند.

سعیدی با اشاره به اینکه سامانه جامع امور گمرکی به منظور روان سازی و تسهیل تجارت مستقر و راه اندازی شده است اذعان داشت: استقرار اینگونه سامانه ها در گمرک خوب است به شرط اینکه عدم اتصال سایر سازمانهای مرتبط، باعث کاهش سرعت در ترخیص و نظارت دقیق نشود.

این عدم اتصال سامانه های گمرک با سازمانهای مرتبط با امر تجارت مشکلاتی را به وجود آورده که نیاز به یک پایش اساسی دارد تا سیستم به وضعیت پایدار برسد لذا باید به این گمرک عظیم به واسطه حجم مبادلات و شاخص‌های ورود و خروج کالا از طریق گمرکات هرمزگان و به‌ویژه شهید رجایی که در رونق اقتصاد و حمایت از تولید و دانش بنیان منحصر بفرد است نگاه ویژه ای داشته باشند.

وی در جهت تسریع در روند ترخیص اظهارنامه های مسیر قرمز افزود : پیشنهاد می گردد در جهت تسریع در روند ترخیص اظهارنامه های مسیر قرمز کالاهای اساسی و ضروری و همچنین شرکتهای تولیدی ، کارشناسی اظهارنامه به گمرک محل واگذار تا امکان نظارت بر اهم کارشناسان آن محل فراهم گردد و مانع از هرگونه رسوب و تاخیر در رسیدگی کارشناسی اسناد شود.

تقوایی نجیب پس از بازدید از سامانه های گمرک شهید رجایی، بر ضرورت اتصال کامل و همه جانبه با سازمان های همجوار را که در راستای شفاف‌سازی چرخه صادرات و واردات در کشور و انسداد بسترهای فسادزا می باشد تاکید داشت و گفت: عدم اتصال کامل سازمانهای مرتبط با سامانه های گمرک باید بررسی شود چرا که علاوه بر اتلاف وقت نیروی انسانی در سازمان و مکاتبات متعدد، باعث کاهش سرعت ترخیص کالاها می شود، لذا کلیه مشکلات و پیشنهادات ارائه شده حتما بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ می‌شود.

دسینه نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی در استان در حاشیه بازدید، گمرکات استان هرمزگان به خصوص گمرک شهید رجایی را یکی از مهمترین گمرکات کشور به لحاظ حجم مبادلات تجاری (صادرات و واردات ) دانست و عدم اتصال سامانه های گمرک با سایر سازمانهای همجوار را یک معضل مهم دانست.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران