کد خبر:2275
پ
۱۴۰۰۱۰۰۳۱۰۳۲۲۷۸۹۳۲۴۳۴۰۳۱۴

ضربه توافق پایاپای ایران و سریلانکا به صادرات چای هند

روزنامه اکونومیک تایمز در گزارشی پیش بینی کرد صادرات چای هند به ایران که در مقایسه با دوره پیش از همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۱۹ اکنون به دلیل مشکلات پرداخت به نصف کاهش یافته است، امسال نیز با توافق پایاپای ایران و سریلانکا کاهش بیشتری را شاهد خواهد بود…

روزنامه اکونومیک تایمز در گزارشی پیش بینی کرد صادرات چای هند به ایران که در مقایسه با دوره پیش از همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۱۹ اکنون به دلیل مشکلات پرداخت به نصف کاهش یافته است، امسال نیز با توافق پایاپای ایران و سریلانکا کاهش بیشتری را شاهد خواهد بود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه اکونومیک تایمز در گزارشی نوشت: صادرات چای هند به ایران که در مقایسه با دوره پیش از همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۱۹ به دلیل مشکلات پرداخت به نصف کاهش یافته است، امسال کاهش بیشتری را شاهد خواهد بود چرا که قرار است سریلانکا بدهی‌های نفتی خود به ایران را با صادرات چای به این کشور پرداخت کند.

سریلانکا قرار است محموله‌های چای ارتدکس یا چای برگ کامل را به ایران ارسال کند تا هزینه خرید نفت از این کشور را پرداخت کند.

ایران چای ارتدکس را فقط برای مصرف داخلی خود خریداری می‌کند و هند یکی از بزرگترین تامین کنندگان چای ارتدکس برای این کشور در غرب آسیا بوده است.

تسویه طلب ایران از سریلانکا با تهاتر چای، فقط کاسبان تحریم را مکدر کردسریلانکا ۲۵۱ میلیون دلار بدهی نفتی خود به ایران را با چای پرداخت می‌کند

هند در سال ۲۰۱۹ حدود ۵۳ میلیون کیلوگرم چای به ایران صادر کرده بود. صادرات چای به ایران در سال ۲۰۲۰ به ۲۹ میلیون کیلوگرم کاهش یافت و در ده ماهه اول سال ۲۰۲۱ به دلیل بحران پرداخت به ۲۱ میلیون کیلوگرم کاهش یافت.

بر اساس این گزارش، قرارداد تجارت پایاپای بین ایران و سریلانکا، هند را در موقعیتی نامطلوب قرار داد.

محیط آگاروال، مدیر شرکت "چای آسیایی و صادرات" که این محصول را به ایران صادر می کند، در این باره گفت: صادرات به ایران ممکن است در سال ۲۰۲۲ تا ۱۵ درصد کاهش یابد.

یکی از مدیران ارشد این صنعت که نخواست نامش فاش شود، نیز گفت: هند پیش از تحریم‌های آمریکا بزرگترین صادرکننده چای به ایران بود، اما پس از آن تجارت روپیه‌ای با ایران متوقف شد.

صادرات چای هند در ۱۰ ماهه اول سال ۲۰۲۱ با کاهش ۸٫۷ درصدی نسبت به سال قبل به ۱۵۷٫۲۰ میلیون کیلوگرم رسید و بعید است این رقم در کل سال ۲۰۲۱ از ۱۸۰ میلیون فراتر رفته باشد.

آگاروال گفت: بعید است این وضعیت بهبود یابد مگر اینکه هند واردات نفت از ایران را آغاز کند. در حال حاضر، هیچ شفافیتی در مورد این موضوع وجود ندارد.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران