کد خبر:4544
پ
۱۳۹۹۰۴۰۷۱۰۵۵۳۱۷۵۷۲۰۶۷۰۹۷۴

عرضه ۱۷۷ هزار میلیارد تومان اوراق در سال ۱۴۰۰/دولت ۹۰ هزار میلیارد تومان اوراق نقدی فروخت

براساس گزارش وزارت اقتصاد و دارایی طی سال ۱۴۰۰، حدود ۹۰ هزار میلیلرد تومان اوراق نقدی و ۸۷ هزار میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه منتشر شده که در مجموع برابر ۱۷۷ هزار و ۶۰۱ هزار میلیارد تومان است. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم، در ادامه اقد..

براساس گزارش وزارت اقتصاد و دارایی طی سال ۱۴۰۰، حدود ۹۰ هزار میلیلرد تومان اوراق نقدی و ۸۷ هزار میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه منتشر شده که در مجموع برابر ۱۷۷ هزار و ۶۰۱ هزار میلیارد تومان است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری سی و شش هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) و چهار مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام نمود.

بر اساس گزارش وزارت اقتصاد، حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه، سی و ششمین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و همچنین با استفاده از ساز و کار تعهد پذیره‌نویسی، مجموعاً مبلغ ۶٫۹۷۴ میلیارد تومان اوراق به صورت نقدی به شرح جدول شماره (۱) به فروش رسید.

اقتصاد , وزارت امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران ,

این گزارش می‌افزاید، با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق، تاکنون مجموعاً ۹۰٫۶۰۲ میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی، حدود ۲۶ درصد از طریق بازار پول و ۷۴ درصد از طریق بازار سرمایه تأمین مالی شده است.

این گزارش خاطر نشان می‌سازد، علاوه بر مبالغ فوق‌الذکر مبلغ ۸۷,۰۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی نیز، منتشر شده که به مرور توسط دستگاه‌های اجرایی به گیرندگان واگذار خواهد شد. با احتساب اسناد خزانه اسلامی، مجموع عملکرد انتشار (اعم از نقدی و غیرنقدی) تا تاریخ فوق‌الذکر معادل ۱۷۷,۶۰۲ میلیارد تومان است که جزئیات آن در جدول شماره (۲) ذیل ارائه می‌شود:

اقتصاد , وزارت امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران ,

شایان ذکر است در مقابل مبلغ تامین شده از طریق انتشار اوراق نقدی در سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۹۰٫۶۰۲ میلیارد تومان، مبلغ ۹۶٫۶۱۱ میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور به شرح جدول ذیل برای تسویه اصل و سود اوراق در سال جاری پرداخت شده است که بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی می‌باشد.

تامین مالی دولت از طریق فروش اوراق نقدی از بازار پول و سرمایه از ابتدای سال تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۸

اقتصاد , وزارت امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران ,

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران