کد خبر:6864
پ
۱۴۰۱۰۲۱۵۱۴۵۵۵۴۹۷۱۲۵۲۷۲۳۷۴

ماجرای ما به التفاوتهای چند صد درصدی در گمرک/ از پیاده سازی نرخ ای تی اس تا اعمال نرخهای جدید سودبازرگانی

بعد از ابلاغ بخشنامه دفتر واردات گمرک ایران در خصوص تغییر نرخهای سودبازرگانی، عملا ترخیص کالاها بر اساس نرخ محاسباتی بر مبنای سامانه معاملات الکترونیکی یا ای تی اس انجام می‌شود. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اخیرا نحوه اج..

بعد از ابلاغ بخشنامه دفتر واردات گمرک ایران در خصوص تغییر نرخهای سودبازرگانی، عملا ترخیص کالاها بر اساس نرخ محاسباتی بر مبنای سامانه معاملات الکترونیکی یا ای تی اس انجام می‌شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اخیرا نحوه اجرای مصوبه هیأت وزیران در اجرای بند (هـ) تبصره (۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، طبقات سود بازرگانی کلیه کالاها به انضمام احکام قانون بودجه در اعمال نرخ برابری ارز در محاسبات گمرکی بر مبنای ای تی اس از ابتدای سال ۱۴۰۱به گمرکات اجرایی ابلاغ شده است. این ابلاغیه شامل حذف نرخ ارز ۴۲۰۰۰ ریال در محاسبات گمرکی واعلام سایت نرخ ارز ای تی اس است.

لازم به ذکر است، نرخ محاسباتی ارز روزانه اعلام و از ساعت ۹ صبح تا ۹ صبح روز بعد معتبر خواهد بود، همچنین ملاک عمل نرخ روزانه فروش حواله است. کاهش طبقات سود بازرگانی ردیف های تعرفه از ۱۴ طبقه به ۱۰ طبقه یکی از نکات مهم این بخشنامه میباشد.

گفتنی است، فهرست کالاهای اساسی، نهاده های کشاورزی و دامی ، دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی مشمول حقوق گمرکی یک درصد طبق قانون بودجه در این بخشنامه گنجانده شده است. اعمال مٱخذ یک درصد حقوق گمرکی در خصوص اقلام دارو، مواد اولیه دارو تجهیزات و ملزومات پزشکی منوط به اعلام نظر صریح سازمان غذا و دارو در سامانه جامع امور گمرکی بر روی هر اظهارنامه خواهد بود. طبق بخشنامه دفتر واردات گمرک ایران، مٱخذ سود بازرگانی روغن و دانه های روغنی در ۱۴۰۱ صفر می باشد.

بر اساس اعلام گمرک ایران از روز شنبه عملا ترخیص کالاها بر مبنای نرخ جدید محاسباتی انجام شده و همچنین نرخهای جدید سود بازرگانی برای پرداخت حقوق ورودی در زمان ترخیص کالا اعمال می‌شود. هرچند در خصوص برخی اقلام مثل کالاهای اساسی نرخ عوارض گمرکی از ۴ به یک درصد کاهش یافته اما در خصوص سایر کالاها عملا نرخ عوارض گمرکی تغییر نکرده است.

به عنوان نمونه، یک کالا که پیش از این مشمول حقوق ورودی با ماخذ ۱۲ درصد بود، با افزایش بسیار سنگین میزان پرداختی مواجه شده است. بر این اساس، ترخیص یک میلیون دلار از یک قلم کالا با ماخذ ۱۲ درصد، در روز شنبه مشمول پرداخت ما به التفاوت نزدیک به ۵ میلیارد تومان شده است. این درحالی است که پیش از این میزان حقوق ورودی یک پارت از کالای مذکور با ارزش تقریبی (یک میلیون دلار) حدود یک میلیارد تومان بوده است.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران