کد خبر:2074
پ
۱۴۰۰۰۶۲۴۱۵۳۲۵۵۲۶۹۲۳۵۹۸۶۹۴

مسائل اقتصادی، جزو محورهای سفر هیئت طالبان به ایران است

یک مقام ارشد وزارت خارجه طالبان در افغانستان تأکید کرد که سفر وزیر خارجه این کشور در رأس هیئتی به ایران با هدف گفتگو در مورد مسائل اقتصادی، مرزی و پناهجویان صورت گرفته است. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از عرب نیوز، یک مقام ارشد وز..

یک مقام ارشد وزارت خارجه طالبان در افغانستان تأکید کرد که سفر وزیر خارجه این کشور در رأس هیئتی به ایران با هدف گفتگو در مورد مسائل اقتصادی، مرزی و پناهجویان صورت گرفته است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از عرب نیوز، یک مقام ارشد وزارت خارجه طالبان در افغانستان روز یکشنبه تأکید کرد که وزیر خارجه این کشور در رأس هیئتی به منظور گفتگو در مورد مسائل اقتصادی، مرزی و پناهجویان در ایران است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در ماه اوت سال گذشته، این اولین بار است که یک هیئت بلندپایه از کابل به ایران سفر می کند.

بر اساس این گزارش، امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان را وزرای اقتصاد و تجارت و همچنین رئیس بانک مرکزی افغانستان همراهی می کنند. این هیئت روز شنبه به دعوت دولت ایران وارد تهران شد.

وزیر خارجه طالبان در رأس هیئتی بلندپایه عازم تهران شدطالبان: جامعه جهانی بدون ملاحظات سیاسی به مردم افغانستان کمک کند

ولی الله شاهین، رییس موسسه مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه طالبان، به عرب نیوز گفت: در این سفر موضوعات بسیار مهم از جمله گذرگاه های مرزی، مهاجرین، اقتصاد و تقویت روابط سیاسی با ایران مورد بحث قرار خواهد گرفت.

وی افزود: ما در وزارت امور خارجه افغانستان معتقدیم که ایران یک همسایه مهم برای افغانستان به ویژه در این مقطع زمانی است.

از تاریخ ۱۵ اوت یعنی زمان سقوط دولت قبلی کابل که تحت حمایت غرب بود، از میلیاردها دلار کمک خارجی به اقتصاد وابسته به کمک افغانستان جلوگیری شده و حدود ۹٫۵ میلیارد دلار از دارایی های بانک مرکزی این کشور در خارج مسدود شده است.

با تعلیق این کمک ها، عدم به رسمیت شناخته شدن طالبان و فلج شدن سیستم مالی، افغانستان با یک بحران بشردوستانه رو به رو است.

ایران یک شریک تجاری کلیدی برای افغانستان و میزبان میلیون ها پناهجوی افغان است.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران