کد خبر:7796
پ
۱۳۹۶۰۳۰۵۰۹۱۴۱۵۳۵۰۱۰۹۹۴۱۰۴

نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه به ۵۲٫۵ درصد رسید

نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ۱۴۰۱ در مقایسه با ماه قبل ۱۳.۲ واحد درصد افزایش یافته است. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه خرداد ماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور به ۳۹٫۴ درصد رسیده که نسبت به همین اط..

نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ۱۴۰۱ در مقایسه با ماه قبل ۱۳.۲ واحد درصد افزایش یافته است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه خرداد ماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور به ۳۹٫۴ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰٫۷ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در خرداد ماه ۱۴۰۱ به عدد ۵۲٫۵ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۵۲٫۵ درصد بیشتر از خرداد ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ۱۴۰۱ در مقایسه با ماه قبل ۱۳٫۲ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با افزایش ۳۲٫۲ واحد درصدی به ۸۱٫۶ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۲٫۸ واحد درصدی به ۳۶٫۸ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۵۱٫۴ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۱۲٫۲ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۸٫۲ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱۸٫۱ واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «روغن و چربی‌ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع)، گروه «لبنیات و تخم مرغ» (انواع شیر، ماست، پنیر و تخم مرغ) و گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، سوسیس و کالباس) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «هتل و رستوران» (ساندویچ و انواع غذاهای سرو شده در رستوران)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده) و گروه «بهداشت و درمان» (خدمات طبی سرپایی و خدمات بیمارستانی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

خاندوزی: موتورهای تولید تورم را خاموش کردیم/درباره کالابرگ الکترونیکی آخر تیرماه تصمیم گرفته می‌شودچرا بانک مرکزی نرخ تورم را اعلام نمی‌کند؟

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران