کد خبر:4006
پ
۱۴۰۰۰۵۰۴۱۸۵۰۴۸۷۲۷۲۳۲۶۰۶۳۴

نگرانی تولیدکنندگان از تصویب مجدد مالیات غیرمتعارف دخانیات + سند

برخی از تولیدکنندگان محصولات دخانی طی نامه‌ای به رئیس ستاد صنایع دخانی ضمن اشاره به تبعات طرح مجدد تصمیم کمیسیون تلفیق مبنی بر افزایش چند صد درصدی عوارض مالیاتی بر محصولات دخانی در لایحه بودجه ۱۴۰۱، خواستار تجدیدنظر در این مسئله شده‌اند. – اخبار اقتص..

برخی از تولیدکنندگان محصولات دخانی طی نامه‌ای به رئیس ستاد صنایع دخانی ضمن اشاره به تبعات طرح مجدد تصمیم کمیسیون تلفیق مبنی بر افزایش چند صد درصدی عوارض مالیاتی بر محصولات دخانی در لایحه بودجه ۱۴۰۱، خواستار تجدیدنظر در این مسئله شده‌اند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در این نامه خطاب به ریاست ستاد صنایع دخانی آمده است: با توجه به مصوبه اخیر نمایندگان محترم مجلس مبنی بر مخالفت بند الحاقی ۷ تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۱، متاسفانه بنابر شنیده‌ها، شاهد طرح مجدد عوارض و مالیات هر بسته توتون ۵۰ گرمی از مبلغ ۳۰ هزار ریال به ۱۵۰ هزار ریال هستیم. این موضوع در حالی طرح می‌شود که وزیر محترم صمت و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز صراحتا مخالفت خود را با افزایش غیر اصولی مالیات دخانیات اعلام کرده‌اند.

در صورت تصویب عوارض جدید، این موضوع متاسفانه آثار مخربی را در پیش خواهد داشت، که شامل تمامی تولیدکنندگان، کارگران و کارکنان این صنعت خواهد بود. این تصمیم کمیسیون تلفیق می‌تواند به تعطیلی فوری واحد‌های فعال در حوزه تولید تنباکو با اشتغال حدود ۴ هزار نفر و قطع به یقین بیکاری بیش از ۱۰ هزار نفر کشتکار توتون شود. چرا که این موضوع باعث عدم مصرف ۷۰ درصد محصول حاصله از کشت داخلی توتون در محصولات تنباکوی تولید داخل می‌شود.

پیش از این سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به محمد‌باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به تبعات متعدد افزایش غیر اصولی مالیات سیگار، گفت: افزایش چند صد درصدی مالیات بر کالاهای دخانی، در تناقض با غرض قانون‌گذار نسبت به سازوکار افزایشی اعمال شده در قانون مالیات بر ارزش افزوده است. این امر منجر به عدم توان رقابت تولیدکنندگان داخلیبا محصولات قاچاق ارزان‌قیمت، افزایش سهم بازار محصولات دخانی تقلبی و قاچاق ارزان‌قیمت، افزایش سهم بازار محصولات محصولات دخانی جعلی، نابودی صدها هزار فرصت شغلی و در نهایت عدم تحقق درآمدهای مالی دولت از مالیات و عوارض محصولات دخانی خواهد شد.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران