کد خبر:4079
پ
۱۴۰۰۰۷۲۷۱۰۳۰۴۸۵۳۰۲۳۸۵۳۴۶۴

واکاوی پیشنهاد نادران درباره تعیین تکلیف ارز واردات کالاهای اساسی/ ارز ترجیحی حذف نشد؛ تصمیم‌گیری به زمین دولت افتاد

نمایندگان مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۱ تکلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی را مشخص کردند. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس پیشنهاد «الیاس نادران» از نمایندگان عضو کمیسیون برنامه و بودجه، در بند الحاقی (۱) تبصره (۱) ماده واحده لایحه آم..

نمایندگان مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۱ تکلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی را مشخص کردند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس پیشنهاد «الیاس نادران» از نمایندگان عضو کمیسیون برنامه و بودجه، در بند الحاقی (۱) تبصره (۱) ماده واحده لایحه آمده است: در سال ۱۴۰۱ تا معادل سقف ردیف ۱۸ جدول مصارف تبصره ۱۴ این قانون را از طریق تأمین منابع مابه‌التفاوت ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات مصرفی پزشکی، چنانچه دولت قصد دارد کالایی را از سبد ارز ترجیحی حذف نماید باید قبلاً ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف‌کننده برای کالاهای اساسی را از طریق کالابرگ الکترونیکی، در امور پزشکی از طریق بیمه‌ها و یا طرق جایگزین مطمئن به انجام رسانده باشد؛ به طوری که افراد بتوانند این کالا و خدمات را به نرخ پایان شهریور ۱۴۰۰ و در سقف سهمیه تعیین شده تهیه کنند.

گفتنی است، در مصوبه ابتدایی کمیسیون تلفیق مقرر شده بود مابه‌التفاوت ریالی ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی به واردکننده تخصیص داده شود. اما بررسی متن این مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد، عملاً توپ حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به زمین دولت افتاده است. نکته‌ای که دولت در ابتدا نیز در لایحه خود بر آن تأکید کرده بود. در بخش اول مصوبه مجلس آمده است از طریق منابع ردیف ۱۸ تبصره ۱۴ مابه‌التفاوت ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی تخصیص یابد. همچنین در بخش دوم مصوبه مجلس تأکید شده است اگر دولت قصد دارد کالایی را از سبد ارز ترجیحی حذف کند باید ترتیبات جبران زیان رفاه مصرف‌کننده را از طریق کالابرگ و در مورد امور پزشکی از طریق بیمه‌ها و یا طرق جایگزین مطمئن به انجام برساند.

انتهای پیام/؛

فدراسیون صنعت نفت ایران