کد خبر:5484
پ
۱۴۰۱۰۱۲۹۰۹۲۱۱۷۹۷۲۵۱۵۲۵۶۴

پیش‌بینی صادرات ۶ میلیارد دلاری خدمات فنی مهندسی در سال ۱۴۰۱/ انعقاد توافق بلند مدت با روسیه برای تأمین کالاهای اساسی

رئیس سازمان توسعه تجارت از پیش‌بینی تحقق ۶ میلیارد دلاری صادرات خدمات فنی مهندسی در ۱۴۰۱ خبر داد. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، «علیرضا پیمان‌پاک» رئیس سازمان توسعه تجارت، با اشاره به برخی اختلافات درخصوص بحث توسعه تجارت ..

رئیس سازمان توسعه تجارت از پیش‌بینی تحقق ۶ میلیارد دلاری صادرات خدمات فنی مهندسی در ۱۴۰۱ خبر داد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، «علیرضا پیمان‌پاک» رئیس سازمان توسعه تجارت، با اشاره به برخی اختلافات درخصوص بحث توسعه تجارت و مانع‌زدایی از آن اظهار داشت: وزارت صمت تلاش‌های خود در این زمینه را آغاز کرده است و باید این هماهنگی‌ها به نحوی انجام شود که موضوع تنظیم بازار داخل با موضوعات تجارت خارجی اختلالی ایجاد نکند.

وی با تأکید بر اینکه کشور باید از خام‌فروشی به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر حرکت کند‌ تصریح کرد: در این بین ادبیات حوزه صادرات باید تغییر کند. امروز فروش کالا درب کارخانه به طرف خارجی، اسمش صادرات نیست، هر چند ممکن است باعث ارزآوری نیز شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: خرده‌فروشی در بازار هدف، سود صادرکننده را چند برابر می‌کند و اقداماتی نیز به صورت پایلوت در برخی کشورها آغاز شده است.

پیمان‌پاک با اشاره به مزیت صادرات در بخش‌های مختلف صنعت گفت: باید رویکردها صادرات‌محور شود. این موضوع نباید به صادرات کالای مازاد نیاز داخل محدود شود. اگر تولید برای صادرات نباشد بازار مصرف داخل تحت تأثیر قرار گیرد.

وی تأکید کرد: یک سری محصولات در داخل بازار مصرف ندارد اما در کشورهای دیگر یک کالای استراتژیک محسوب می‌شود و ساماندهی این موضوع به اولویت سازمان تبدیل شده است. در این راستا کنسرسیوم سازی با هماهنگی اتاق بازرگانی در دستور کار قرار گرفته است تا تولید کشور صادرات‌محور شود.

به گفته این مقام مسئول، آینده‌پژوهی بازارهای هدف نیز در دستور کار سازمان قرار دارد تا جهت‌گیری‌های آتی تولید براساس شرایط بازار مشخص شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به استفاده از فرصت‌های تجاری در حوزه اورآسیا که این روزها دچار برخی تنش‌ها شده‌اند گفت: اخیراً در دولت سیزدهم یک فضای سیاسی خوبی در خصوص همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس ایجاد شده است که به طور حتم سهم محدود کشور از این بازارها بایستی جهش کند.

پیمان‌پاک گفت: تعامل با بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته و تصمیم‌سازی‌ها در حوزه تجارت خارجی با مشورت و تعامل با تشکل‌های بخش خصوصی از جمله اتاق‌های مشترک بازرگانی، اتاق تعاون و… انجام می‌شود که این روند با استقبال بخش خصوصی مواجه شد.

وی در خصوص اقدامات سازمان، در حوزه شعار سال گفت: صادرات دانش‌بنیان برای گرفتن سهم جدی در تجارت کشور زمان‌بر است و در کوتاه‌مدت این هدف شدنی نیست ولی باید مشوق‌های لازم در این خصوص تعریف شود.

رئیس سازمان تجارت تصریح کرد: توسعه فعالیت‌های تجاری در فضای مجازی و استفاده از حوزه‌هایی مانند رمزارز و متاورس برای گذار از تجارت سنتی به تجارت به‌روز و جهانی ضروری است.

* انعقاد توافق بلند مدت با روسیه برای تأمین کالاهای اساسی

پیمان‌پاک در پاسخ به پرسشی درباره چالش‌های تجاری پس از بحران اوکراین گفت: پیش‌بینی می‌کنیم جنگ روسیه طولانی شده و تحریم‌های دامنه‌داری در این حوزه تحمیل خواهد شد. در این رابطه بحث امنیت غذایی، تأمین روغن، گندم و جو اولویت‌بندی شد و در این راستا توافق بلندمدتی برای تأمین این اقلام در دستور کار قرار گرفت و از این لحاظ اقدامات لازم در هماهنگی با طرف روس انجام شده است. در این زمینه سفر هیئت ایرانی به روسیه موفقیت‌آمیز ارزیابی می‌شود. در این سفرها حدود ۴۰ نشست انجام شده و بیش از ۲۰۲۲ توافقنامه تجارت آزاد با ۶ کشور عضو اورآسیا امضا خواهد شد.

وی افزود: بعد از توافق با طرف روسیه گمرکات بندر استراتژیک ماخاچکالا بازگشایی شد که این موضوع منافع قابل توجهی برای جهش صادراتی به روسیه خواهد داشت.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه سال قبل صادرات کشور ۱۳ میلیارد دلار رشد کرد گفت: تلاش می‌کنیم نوسانات حوزه صادرات را کنترل کنیم تا حضور در بازارهای هدف بلندمدت باشد.

پیمان‌پاک با بیان اینکه به زودی توافق دو جانبه بین ایران و آذربایجان امضا خواهد شد، گفت: ایران مازاد تولید داخل را صادر می‌کند و این موضوع چالش‌زا است. دولت تأکید کرده بود ممنوعیت صادراتی ایجاد نمی‌کند و صرفاً به وضع عوارض اکتفا کرده است. این اولین بار است که عوارض به صورت فرمول‌بندی‌شده و پویا و قابل برگشت لحاظ شده است.

* با وضع عوارض صادرات آب مجازی مخالفیم

وی ادامه داد: از سوی دیگر همانند وزارت جهاد کشاورزی، با وضع عوارض آب مجازی به شدت مخالف هستیم. یعنی کسی که هندوانه صادر می‌کند و کسی که محصول صادراتی از قِبَل یک گلخانه هیدروپونیک دارد، یک عوارض پرداخت می‌کند که این شرایط ناعادلانه است.

رئیس سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: امروز افغان‌ها هم در دولت طالبان در همین روزهای اول می‌گویند ما خام‌فروشی معادن مس خود را انجام نمی‌دهیم و این فکر را از سر خود بیرون کنید. حالا در این شرایط چرا ما باید اجازه خام‌‌فروشی بدهیم؟

پیمان‌پاک با اشاره به اینکه اولویت مشوّق‌های صادراتی در حوزه دانش‌بنیان‌ها است گفت: در روسیه، عمان و اندونزی توافقات خوبی در حوزه توسعه تجاری دانش‌بنیان‌ها انجام شده است؛ با کمک معاونت علمی برنامه‌ریزی خوبی در این بخش انجام شده است.

وی افزود: یکی از بهترین رایزن‌های ایران، رایزن ما در کشور عراق است. در مسائل بیمه‌ای ترانزیتی و بیمه‌ای موفقیت‌های خوبی در عراق حاصل شده است. ان‌شاءالله سفیر جدید عراق هم سفیر فعالی است.

وی در پایان گفت: نه فقط در حوزه خودرو بلکه در همه مجموعه‌ها تأکید کرده‌ایم در تأمین سرمایه‌ها در حوزه دانش‌محوری فعال شوند، در بحث واردات خودرو نیز تابع تصمیمات بالادستی هستیم.

انتهای پیام/؛

فدراسیون صنعت نفت ایران