کد خبر:2869
پ
۱۳۹۹۰۶۱۷۱۲۱۸۴۲۶۲۶۲۱۱۵۵۹۱۴

چرا دهه ۹۰ ناکام بودیم|بروکراسی ضد تولید ریشه اصلی مشکلات یک دهه اخیر است/ افقه: تنها ۳۰ درصد مشکلات با اقدامات اقتصادی حل می‌شود

یک اقتصاددان با بیان اینکه در حال حاضر یک نظام اداری-اجرایی و نظام بروکراسی کاملا ضد تولید و ضد توسعه داریم، گفت: تا زمانی که این موارد اصلاح نشود با اقدامات صرفا اقتصادی مانند دستکاری نرخ بهره نهایتا ۲۰ تا ۳۰ درصد مشکلات را می‌توان حل کرد. – اخبار ا..

یک اقتصاددان با بیان اینکه در حال حاضر یک نظام اداری-اجرایی و نظام بروکراسی کاملا ضد تولید و ضد توسعه داریم، گفت: تا زمانی که این موارد اصلاح نشود با اقدامات صرفا اقتصادی مانند دستکاری نرخ بهره نهایتا ۲۰ تا ۳۰ درصد مشکلات را می‌توان حل کرد.

– اخبار اقتصادی –

مرتضی افقه استاد اقتصاد دانشگاه اهواز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به سوالی در خصوصی اساسی‌ترین مسئله اقتصاد ایران در دهه ۹۰ گفت: بسیاری از مشکلات اقتصادی ناشی از ناکارآمدی‌های غیر اقتصادی است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات غیر اقتصادی موجود مربوط به نظام انتخاب و انتصاب مدیران است، گفت: انتصابات الزاما براساس شایسته‌سالاری نیست و بر پایه گروه‌بازی‌ها صورت می‌گیرد. گاها در سطوح استانی نیز شاهد انتصابات قومی و قبیله‌ای هستیم.

استاد اقتصاد دانشگاه اهواز گفت: این مسئله سبب می‌شود که کارایی دستگاه‌های اداری و اجرایی به شدت کاهش پیدا کند و یا اینکه در حد مطلوب نباشد. از سوی دیگر بروکراسی‌های بسیار ناکارآمدی در کشور داریم.

وی افزود: این مشکلات ساختاری سبب شده است تا در برابر تحریم‌ها نیز بسیار آسیب‌پذیر شویم. هر چند مسئله تحریم مشکل اصلی و برجسته‌تر است اما ریشه اینکه ما در برابر تحریم‌ها آسیب‌پذیر شده‌ایم همان مسائل مربوط به ریل‌گذاری است.

افقه با تاکید بر اینکه در حال حاضر یک نظام اداری-اجرایی و نظام بروکراسی کاملا ضد تولید و ضد توسعه داریم، گفت: تا زمانی که این موارد اصلاح نشود با اقدامات صرفا اقتصادی مانند دستکاری نرخ بهره نهایتا ۲۰ تا ۳۰ درصد مشکلات را می‌توان حل کرد.

وی ادامه داد: مشکلات نظام اداری-اجرایی مشکلات ریشه‌ای است و اصلاح آنها نیازمند زمان است ضمن اینکه با مقاومت‌هایی نیز رو به رو خواهد شد.

فروش بیشتر نفت تنها مسکنی برای مشکلات ساختاری است

این استاد دانشگاه گفت: شعار سال جاری رفع موانع تولید است. مسئولان بیایند گزارش دهند که بجز شعار چه اقداماتی را انجام داده‌اند. سال‌های قبل نیز شعارهای بسیار خوبی تعیین شده بود که می‌توانست زمینه نظری لازم را برای اقدامات عملی ایجاد کند اما در عمل شاهد اقدامات موثری نبودیم.

وی با اشاره به اینکه بعضا انجام چنین اقداماتی در توان مدیران ناکارآمد نیست، گفت: اقدامات دولت در جهت اصلاح فرایندهای غلط باید به شکل جدی‌تری پیگیری شود در غیر این صورت اصلاح ریل اقتصادی کشور در عمل رخ نخواهد داد.

افقه در پایان گفت: حتی اگر تحریم نیز برداشته شود با افزایش درآمدهای نفتی مشکلات به صورت موقت از بین می رود اما به محض اینکه دوباره در چنین شرایطی قرار بگیریم به همین وضع موجود بازخواهیم گشت.

جزییات جلسه هیئت مقررات زدایی با حضور وزیر اقتصاد/ ۴۰۰ شکایت از بانکها درباره پرداخت وام بدون ضامن ثبت شدمصوبه حمایتی دولت از بورس، تبصره هدفمندی یارانه‌ها را متحول کرد/ سرنوشت صندوق "پیشرفت و عدالت ایران" بعد از کاهش ۴۰هزار میلیاردی اعتبارات +جدول

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران