کد خبر:1568
پ
۱۴۰۰۰۹۳۰۱۶۱۳۴۶۳۲۲۲۴۳۲۴۵۱۴

آغاز برداشت هلیوم از پارس جنوبی در آینده‌ای نزدیک/ استمرار صادرات بنزین نیازمند صرفه‌جویی در مصرف است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: میدان گازی پارس جنوبی یکی از بزرگترین میادین گازی دنیا است که حجم بزرگی از گاز هلیوم را در خود جای داده است؛ برای اولین بار با استفاده از شرکت‌های فناور به زودی تولید گاز هلیوم از میدان پارس جنوبی را آغاز می‌کنیم. – ا..

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: میدان گازی پارس جنوبی یکی از بزرگترین میادین گازی دنیا است که حجم بزرگی از گاز هلیوم را در خود جای داده است؛ برای اولین بار با استفاده از شرکت‌های فناور به زودی تولید گاز هلیوم از میدان پارس جنوبی را آغاز می‌کنیم.

محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز ۴ قرارداد و تفاهمنامه به ارزش ۲۷۵ میلیون دلار و ۱۶ میلیارد تومان امضا شد.

وی افزود: برای ساخت تجهیزات فرآورشی سریع‌الاحداث حدود ۷۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده که قرارداد آن بین شرکت ملی نفت ایران و جهاد دانشگاهی امروز تنفیذ شد و زمین مورد نظر در میدان مشترک آزادگان جنوبی از امروز در اختیار جهاد دانشگاهی قرار می‌گیرد تا کار ساخت را آغاز کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه “پروژه بعدی مربوط به تصفیه پساب‌های صنعتی است که اهمیت زیست محیطی دارد و استفاده بهینه از آب‌های صنعتی در گردش را ایجاد خواهد کرد”، گفت: این طرح با هدف استفاده از پساب صنعتی برای استفاده به عنوان آب کشاورزی در واحد بهره‌برداری هنگام و در منطقه قشم انجام خواهد شد و ارزش آن ۱۶ میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: سومین قرارداد مربوط به ساخت ۵۹ رول کلاف لوله مغزی است که ارزش این قرارداد حدود ۵ میلیون یورو است.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: چهارمین قرارداد نیز مربوط به نوسازی و بازسازی ۳۰ دستگاه دکل حفاری است که ارزش آن ۱۰۰ میلیون یورو خواهد بود و به مدت ۵ سال اجرا خواهد شد؛ هر سال ۶ دستگاه دکل حفاری بازسازی و نوسازی می‌شود که می‌تواند به توان مهندسی تعمیرات کمک کرده و اشتغال بالایی را ایجاد کند.

خجسته‌مهر با بیان اینکه “به زودی فراخوانی برای احیای ۷۰۰ حلقه چاه کم بازده منتشر خواهد شد”، گفت: از تمام ظرفیت‌های پژوهشی و فناور وزارت نفت اعم از پارک نوآوری شرکت ملی نفت ایران، پژوهشگاه و دانشگاه صنعت نفت از این ظرفیت‌ها برای حمایت از مجموعه‌های فناور استفاده خواهیم کرد و شرکت‌های فناور می‌توانند در فعال‌کردن چاه‌های کم بازده سهمیم باشند و متناسب با بهره‌مندی اقتصادی از احیای چاه‌های کم بازده، این شرکت‌ها بر اساس مدل قراردادی بهره‌مند خواهند شد.

وی ادامه داد: میدان گازی پارس جنوبی یکی از بزرگترین میادین گازی دنیا است که حجم بزرگی از گاز هلیوم را در خود جای داده است؛ برای اولین بار با استفاده از شرکت‌های فناور به زودی کار تولید گاز هلیوم از میدان پارس جنوبی را آغاز خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه “اولویت اول تامین بنزین مورد نیاز کشور است”، گفت: استمرار صادرات بنزین نیازمند صرفه‌جویی در مصرف است؛ با این حال صادرات بنزین هیچ وقت قطع نشد، اما متناسب با نیاز داخلی نوسان دارد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه “میدان مشترک آزادگان به دو بخش آزادگان شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود”، گفت: در آزادگان شمالی در حال مذاکره با برخی شرکت‌های خارجی هستیم تا فاز دوم میدان مشترک آزادگان شمالی توسعه پیدا کند.

وی افزود: آزادگان جنوبی که یک قرارداد به ارزش ۵٫۶ میلیارد دلار دارد که در حال حاضر یکی از شرکت‌های داخلی در حال اجرای و تکمیل آن است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه “برنامه ما سرعت بخشیدن جهت تکمیل و توسعه کامل میدان مشترک آزادگان است”، گفت: خوشبختانه اتفاقات خوبی افتاده و تا پایان امسال ۱۷ حلقه چاه که تولیدی نبودند به تولید اضافه خواهد شد و امیدواریم تا اوایل سال ۱۴۰۲ به طور کامل میدان آزادگان جنوبی توسعه پیدا کند و ظرفیت تولید به ۳۲۰ هزار بشکه برسد.

خجسته مهر در خصوص لایه نفتی پارس جنوبی اظهار داشت: لایه نفتی پارس جنوبی نیز دارای طرح مصوب است و به زودی با تنفیذ قرارداد، پیمانکار فعالیت خود را آغاز می‌کند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران