کد خبر:2197
پ
۱۳۹۴۰۱۲۴۱۰۳۵۵۰۹۶۰۵۰۸۹۶۶۴

آژانس بین‌المللی انرژی روسیه را مقصر بحران گاز در اروپا دانست

رییس آژانس بین‌المللی انرژی عقیده دارد کاهش عامدانه عرضه گاز روسیه به اروپا عامل کمبود گاز و بالا رفتن قیمت برق در این قاره است. – اخبار اقتصادی – به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، فاتح بیرول، رییس آژانس بین‌المللی انرژی با اشاره به این‌ک..

رییس آژانس بین‌المللی انرژی عقیده دارد کاهش عامدانه عرضه گاز روسیه به اروپا عامل کمبود گاز و بالا رفتن قیمت برق در این قاره است.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، فاتح بیرول، رییس آژانس بین‌المللی انرژی با اشاره به این‌که سیستم‌های انرژی وابسته به یک عرضه‌کننده خاص همواره با مخاطرات قابل ملاحظه‌ای مواجه هستند، گفت عرضه پایین گاز طبیعی از طرف روسیه باعث کمبود گاز در بازار اروپا شده‌است.

بیرول در اظهارنظری شدید درمورد مقصر قیمت بسیار بالای گاز طبیعی در اروپا و افزایش صورت‌حساب برق خانواده‌ها در این قاره گفت:«نشانه‌های بسیاری از کاهش عامدانه‌ عرضه گاز به بازار اروپا وجود دارد که به‌نظر می‌رسد به‌خاطر رفتار روسیه در کنترل عرضه گاز باشد».

قیمت بالای گاز طبیعی هزینه برق در آمریکا را افزایش داده استتمایل چین به گاز طبیعی روسیه به‌دنبال تیره شدن روابط با استرالیا و آمریکا
وی اضافه کرد بر خلاف سایر خط لوله‌های عرضه گاز به اروپا از جمله الجزایر، آذربایجان و نروژ، روسیه صادرات خود به اروپا در سه‌ماهه پایانی ۲۰۲۱ را ۲۵ درصد نسبت‌به همین دوره در ۲۰۲۰ و ۲۲ درصد نسبت‌به سه‌ماهه پایانی ۲۰۱۹ پایین آورده‌است.طبق تخمین‌های آژانس بین‌المللی انرژی، روسیه می‌تواند عرضه گاز به اروپا را حداقل یک‌سوم معادل بیش‌از ۳ میلیارد مترمکعب در ماه افزایش دهد که درواقع حدود ۱۰ ‌درصد از متوسط مصرف ماهانه گاز در اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهد.وی تاکید کرد:«شرایط امروز اروپا این واقعیت را نشان می‌دهد که اگر سیستم‌های انرژی بیش‌از اندازه به یک عرضه‌کننده خاص وابسته باشند، با مخاطرات جدی مواجه می‌شوند. امروز مسئله گاز طبیعی است و فردا می‌تواند چیز دیگری مانند لیتیم باشد. به‌همین دلیل است که از دولت‌ها می‌خواهم چالش‌های امنیت انرژی خود را در حال حاضر و آینده برطرف کنند».
عرضه پایین گاز روسیه و سرمای هوا دو عامل اصلی افزایش قیمت گاز در اروپا طی هفته‌های اخیر بوده‌اند.انتهای پیام/۱۸

فدراسیون صنعت نفت ایران