کد خبر:4495
پ
۱۳۹۳۱۲۱۴۱۸۲۲۰۷۲۲۶۴۸۶۸۲۱۴

آیین نامه تعرفه های جدید آب ابلاغ شد / تغییر تعرفه های آب از ابتدای سال ۱۴۰۱

آیین نامه اجرایی بند “ی” تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ با هدف اصلاح تعرفه های آب به منظور مدیریت بهینه مصرف و تشویق به رعایت الگوی مصرف آب ابلاغ شد. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با شروع سال ۱۴۰۱ محاسبه آب بهای مصرفی در بخ..

آیین نامه اجرایی بند "ی" تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ با هدف اصلاح تعرفه های آب به منظور مدیریت بهینه مصرف و تشویق به رعایت الگوی مصرف آب ابلاغ شد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با شروع سال ۱۴۰۱ محاسبه آب بهای مصرفی در بخش خانگی با تعرفه های جدید صورت می گیرد.

در راستای اجرای مصوبه هفدهم اسفند ۱۴۰۰ هیئت وزیران (ابلاغ آیین نامه اجرایی بند ی تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ ) مشترکین آب که بیشتر از الگوی مصوب مصرف آب داشته باشند به صورت پلکانی مشمول اصلاح تعرفه متناسب با مصرف می شوند و تعرفه مشترکینی که نسبت به رعایت الگوی مصرف آب اقدام کنند، مشمول هیچ گونه تغییری نشده و از نرخ های یارانه ای برخوردار می شوند. نرخ های اصلاحی پلکانی مشترکین بالای الگوی مصرف به نحوی است که یارانه پرداختی به مشترکین خوش مصرف را جبران کند.

طبق اعلام شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، ۵۴ درصد از مشترکین شهرها درحال حاضر الگوی مصرف را رعایت کرده و مشمول هیچ گونه تغییر قیمتی نخواهند شد، حدود ۴۰درصد از مشترکین تا دوبرابر الگو مصرف دارند و ۶درصد ازمشترکین بد مصرف هستند که بیش از دوبرابر الگو مصرف دارند که پیش بینی می شود با اعمال تعرفه های پلکانی مصرف آنها مدیریت شده و به سمت رعایت الگو حرکت کنند.

همچنین طبق مصوبه مذکورمشترکین تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره )و سازمان بهزیستی در صورت مصرف تا یک سوم الگو از پرداخت آب بها معاف می باشند.

تعیین الگوی مصرف در استان های مختلف و براساس شرایط آب و هوایی و محیطی و جمعیت خانوار متفاوت بوده و مطابق مصوبه مذکور وزارت نیرو موظف گردیده الگو مصرف را براساس تعدادنفرات هرخانوار تعیین کند.

بر این اساس، مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت کنند، مشمول هیچ افزایش تعرفه ای نخواهند شد. همچنین مشترکانی که تا ۱٫۵ برابر، ۲ برابر، ۳ برابر، ۴ برابر و بالاتر از ۴ برابر الگو به مصرف آب بپردازند، به ترتیب با ضریب نیم، هفتاد و پنج صدم، یک و نیم، ۳ و ۵ ، نسبت به قیمت غیریارانه ای (شامل مجموع هزینه های تأمین آب (هزینه های توزیع آب و جمع آوری فاضلاب مطابق صورت های مالی به علاوه مقادیر غیریارانه ای هزینه آب خام و انرژی الکتریکی برای تلمبه زنی (پمپاژ) و تأمین آب) و به صورت پلکانی (نسبت به مازاد) محاسبه و دریافت خواهد شد.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران