کد خبر:1910
پ
۱۳۹۳۰۲۱۰۱۶۱۹۳۳۶۹۶۲۶۴۷۹۶۴

افزایش جهانی قیمت زغال‌سنگ به‌دنبال ممنوعیت صادرات اندونزی

اندونزی به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده زغال‌سنگ در دنیا، صادرات این سوخت را جهت تأمین نیاز داخلی موقتا ممنوع کرده و باعث افزایش قیمت آن شده است. – اخبار اقتصادی – به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، قیمت زغال‌سنگ به‌دنبال ممنوعیت موقت صادرات ..

اندونزی به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده زغال‌سنگ در دنیا، صادرات این سوخت را جهت تأمین نیاز داخلی موقتا ممنوع کرده و باعث افزایش قیمت آن شده است.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، قیمت زغال‌سنگ به‌دنبال ممنوعیت موقت صادرات آن توسط اندونزی جهت تامین نیاز داخلی، افزایش‌یافته است.
رییس‌جمهور اندونزی معدن‌کاران زغال‌سنگ را تهدید کرده اگر نتوانند زغال‌سنگ مورد نیاز مصرف داخلی را تامین کنند، مجوز فعالیت آن‌ها لغو می‌شود.
اندونزی بزرگ‌ترین صادرکننده زغال‌سنگ در دنیاست و این نگرانی وجود دارد که ممنوعیت اعمال‌شده، عرضه جهانی این سوخت را مختل کند. انتظار می‌رود اندونزی ۴۸۲ میلیون تن زغال‌سنگ صادر کند. این در حالی است که دومین صادرکننده بزرگ دنیا یعنی استرالیا ۲۰۴ میلیون تن صادرات زغال‌سنگ دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی: تولید زغال سنگ در سال ۲۰۲۱ رکورد می‌زندهشدار آژانس بین‌المللی انرژی درباره افزایش استفاده از زغال سنگ "کثیف" در جهان

تحلیلگران عقیده دارند از دست رفتن ۴۰ درصد از بازار صادرات زغال‌سنگ در بحبوحه‌ تقاضای بالا در فصل زمستان، یک افزایش قیمت دیگر را رقم می‌زند.
قیمت زغال‌سنگ در بحبوحه تقاضای بالاتر برای انرژی و کاهش عرضه گاز طبیعی افزایش‌یافته و صادرکنندگان آن سود قابل‌توجهی کرده‌اند، چون تمام دنیا حتی اروپا موضع منفی خود نسبت‌به این سوخت آلاینده را کنار گذاشته‌اند.
البته این شرایط نگرانی درمورد امنیت عرضه زغال‌سنگ را افزایش داده‌است و مخصوصاً در اندونزی باعث کاهش سطح ذخایر این سوخت شده‌ که یکی از دلایل ممنوعیت صادرات آن توسط دولت اندونزی است. دلیل اصلی این اقدام اندونزی نگرانی در مورد خاموشی‌های گسترده در کشور است.
دولت اندونزی معدن‌کاران این کشور را ملزم کرده ۲۵ درصد از تولید خود را با قیمت حداکثر ۷۰ دلار در هر تن به مصرف داخلی اختصاص دهند. این در حالی است که قیمت فروش زغال‌سنگ در خارج از این کشور ۱۵۰ دلار در هر تن است.
انتهای پیام/۹۶

فدراسیون صنعت نفت ایران