کد خبر:2347
پ
۱۳۹۴۱۲۰۵۱۳۱۸۱۹۲۴۷۱۹۶۵۵۴

افزایش قیمت برق پرمصرف‌ها از ۱ بهمن ۱۴۰۰

بر اساس قانون بودجه سال جاری و مصوبه هیئت وزیران در دی‌ماه امسال، از ابتدای بهمن ماه قیمت برق مشترکان پرمصرف، با تعرفه‌های جدید محاسبه می‌شود. – اخبار اقتصادی – به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، براساس مصوبه هیئت وزیران، از دو روز آینده (اول بهمن..

بر اساس قانون بودجه سال جاری و مصوبه هیئت وزیران در دی‌ماه امسال، از ابتدای بهمن ماه قیمت برق مشترکان پرمصرف، با تعرفه‌های جدید محاسبه می‌شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، براساس مصوبه هیئت وزیران، از دو روز آینده (اول بهمن‌ماه) مشترکانی که مصرف برق آن‌ها از الگو‌های تعریف شده بیشتر می‌شود، قیمت برق را براساس تعرفه‌های جدید پرداخت خواهند کرد؛ البته این افزایش تعرفه شامل حال بخش عمده‌ای از مشترکان برق نخواهد شد.

براساس این طرح، الگوی مصرف در فصل سرد سال برای همه استان‌ها از جمله گرم، سرد یا معتدل ۲۰۰ کیلووات ساعت در هر ماه تعریف شده است؛ بنابراین مشترکانی که از این الگو بیشتر مصرف کنند باید هزینه‌های بیشتری را نیز پرداخت کنند.

غلامعلی رخشانی مهر، معاون توزیع برق شرکت توانیر در این خصوص گفت: ۸۵ درصد از مشترکان برق مصرف شان در قالب الگوی تعریف شده قرار دارد بنابر این شامل افزایش قیمت تعرفه‌ها نخواهد شد.

وی افزود: الگو‌های مصرف اگر چه برای فصل سرد سال پاییز، زمستان و ماه‌های فروردین و اردیبهشت ۲۰۰ کیلووات ساعت تعریف شده است، در فصل گرم یعنی خرداد تا شهریور براساس اقلیم هر استان تغییر می‌کند به نحوی که در استان‌های عادی از جمله تهران ۳۰۰ کیلووات ساعت، استان‌های گرمسیر یک، ۳ هزار کیلووات ساعت، گرمسیر دو، ۲ هزار کیلووات ساعت، گرمسیر سه، هزار کیلووات ساعت و گرمسیر چهار، ۴۰۰ کیلووات ساعت است چرا که استان‌های گرمسیر در فصل گرم سال از کولر‌های گازی استفاده می‌کنند.

رخشانی‌مهر خاطرنشان کرد: ۸۵ درصد از مشترکان برق ۵۰ درصد از کل برق تولید شده در کشور را مصرف می‌کنند و ۱۶ درصد مشترکان پرمصرف نیز ۵۰ درصد از برق کشور را مصرف می‌کنند، از این تعداد ۱۱ درصد ۳۲ درصد، ۲ درصد معادل ۸ درصد از برق، و ۲ درصد خیلی پرمصرف نیز ۱۰ درصد از برق تولید شده را در فصول گرم سال مصرف می‌کنند.

براساس آمار، ۳۰ میلیون مشترک برق در بخش خانگی وجود دارد که این افزایش تعرفه‌ها نیز شامل مشترکان پرمصرف خانگی است.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران