کد خبر:2975
پ
۱۳۹۸۱۰۱۰۰۹۵۸۵۵۶۲۱۹۲۵۱۶۷۴

افزایش قیمت گاز طبیعی به‌دنبال بسته شدن خط لوله یامال به اروپا

اعلام خبر توقف جریان گاز در خط لوله لوله یامال_اروپا، تلاش اروپا برای ثابت نگه داشتن قیمت گاز را از بین برد و باز هم قیمت‌ها را افزایش داد. – اخبار اقتصادی – به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، قیمت گاز طبیعی به‌دنبال توقف جریان دوسویه گاز ..

اعلام خبر توقف جریان گاز در خط لوله لوله یامال_اروپا، تلاش اروپا برای ثابت نگه داشتن قیمت گاز را از بین برد و باز هم قیمت‌ها را افزایش داد.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، قیمت گاز طبیعی به‌دنبال توقف جریان دوسویه گاز در خط لوله یامال_اروپا، افزایش‌یافته است.

قیمت گاز طبیعی در انگلیس ۳٫۳ درصد بالا رفته و به ۱٫۸۷ پوند در هر واحد رسیده‌است. قیمت گاز طبیعی در هلند هم با یک افزایش مشابه ۳ درصدی به ۷۸٫۵۰ یورو در هر مگاوات ساعت رسیده‌است.

این افزایش قیمت پس‌از آن صورت گرفت که اپراتور شبکه گاز آلمان (گسکید) اعلام کرد جریان گاز در خط لوله یامال_اروپا متوقف‌شده است.

توقف پروژه نورد استریم ۲ به افزایش قیمت گاز در اروپا منجر می‌شودافزایش ۵ درصدی قیمت گاز در اروپا به‌دنبال ادامه محدودیت عرضه از طرف روسیه

جریان گاز در این خط لوله از دسامبر ۲۰۲۱ به سمت شرق و روسیه در جریان بود و فشار بیشتری به عرضه‌کنندگان اروپایی می‌آورد. توقف جریان گاز در این خط لوله امیدها برای صادرات بیشتر به اروپا را از بین برده‌است.

قیمت گاز نسبت به اوج ماه دسامبر کمی پایین آمده بود اما خبر اختلال در این خط لوله کلیدی دوباره آن را به اوج می‌رساند.

حدود یک‌ششم عرضه گاز روسیه از طریق این خط لوله به اروپا و ترکیه صورت می‌گیرد و به‌خاطر درگیری‌های مداوم بین کرملین و غرب بر سر مسئله اوکراین، به‌شدت زیر نگاه رسانه‌ها قرار داشته‌است.

آژانس بین‌المللی انرژی قبلاً روسیه را متهم کرده بود عمدا صادرات گاز را پایین آورده تا قیمت آن افزایش‌یافته و اروپا برای اعطای مجوز خط لوله نورد استریم ۲ تحت فشار قرار بگیرد. این خط لوله صادرات گاز روسیه به آلمان را دو برابر کرده و نقش اوکراین در شبکه گاز را به حداقل می‌رساند.

رئیس‌جمهور روسیه این اتهامات را رد کرده‌است.

انتهای پیام/۵

فدراسیون صنعت نفت ایران