کد خبر:2574
پ
۱۳۹۳۰۵۲۲۱۴۲۸۰۵۹۱۷۳۴۰۶۰۶۴

افزایش واردات نفت خام هند به بالاترین رقم طی ۱ سال گذشته

افزایش تقاضا برای بنزین در هند تقاضا برای نفت در این کشور را بالا برده و باعث افزایش فعالیت‌های پالایشگاهی و درنتیجه بالارفتن واردات نفت به بالاترین رقم طی یک سال گذشته شده است. – اخبار اقتصادی – به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، واردات نفت خ..

افزایش تقاضا برای بنزین در هند تقاضا برای نفت در این کشور را بالا برده و باعث افزایش فعالیت‌های پالایشگاهی و درنتیجه بالارفتن واردات نفت به بالاترین رقم طی یک سال گذشته شده است.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، واردات نفت خام هند در آخرین ماه سال گذشته میلادی به بالاترین رقم طی یک‌سال گذشته رسید و دلیل آن را می‌توان دورنمای تقاضای بالا در سومین مصرف‌کننده و واردکننده بزرگ نفت دنیا دانست که خرید نفت توسط پالایشگاه‌های آن را افزایش داده‌است.

واردات نفت خام هند ۷٫۱ درصد در دسامبر نسبت‌به ماه قبل‌از آن افزایش یافت و به ۱۹٫۶۵ میلیون تن رسید.

واردات نفت هند ۴٫۱ درصد پائین‌تر از ۲۰۲۰ و ۵ درصد بالاتر از دسامبر ۲۰۱۹ یعنی قبل‌از آغاز همه‌گیری کرونا است.

طبق گفته‌ تحلیلگران، تقاضای نفت در هند روبه‌افزایش و حاشیه‌های سود پالایشگاهی نسبتاً مناسب است که باعث تشویق آنها به افزایش فعالیتشان شده‌است.

کاهش سهم اوپک از واردات نفت هند به پایین‌ترین رقم طی ۱۵ سال گذشتهتولید نفت هند ۱٫۷۹ درصد کاهش یافت

مردم هند تا حد ممکن از حمل‌ونقل عمومی دوری می‌کنند و استفاده از خودروهای شخصی تقاضا برای بنزین در این کشور را بالا برده‌است. تقاضای بنزین عامل اصلی رشد تقاضا در هند است. تنها مشکل پالایشگاه‌های این کشور قیمت بالای نفت است که می‌تواند رشد تقاضا در ماه‌های آینده را محدود کند.

اما پیش‌بینی می‌شود تقاضای دیزل در هند ۱۰۰ هزار بشکه در روز در ژانویه به‌خاطر تاثیر همه‌گیری کرونای اومیکرون کاهش‌یابد و تقاضا برای بنزین ثابت مانده باشد.

انتظار می‌رود فعالیت پالایشگاهی در هند با افزایش بیشتر تقاضا و اضافه شدن ظرفیت‌های جدید پالایشگاهی، ۵۰۰ هزار بشکه دیگر در ۲۰۲۲ افزایش یابد.

ریلاینس اینداستریز، مالک بزرگ‌ترین مجتمع پالایشگاهی دنیا در ماه گذشته میلادی ۱٫۱۴ میلیون بشکه نفت در روز وارد کرده که ۸ درصد نسبت‌به ماه قبل‌از آن کاهش داشته‌است.

واردات محصولات نفتی هند ۲٫۹ درصد نسبت‌به سال گذشته کاهش‌یافته و به ۳٫۸۶ میلیون تن رسیده‌، درحالی‌که صادرات این کشور با یک افزایش ۳۰٫۶ درصدی به ۶٫۱۳ میلیون تن رسیده‌است.

انتهای پیام/۶۹

فدراسیون صنعت نفت ایران