کد خبر:3339
پ
۱۳۹۲۰۵۲۳۱۷۵۵۴۶۱۴۸۹۸۹۰۰۴

افزایش کسری تجاری منطقه یورو به‌دنبال بالا رفتن قیمت انرژی

۵۳ درصد افزایش سالانه واردات از چین و بالا رفتن قیمت انرژی کسری تجاری در منطقه یورو را افزایش داده و به ۹.۷ میلیارد یورو رسانده است. – اخبار اقتصادی – به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فایننشال تایمز، بالا رفتن قیمت انرژی به اقتصاد منطقه یورو آسیب رس..

۵۳ درصد افزایش سالانه واردات از چین و بالا رفتن قیمت انرژی کسری تجاری در منطقه یورو را افزایش داده و به ۹.۷ میلیارد یورو رسانده است.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فایننشال تایمز، بالا رفتن قیمت انرژی به اقتصاد منطقه یورو آسیب رسانده و به همراه افزایش واردات از چین، کسری تجاری این منطقه را به بالاترین رقم طی ۱۳ سال گذشته رسانده‌است.

اداره آمار اروپا (یورو استات) در روز سه‌شنبه اعلام کرد واردات کالا به منطقه یورو ۳۶٫۷ درصد از نظر ارزش در ماه دسامبر نسبت‌به همین ماه در سال قبل‌از آن افزایش‌یافته که بیشتر نتیجه بالا رفتن قیمت انرژی بوده‌است. منطقه یورو بیشتر نیاز نفت و گاز خود را وارد می‌کند. ارزش صادرات کالای این منطقه هم ۱۴٫۱ درصد طی همین دوره بالا رفته‌است.

۵۳ درصد افزایش سالانه واردات از چین هم به تعادل تجاری اتحادیه اروپا آسیب رسانده‌است. به‌این‌ترتیب، کسری تجاری منطقه یورو در آخرین ماه سال گذشته میلادی به ۹٫۷ میلیارد یورو رسیده بود یعنی بالاترین رقم از ماه اوت ۲۰۰۸٫

کاهش رشد اقتصادی منطقه یورو با گسترش اومیکرونهشدار بانک مرکزی اروپا درباره افزایش شدید تورم در منطقه یورو

مازاد تجاری این بلوک در کل سال گذشته میلادی تا ۱۲۸٫۴ میلیارد یورو پایین آمد، یعنی ۴۵ درصد کاهش نسبت‌به سال قبل از آن.

تجارت بین اتحادیه اروپا و انگلیس پس‌از دوره انتقال برگزیت در پایان ۲۰۲۰، بیش‌از پیش مختل و باعث وضع عوارض بر بسیاری از کالاها بین دو کشور شد.

صادرات کالاهای اتحادیه اروپا به انگلیس ۱٫۹ درصد در سال گذشته میلادی افزایش داشت که بسیار کمتر از افزایش صادرات به سایر شرکای تجاری این اتحادیه بود.

وابستگی بالای اروپا به روسیه که حدود ۴۰ درصد از واردات گاز طبیعی و یک‌سوم واردات نفت خام به این قاره را در اختیار دارد، طی ماه‌های اخیر و با افزایش تنش‌ها بر سر مسئله اوکراین و بالا رفتن قیمت انرژی، بیش‌از پیش ثابت شده‌است.

ارزش واردات اتحادیه اروپا از روسیه دوسوم در سال گذشته میلادی افزایش داشت. کسری تجاری این اتحادیه با روسیه ۴ برابر شده و به ۶۹٫۲ میلیارد یورو رسیده‌است.

بانک مرکزی اروپا در روز سه‌شنبه اعلام کرد اگر قیمت گاز طبیعی همچنان بالا بماند، ۰٫۲ درصد از تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سال جاری میلادی کم می‌شود.
۱۰ درصد کاهش عرضه گاز به منطقه یورو، ۰٫۷ درصد از تولید ناخالص داخلی این منطقه کم می‌کند.

انتهای پیام/۴۰

فدراسیون صنعت نفت ایران