کد خبر:3830
پ
۱۴۰۰۱۰۲۸۱۰۲۸۲۱۱۸۹۲۴۵۵۸۴۲۴

امضای ۳۷ تفاهم‌نامه برای احداث ۴۷هزار و ۸۸۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر

وزارت نیرو اعلام کرد که تا پایان بهمن‌ سال جاری تعداد ۳۷ تفاهم­‌نامه برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر به‌ظرفیت ۴۷هزار و ۸۸۰ مگاوات به امضا رسیده است. – اخبار اقتصادی – به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وزارت نیرو در گزارشی اعلام کرد که آمار سازما..

وزارت نیرو اعلام کرد که تا پایان بهمن‌ سال جاری تعداد ۳۷ تفاهم­‌نامه برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر به‌ظرفیت ۴۷هزار و ۸۸۰ مگاوات به امضا رسیده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وزارت نیرو در گزارشی اعلام کرد که آمار سازمان ساتبا نشان می‌دهد تاکنون بالغ بر ۱۸۰ متقاضی برای احداث بیش از ۹۴ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر اعلام آمادگی کرده‌اند که پس از بررسی پیشنهادها و احراز صلاحیت‌ها تا پایان بهمن‌ سال جاری، تعداد ۳۷ تفاهم­‌نامه به‌ظرفیت ۴۷ هزار و ۸۸۰ مگاوات به امضا رسیده است.

کشور ایران به‌لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در جهان در بالاترین رده‌ها قرار دارد، تا جایی که به‌طور میانگین سالیانه بیش از ۲۸۰ روز آفتابی گزارش شده است.

استفاده از انرژی حرارتی خورشید در ایران برای مصارف خانگی، صنعتی، نیروگاهی و فضا‌های شهری جهت تبدیل به برق و گرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این میان نیروگاه‌های خورشیدی خانگی نقش بسزایی ایفا می‌کنند. مردم می‌توانند با نصب نیروگاه خورشیدی، یک منبع درآمد مطمئن و مناسب برای ۲۰ سال آینده تدارک ببینند تا هم از آلودگی هوا بکاهند و هم موجب رونق ملی شوند.

یکی از مهم‌ترین برنامه­‌های سازمان ساتبا در حوزه انرژی­‌های تجدیدپذیر و پاک، احداث‌ و بهره­‌برداری از ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و پاک مشتمل بر ۷ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی و ۳ هزار مگاوات نیروگاه بادی در دولت سیزدهم است.

بر این اساس در دولت آیت الله رئیسی مقرر شده است با استفاده از سازوکار قانونی مندرج در ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید پیاده­‌سازی شود و به‌موجب این قانون، چنانچه سرمایه­‌گذاری منجر به صرفه­‌جویی سوخت شود، از محل درآمد صرفه‌جویی ایجادشده هزینه سرمایه‌گذاری جبران خواهد شد.

این گزارش حاکی است، با توجه به اینکه تولید برق از منابع تجدیدپذیر و پاک به‌مثابه صرفه‌جویی سوخت تلقی می‌شود، مبنای محاسبه ارزش سوخت صرفه­‌جویی‌شده برای انرژی­‌های تجدیدپذیر، میانگین وزنی مصرف واقعی نرخ سوخت مایع و گاز طبیعی در نظر گرفته شده است.

طبق اعلام وزارت نیرو، جلسات کارشناسی برای بررسی و دقت در پیشنهاد ارائه‌شده، با نمایندگان سازمان برنامه و بودجه به‌منظور تأیید و اخذ مجوز شورای اقتصاد در دست انجام است. پس از انجام مقدمات اولیه، بر اساس سازوکار مصوبه شورای اقتصاد نسبت به انعقاد قرارداد احداث نیروگاه تجدیدپذیر و پاک اقدام خواهد شد.

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران