کد خبر:3439
پ
۱۴۰۰۱۱۳۰۱۱۱۱۱۶۳۳۲۲۴۸۱۲۴۷۴

«اوپک گازی» در نقطه عطف/ جزئیاتی از برنامه‌های گازی سفر رئیس‌جمهور به قطر

قطر در هفته جاری میزبان ششمین اجلاس سران کشورهای صادر‌کننده گاز (GECF) است و مباحث متنوعی در بحث همکاری‌های گازی دو کشور ایران و قطر قرار است محور مذاکرات مقامات این دو کشور در هفته جاری باشد. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم..

قطر در هفته جاری میزبان ششمین اجلاس سران کشورهای صادر‌کننده گاز (GECF) است و مباحث متنوعی در بحث همکاری‌های گازی دو کشور ایران و قطر قرار است محور مذاکرات مقامات این دو کشور در هفته جاری باشد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۰، تهران میزبان نخستین نشست کشورهای صادرکننده گاز جهان بود. تا آن زمان هیچ سازمانی برای بررسی بازار گاز و اتخاذ تصمیماتی به‌منظور ایجاد ارتباط مطلوب بین صادرکنندگان گاز و مصرف‌کنندگان آن در بعد جهانی وجود نداشت؛ تا اینکه با پیشنهاد رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۵، در دیدار ایشان با ایگور ایوانف ـ دبیر شورای امنیت روسیه ـ این سازمان شکل گرفت.

هشتم بهمن‌ماه سال ۱۳۸۵ در جریان دیدار "ایگور ایوانف" دبیر شورای امنیت ملی روسیه با رهبر انقلاب، امام خامنه‌ای با اشاره به وجود نیمی از ذخایر گاز جهان در روسیه و ایران فرمودند: "دو کشور با کمک یکدیگر می‌توانند بنای یک سازمان مربوط به همکاری‌های گازی را همچون اوپک پایه‌گذاری کنند."

همچنین بیست و چهارم مهر ماه سال ۱۳۸۶ بود که در دیدار رئیس‌جمهوری روسیه با رهبر معظم انقلاب، امام خامنه‌ای با اشاره به ایده تشکیل اوپک گازی و مذاکرات خوبی که رئیس‌جمهور روسیه در ایران داشته است، ابراز امیدواری کردند: "نتایج این مذاکرات در آینده روشنِ روابط دو کشور، مفید و مؤثر باشد."

در واقع، تحولات دو دهه منتهی به دهه ۸۰ شمسی در عرصه بازارهای انرژی جهان، پیدایش دورنمایی روشن‌تر برای گاز طبیعی و روند رو به افزایش سهم این حامل انرژی در ترکیب انرژی مصرفی جهان، ایران را بر آن داشت در جهت تشکیل نهادی متشکل از کشورهای عمده تولید و صادرکننده گاز طبیعی گام بردارد.

حال، کشورهای عضو این مجمع جهانی که با پیشنهاد رهبر فرزانه انقلاب شکل گرفته است، ۴۴ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ۶۴ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۶۶ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع‌شده (LNG) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو و ونزوئلا، ۱۱ عضو اصلی GECF هستند و هلند، نروژ، عراق، عمان، پرو، آذربایجان و امارات به‌عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز شرکت می‌کنند.

قطر در هفته جاری میزبان ششمین اجلاس سران کشورهای صادر‌کننده گاز (GECF) است و امیر قطر هفتم بهمن ماه امسال، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه کشورش را راهی تهران کرد تا دعوت‌نامه حضور رئیس‌جمهور کشورمان به‌عنوان مهمان رسمی اجلاس گازی قطر را تقدیم آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی کند؛ ازاین‌رو، رئیس دولت سیزدهم که در چهارمین سفر خارجی خود به دوحه سفر می‌کند، در این دوره از اجلاس گازی حاضر می‌شود و بدون شک سفر رئیسی به قطر، می‌تواند نقطه عطفی در توسعه روابط اقتصادی دو کشور به‌ویژه از منظر انرژی باشد.

جواد اوجی، وزیر نفت ایران برای شرکت در اجلاس وزیران کشورهای صادرکننده گاز، فردا در قطر حضور خواهد داشت و مقرر شده است سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران نیز روز دوشنبه به این کشور حاشیه خلیج فارس سفر کند و در اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز حضور یابد.

علاوه بر پیشنهادات و برنامه‌هایی که مقامات ایرانی برای حضور در ششمین اجلاس GECF در دستور کار دارند، برنامه‌هایی برای توسعه همکاری‌های ایران و قطر با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نفت ایران در این کشور و دیدارهایی که در این کشور با مقامات قطری خواهند داشت، در نظر گرفته شده است که از رئوس برنامه‌های ایران در این سفر، توسعه همکاری‌های مشترک ایران و قطر در بخش گاز، سوآپ گاز قطر از خاک ایران، تجارت گاز و همکاری‌های مشترک دو کشور در قالب GECF، صادرات خدمات فنی و مهندسی و تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش نفت و انرژی و بحث تشکیل کمیته مشترک دو کشور برای برداشت صیانتی از میدان مشترک پارس جنوبی است.

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران