کد خبر:1936
پ
۱۳۹۳۱۲۰۱۱۴۴۰۰۰۳۲۷۴۷۸۶۲۶۴

تشدید بحران جهانی گاز با افزایش تقاضا در جنوب آسیا

کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا برای جلوگیری از خاموشی‌های گسترده و ادامه فعالیت صنایع خود، خرید گاز طبیعی مایع را علیرغم قیمت بالای آن افزایش داده‌اند. – اخبار اقتصادی – به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، افزایش تقاضا برای گاز طبیعی در اقتصا..

کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا برای جلوگیری از خاموشی‌های گسترده و ادامه فعالیت صنایع خود، خرید گاز طبیعی مایع را علیرغم قیمت بالای آن افزایش داده‌اند.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، افزایش تقاضا برای گاز طبیعی در اقتصادهای درحال‌توسعه جنوب و جنوب شرق آسیا در روزهای اخیر علی‌رغم قیمت بالای این محموله‌ها، باعث بالا رفتن شدید تقاضا در این بازار در بحبوحه کاهش عرضه آن شده‌است. بحران کمبود گاز طبیعی قیمت آن را طی هفته‌های اخیر در اروپا به بالاترین رقم رسانده‌است.
بنگلادش، پاکستان و هند علی‌رغم حساسیت خود به قیمت‌های بالا، خرید نقدی محموله‌های گاز طبیعی مایع را افزایش داده‌اند. این کشورها و سایر کشورهای جنوب آسیا مجبورند برای جلوگیری از خاموشی‌های گسترده و ادامه فعالیت صنایع خود، این گاز گران‌قیمت را خریداری کنند.

قیمت گاز در اروپا برای اولین بار در تاریخ از مرز ۲۱۰۰ دلار گذشتنواک: قیمت گاز در سال ۲۰۲۲ همچنان بالا خواهد بود
برای مثال پاکستان که با کمبود شدید گاز طبیعی مواجه شده، صادرات منسوجات خود را ۲۰ درصد معادل ۲۵۰ میلیون دلار در ماه دسامبر پایین آورده‌است، چون کارخانه‌های نساجی این کشور به‌خاطر کمبود گاز به مدت ۲ هفته تعطیل بوده‌اند.
اما به‌نظر می‌رسد چین در زمستان سال جاری ذخایر کافی گاز و گاز طبیعی مایع داشته باشد و خرید در بازار آسیا را کاهش دهد.
از طرف دیگر، اروپا با بحران انرژی دست‌وپنجه نرم می‌کند. قیمت گاز طبیعی مایع در این قاره در ماه گذشته میلادی بالاتر از قیمت گاز در آسیا بود. بنابراین تانکرهای حامل گاز طبیعی آمریکا به‌جای آسیا راهی اروپا می‌شدند.
قیمت گاز در اروپا درست قبل‌از تعطیلات کریسمس و به‌دنبال تغییر مسیر جریان گاز از یکی از خط لوله‌های اصلی روسیه-آلمان و دمای بسیار پائین در اروپا به بالاترین رقم رسید.
قیمت گاز طبیعی در روز چهارشنبه در اروپا ۶ درصد افزایش یافت. قیمت گاز در روز سه‌شنبه هم ۳۰ درصد بالا رفته بود. قیمت گاز در اروپا و انگلیس در روز پنجشنبه به‌خاطر سرمای هوا و عرضه پایین روسیه بازهم افزایش داشت.
انتهای پیام/۱۰۱

فدراسیون صنعت نفت ایران