کد خبر:4723
پ
۱۳۹۴۰۵۱۱۱۲۲۴۰۳۳۳۸۵۷۹۷۵۷۴

توافق عربستان و کویت برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران/سخنگوی وزارت خارجه ایران: توافق غیرقانونی است

وزرای انرژی عربستان و کویت یک سند همکاری برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران امضا کردند. – اخبار اقتصادی – به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، رویترز اعلام کرد طبق بیانیه شرکت نفت کویت، وزیر انرژی عربستان یک سند همکاری با همتای کویتی خود جهت توسعه میدان گازی ا..

وزرای انرژی عربستان و کویت یک سند همکاری برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران امضا کردند.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، رویترز اعلام کرد طبق بیانیه شرکت نفت کویت، وزیر انرژی عربستان یک سند همکاری با همتای کویتی خود جهت توسعه میدان گازی الدوره(آرش) امضا کرده‌ است.

انتظار می‌رود این میدان گازی که بین عربستان، کویت و ایران مشترک است، روزانه ۱ میلیارد فوت‌مکعب گاز و ۸۴ هزار بشکه میعانات گازی تولید کند.

عربستان قیمت نفت خود در بازار آسیا را افزایش دادعربستان چند میدان گازی جدید کشف کرد

این طرح توسعه شامل استفاده از شیوه‌های دوستدار محیط‌زیست برای افزایش تولید گاز از این پروژه حیاتی می‌شود که یک اقدام مشترک بین شرکت آرامکوی عربستان و شرکت نفت کویت خواهد بود.

طبق این قرارداد، تولید گاز از این میدان به‌طور مساوی بین این دو کشور همسایه تقسیم می‌شود، آن‌هم در زمانی‌که افزایش مصرف باعث بالا رفتن تقاضا برای انرژی در هر دو کشور شده‌ است.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در واکنش به توافق دو کشور عربستان و کویت برای توسعه میدان گازی آرش تاکید کرد این توافق غیرقانونی است.

وی گفت: میدان گازی آرش/الدوره یک میدان مشترک بین کشورهای ایران و کویت و عربستان است. هرگونه اقدام در بهره‌برداری و توسعه این میدان باید با هماهنگی هر سه کشور انجام شود. اقدام اخیر کویت و عربستان در قالب یک سند همکاری، مغایر با رویه‌های جاری و مذاکرات انجام شده قبلی بوده و غیرقانونی است. ایران همچنین حق خود را برای بهره‌برداری از میدان مشترک گازی آرش محفوظ می‌دارد.

انتهای پیام/۳۳

فدراسیون صنعت نفت ایران