کد خبر:4346
پ
۱۳۹۳۰۱۲۹۰۹۴۸۲۷۷۰۲۵۴۹۳۴۴

توسعه CNG راهکار جلوگیری از واردات بنزین شد / متوسط صادرات روزانه ۲ میلیون لیتری بنزین در سال ۱۴۰۰

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: با اجرای طرح جایگزینی CNG با بنزین، در زمینه مدیریت مصرف سوخت، پیش‌بینی می‌کنیم دچار مشکل واردات بنزین نشویم و طرح‌هایی از جمله نوسازی خودروهای فرسوده و جایگزینی نیز به همین منظور انجام می‌شود. – ا..

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: با اجرای طرح جایگزینی CNG با بنزین، در زمینه مدیریت مصرف سوخت، پیش‌بینی می‌کنیم دچار مشکل واردات بنزین نشویم و طرح‌هایی از جمله نوسازی خودروهای فرسوده و جایگزینی نیز به همین منظور انجام می‌شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: میانگین تولید بنزین کشور امسال معادل پارسال بوده و تغییری نکرده است.

وی افزود: شبکه خطوط لوله کشور، مجموعه حمل‌ونقل فرآورده‌های نفتی و جایگاه‌های عرضه سوخت برای توزیع سوخت در ایام نوروز در آمادگی کامل به سر می‌برند.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه "برای عرضه سوخت سازی در روزهای نوروز ذخیره‌ای مطمئن انجام شده است"، گفت: تلاش می‌کنیم با استفاده از ظرفیت سامانه هوشمند سوخت، مدیریت صحیح مصرف سوخت را انجام دهیم.

سالاری با تأکید بر تمرکز بر بحث مدیریت مصرف سوخت و بهینه‌سازی مصرف انرژی، تصریح کرد: اقدام‌هایی با خودروسازان در زمینه سبد سوخت در این باره پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح جایگزینی CNG با بنزین در کشور گفت: با اجرای این طرح در زمینه مدیریت مصرف سوخت، پیش‌بینی می‌کنیم دچار مشکل واردات بنزین نشویم و طرح‌هایی از جمله نوسازی خودروهای فرسوده و جایگزینی نیز به همین منظور انجام می‌شود.

وی افزود: پیش‌بینی‌هایی شده است که با در نظر گرفتن الزام‌های قانونی، به‌صورت سنواتی در تولید خودروهای جدید به سمت مدیریت مصرف سوخت حرکت کنیم.

سالاری خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح شاهد کاهش پنج درصدی سالانه مصرف سوخت خودروها در کشور تا رسیدن آن به استاندارد مصرف جهانی در طول پنج سال خواهیم بود.

وی درباره مقدار صادرات بنزین از کشور گفت: صادرات بنزین به‌صورت پیاپی انجام می‌شود و به‌طور میانگین امسال روزانه ۲ میلیون لیتر بنزین صادر کرده ایم و بخشی هم محموله‌هایی است که صادر می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: پیش‌بینی ما مصرف میانگین روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین در ایام نوروز است که ذخیره‌سازی لازم به این منظور انجام شده است.

وی همچنین مقدار تولید بنزین را مشابه پارسال اعلام کرد و درباره در نظر گرفتن سهمیه بنزین نوروزی افزود: بحث اختصاص سهمیه بنزین ویژه نوروز مطرح نیست.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همچنین درباره نحوه تأمین منابع مالی طرح توسعه پالایشگاه آبادان گفت: پیشنهادی در پیش‌نویس قانون بودجه برای تأمین منابع مطمئن و پایدار در حوزه توسعه پالایشگاهی ارائه شده است که بر اساس آن بتوانیم از محل درآمد واحدهای جدیدی که در سرویس قرار می‌گیرد، ظرفیت پالایشی این پالایشگاه را اضافه کنیم و برای صادرات به‌کار گیریم.

وی افزود: تهاتر فرآورده نفتی صادراتی پالایشگاه آبادان به ارزش ۲۶۰ میلیون یورو صرف تأمین اعتبار برای بازتوزیع تسهیلات استفاده خواهد شد.

سالاری تصریح کرد: گام دوم طرح توسعه پالایشگاه آبادان و طرح کیفی‌سازی فرآورده‌های نفتی تولیدی پالایشگاه اصفهان در مراحل نهایی اجرا قرار گرفته است و سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران