کد خبر:3508
پ
۱۴۰۰۰۹۳۰۱۶۱۳۰۹۹۹۳۲۴۳۲۴۵۰۴

خطر تحریم‌ها برای امنیت انرژی جهان/ اوجی: ایران مطلوبترین گزینه برای انتقال گاز به شرق و غرب است

وزیر نفت با بیان اینکه ” ایران مطلوبترین گزینه برای انتقال گاز به شرق و غرب است”، گفت: اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه اعضای مجمع نه تنها ناقض قوانین بین‌المللی، بلکه امنیت انرژی جهان را به خطر می‌اندازد. – اخبار اقتصادی – به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری..

وزیر نفت با بیان اینکه " ایران مطلوبترین گزینه برای انتقال گاز به شرق و غرب است"، گفت: اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه اعضای مجمع نه تنها ناقض قوانین بین‌المللی، بلکه امنیت انرژی جهان را به خطر می‌اندازد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جواد اوجی، وزیر نفت در آستانه برگزاری ششمین نشست سران GECF در دوحه با اشاره به نقش راهبردی این مجمع در صادرات گاز جهان اظهار کرد: اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز در شرایط سخت شیوع ویروس کرونا به‌درستی نقش خود را در عرضه پایدار گاز در جهان ایفا کردند.

وی یکی از مهمترین آموخته‌های همه‌گیری کرونا را توجه هر چه بیشتر به نقش و اهمیت همکاری‌های بین‌المللی دوجانبه و چندجانبه و تعاملات راهبردی با سازمان‌ها و مجامع انرژی بیان کرد و افزود: مجمع کشورهای صادرکننده گاز با توجه به دوران گذار انرژی ارتقای امنیت عرضه گاز طبیعی در بازارهای منطقه‌ای و جهانی را به‌عنوان سوخت قابل دسترسی و دوستدار محیط زیست در سطح جهان، به‌ویژه ملل دچار فقر انرژی در دستورکار خود قرار داده است.

* سیاست‌زدایی از همکاری‌های بین‌المللی و جهانی گاز ضروری است

وزیر نفت از ایران به‌عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر اثبات‌شده گاز طبیعی جهان نام برد و با بیان اینکه ایران با داشتن ۳۳۸ هزار کیلومتر شبکه داخلی گازرسانی، از کشورهای پیشرو در این زمینه است، به موضوع تحریم اشاره کرد و گفت: اعمال تحریم‌های یکجانبه می‌تواند جریان پایدار گاز طبیعی در سطح جهان را با اختلال روبه‌رو و امنیت عرضه گاز طبیعی را به مخاطره بیندازد.

اوجی بر ضرورت سیاست‌زدایی از همکاری‌های بین‌المللی و جهانی گاز تأکید کرد و گفت: اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه اعضای مجمع نه تنها ناقض قوانین بین‌المللی، بلکه امنیت انرژی جهان را به خطر می‌اندازد.

وی سیاست وزارت نفت در دولت سیزدهم را همکاری راهبردی با کشورهای منطقه و همچنین اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز بیان کرد و افزود: ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی و زیرساخت‌های موجود می‌تواند مطلوبترین گزینه برای انتقال گاز به شرق و غرب باشد.

وزیر نفت از قطر و سعد الکعبی، وزیر انرژی این کشور به‌خاطر میزبانی ششمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز قدردانی کرد.

* جزئیات برگزاری ششمین اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز

اوجی، همچنین در خصوص جزئیات برگزاری ششمین اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز گفت: فردا (سه‌شنبه، سوم اسفندماه) به‌صورت رسمی ششمین نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز با حضور رئیس‌جمهوری آغاز به‌کار می‌کند.

وی افزود: در این نشست رؤسای‌جمهوری و نمایندگان ۱۱ کشور عضو همچون الجزایر، مصر، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ونزوئلا و اعضای ناظر شامل آذربایجان، عراق، مالزی، نروژ، پرو و امارات متحده عربی حضور دارند.

وزیر نفت تصریح کرد: فردا رأس ساعت ۱۰ صبح ششمین نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز با خوشامدگویی امیر قطر آغاز به‌کار خواهد کرد، پس از آن سخنرانی دبیرکل این مجمع و سپس سخنرانی روئسای‌جمهوری کشورهای عضو از جمله ایران انجام می شود.

وزیر نفت به سهم ۴۵ درصدی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تجارت جهانی گاز اشاره کرد و گفت: کشورهای عضو این مجمع هم‌اکنون ۶۵ درصد از ذخایر گازی جهان را در اختیار دارند.

* دلایل اهمیت دوچندان این دوره از نشست GECF

اوجی با تأکید بر این که امنیت انرژی در جهان محور اصلی ششمین اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز خواهد بود، گفت: تأمین امنیت عرضه و تقاضای گاز در جهان از دیگر مباحث مورد تأکید در این دور از اجلاس مجمع خواهد بود؛ ایران با داشتن دومین ذخایر اثبات شده گاز در دنیا می تواند در تأامین بلندمدت انرژی در این بخش نقش مهمی را ایفا کند.

وی گاز طبیعی را ارزان‌ترین و پاکترین سوخت در منطقه خاورمیانه و جهان خواند و گفت: ایجاد تنش بین روسیه و غرب و افزایش تقاضای انرژی پس از پایان ویروس عالم‌گیر کرونا می‌تواند از جمله دلایلی باشد که این دور از نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز را حائز اهمیت کرده است.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران