کد خبر:2751
پ
۱۴۰۰۰۹۰۲۱۴۴۴۳۱۴۳۵۲۴۱۱۷۸۵۴

رشد قیمت جهانی زغال سنگ با افزایش تنش‌ها در اوکراین

قیمت جهانی زغال سنگ در ماه ژانویه بیش از یک سوم جهش یافت و به دلیل کمبود عرضه و تنش‌ها بین روسیه و اوکراین به بالاترین رقم خود که پیش از این در اکتبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود، نزدیک شد. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، قیمت جهانی..

قیمت جهانی زغال سنگ در ماه ژانویه بیش از یک سوم جهش یافت و به دلیل کمبود عرضه و تنش‌ها بین روسیه و اوکراین به بالاترین رقم خود که پیش از این در اکتبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود، نزدیک شد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، قیمت جهانی زغال سنگ در ماه ژانویه بیش از یک سوم جهش یافت و به دلیل کمبود عرضه و تنش‌ها بین روسیه و اوکراین به بالاترین رقم خود که پیش از این در اکتبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود، نزدیک شد.

بر اساس این گزارش، شاخص زغال سنگ نیوکاسل به ۲۶۲ دلار در هر تن رسید.

بازار زغال سنگ به ممنوعیت صادراتی یک ماهه توسط تامین کننده اصلی یعنی اندونزی واکنش نشان داد که به دنبال مقررات جدید فروش بازار داخلی در اوج فصل گرمایش اروپا، صادرات را متوقف کرد.

این ممنوعیت قرار است در ۳۱ ژانویه برداشته شود، اما کارشناسان در مورد حجم زغال سنگی که بازارها ممکن است انتظار داشته باشند نامطمئن هستند. مقامات اندونزیایی می گویند که تنها شرکت‌های معدنی که از قوانین جدید پیروی کرده اند اجازه خواهند داشت صادرات را از سر بگیرند.

همچنین نگرانی هایی در مورد نتیجه بحران روسیه و اوکراین وجود دارد. اعزام نیروهای روسیه به نزدیکی مرز اوکراین با خشم غرب روبرو شده است که مسکو را تهدید به تحریم در صورت درگیری نظامی کرد.

برخی کارشناسان گمانه زنی می کنند که روسیه ممکن است در واکنش به تحریم ها، عرضه گاز به اروپا را قطع کند.

تحلیلگران می گویند که اگر این اتفاق بیفتد، اروپا که در حال حاضر با کمبود گاز مواجه است و قیمت کالاها در ماه های گذشته تقریباً دو برابر شده است، ممکن است واردات زغال سنگ را آغاز کند.

بر اساس داده‌های شرکت بی پی، غول نفت و گاز بریتانیا، شرکت‌های برق اروپایی پس از کاهش سهم خود در مصرف جهانی زغال سنگ به ۶٫۲ درصد در سال ۲۰۲۰ در میان فشارها برای حرکت به سمت انرژی سبز، از اواسط سال ۲۰۲۱ واردات زغال سنگ را افزایش داده‌اند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران