کد خبر:2875
پ
۱۴۰۰۱۱۱۴۰۹۱۳۱۱۹۰۳۲۴۶۷۳۶۴۴

سامانه بومی کنترل و مدیریت هوشمند گاز رونمایی شد

در راستای هوشمندسازی کنتورهای گاز در کشور، سامانه بومی کنترل و مدیریت هوشمند گاز که با همت شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی طراحی و پیاده‌سازی شده، رونمایی شد. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سید احمد روحانی‌پور، مدیرعامل شرکت سر..

در راستای هوشمندسازی کنتورهای گاز در کشور، سامانه بومی کنترل و مدیریت هوشمند گاز که با همت شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی طراحی و پیاده‌سازی شده، رونمایی شد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سید احمد روحانی‌پور، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت در مراسم رونمایی از سامانه کنترل و مدیریت هوشمند گاز اظهار داشت: هوشمندسازی کنتورها به نفع اقتصاد کشور است و این پروژه منجر به بهینه شدن مصرف گاز خواهد شد.

روحانی‌پور با بیان اینکه "اگر کنتورها هوشمندسازی شوند، مزیت‌های بالای اقتصادی برای کشور به‌دنبال خواهد داشت"، گفت: پلتفروم یاد شده کاملا بومی و مورد تایید شرکت ملی گاز است؛ تعدادی از این کنتورها تولید شده و در برخی مناطق کشور نصب شده است و ما باید به سمت عقد قرارداد با شرکت ملی گاز برویم تا عملیات اجرایی آغاز شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت تصریح کرد: عملیات نصب کنتورها از سال آینده آغاز می‌شود؛ این کنتورها به لحاظ مصرف خانوار نیز دارای اهمیت است و می‌تواند مصرف و هزینه هر خانوار را به طور مشخص اعلام کند؛ ضمن اینکه اطلاعات مصرف هر خانوار نیز دقیق‌تر خواهد شد و حتی ممکن است منجر به کاهش هزینه‌های خانوار و حتی شرکت ملی گاز شود.

وی ادامه داد: این سامانه استانداردهای لازم را کسب کرده و مورد تایید شرکت گاز هستند و با توجه به قیمت کنونی کنتورها، هزینه هر کنتور هوشمند جدید حدود دو میلیون تومان برآورد می‌شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت خاطرنشان کرد: بسته به نوع قرارداد ما توان تولید ۷۰۰ هزار تا یک میلیون کنتور هوشمند را برای سال آینده داریم.

در ادامه، مهدی ایزدیار، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان که در طراحی این پلتفرم نقش داشته، اظهار داشت: گردآوری و استخراج صحیح اطلاعات میزان مصرف مشترکین یکی از مهمترین روش‌های برنامه‌ریزی منابع به شمار می‌رود و قرائت کنتورهای گاز به صورت سنتی، برنامه‌ریزی برای کنترل و هدایت مصرف را دشوار کرده و زمان، انرژی و هزینه زیادی برای کشور به همراه داشته است.

وی ادامه داد: هوشمندسازی اندازه‌گیری گاز، طرحی کلان است که اجرای آن به همکاری یکپارچه بخش‌های مختلف از جمله شرکت ملی گاز نیاز دارد.

مدیرعامل فناپ زیرساخت با بیان اینکه "با توسعه روزافزون فناوری و نقش آن در توسعه فعالیت‌های صنعتی و خدماتی، نیاز به پیشرفت بخش‌های مهم کشور و همسو کردن آنها با تکنولوژی که به تسهیل در ارائه خدمات به مردم منجر می‌شود، امر بسیار مهمی به شمار می‌رود"، گفت: شرکت ملی گاز طی فراخوانی در سال ۹۶ کنترل و مدیریت هوشمند کنتورهای گاز را مطرح کرد تا برآورد میزان مصرف انتقال اطلاعات آن طبقه بندی و اتصال به دستگاه هوشمند مشترکین با استفاده از پلتفرمی هوشمند صورت بگیرد.

وی افزود: این هوشمندسازی به مشارکت چهارجانبه نیاز داشت تا این فرآیند در مقیاس ملی به سرانجام برسد و علاوه بر ممانعت از هدررفت انرژی گاز، سرعت و بهره‌وری کنتور خوانی و انتقال اطلاعات افزایش یافته و این سرمایه ملی به صورت بهینه مصرف شود.

ایزدیار با بیان اینکه "با بهره‌گیری از دانش و تجربه متخصصان ایرانی پلتفرمی ایجاد شده تا خوانش کنتورها ارسال اطلاعات آنها به شرکت ملی گاز و انتقال خروجی اطلاعات به مشترکین به میزان مصرف گاز برآورد هزینه و ارسال به تلفن همراه مردم در بستری ایمن و هوشمند انجام شود"، گفت: این محصول با هدف کنترل و نظارت هوشمند و آن لاین در کنتورهای صنعتی خانگی خوانش از راه دور داده‌ها و اعتباری کردن گاز بها تولید شده است.

وی ادامه داد: پلتفرم یاد شده پس از تایید شرکت ملی گاز در سطح مشترکان خانگی و مشترکان پرمصرف مانند صنایع و کارخانه‌ها ارائه خواهد شد.

همچنین، داور نظری، از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان درگیر ایجاد پلتفرم کنترل و مدیریت هوشمند گاز نیز در این مراسم اظهار داشت: در حال حاضر ۷۰ درصد سبد انرژی کشور ما را گاز تشکیل می‌دهد؛ این رقم در حالی است روسیه که جایگاه اول گاز دنیا را داراست و میزان مصرف گاز در سبد انرژی آن ۵۵ درصد است؛ این بدان معنا است که ما تنوع کافی در سبد انرژی نداریم.

وی افزود: اشکال کار این است که در مدت ۱۰ سال گذشته، ما سرمایه‌گذاری اندکی در صنعت گاز داشته‌ایم؛ طبق گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت باید ۱۶۰ میلیارد دلار در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی سرمایه‌گذاری شود که از این رقم، ۳۰ میلیارد دلار مربوط به حوزه گاز است و این در حالی است که سه میلیارد دلار هم نمی‌توانیم سرمایه‌گذاری کنیم.

جانشین تصریح کرد: گلوگاه این است که میزان سرمایه‌گذاری‌ها کاهش پیدا کرده و فشار مخازن افت کرده است؛ اکنون در حال حاضر فشار میادین گازی به اندازه ۱۵ تا ۲۰ سال قبل نیست و موضوع دیگر اینکه مسیر توسعه گاز در روستاها همچنان ادامه دارد و نمایندگان یا استانداران، وعده‌هایی به مردم حوزه‌های خود می‌دهند و این باعث می‌شود پروسه افزایش مصرف همچنان ادامه پیدا کند و با در نظر گرفتن فرسودگی شبکه کاز در برخی نقاط کشور، همه این موارد به معنای آن است که ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز کمبود گاز داریم.

وی ادامه داد: راهکار مطمئن برای این شرایط، مدیریت مصرف است و ابزار این مدیریت نیز هوشمندسازی است؛ بنابراین سراغ پلتفرم کنتور هوشمند رفتیم و دغدغه‌ها و چالش‌ها و همچنان مدل سرمایه‌گذاری را اعلام کردیم و اگر دولت منابع مالی در اختیار ندارد، باید از سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در این حوزه حمایت کند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران