کد خبر:3228
پ
۱۳۹۸۰۱۲۰۰۸۲۱۳۲۷۳۸۱۷۱۲۱۰۰۴

قطع جریان نفت روسیه به اروپا برای هر دو طرف فاجعه بار خواهد بود

کاهش جریان نفت روسیه به اروپا در شرایطی که روسیه نیمی از نفت خام خود را به اروپا صادر می‌کند و اروپا هم بیش‌از یک‌سوم گاز طبیعی و بیش‌از یک‌چهارم نفت خام خود را از روسیه وارد می‌کند، برای هر دو طرف فاجعه‌بار خواهد بود. – اخبار اقتصادی – به‌گزارش خبرگ..

کاهش جریان نفت روسیه به اروپا در شرایطی که روسیه نیمی از نفت خام خود را به اروپا صادر می‌کند و اروپا هم بیش‌از یک‌سوم گاز طبیعی و بیش‌از یک‌چهارم نفت خام خود را از روسیه وارد می‌کند، برای هر دو طرف فاجعه‌بار خواهد بود.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، بحران روسیه و اوکراین بازار انرژی را نسبت‌به اختلال احتمالی در عرضه انرژی روسیه به اروپا هشیار کرده‌است. درحالی‌که بیشتر گفتگوها بر سر توقف احتمالی صادرات گاز روسیه به اروپا انجام می‌شود، اما احتمال کاهش قابل‌توجه صادرات نفت خام و محصولات نفتی روسیه به سمت غرب و اروپا هم وجود دارد که تاثیر مخربی بر عرضه انرژی اروپا در بحبوحه بحران گاز و انرژی می‌گذارد.
طبق گفته‌ تحلیلگران، سقوط صادرات نفت روسیه به اروپا در صورت درگیری در اوکراین می‌تواند قیمت نفت را از ۱۰۰ دلار هم فراتر ببرد.
طبق گفته متخصصان، کاهش جریان نفت روسیه به اروپا برای هر دو طرف فاجعه‌بار خواهد بود. هرگونه تحریم‌های سختگیرانه علیه صادرات نفت روسیه به اروپا، دسترسی این قاره به بزرگ‌ترین عرضه‌کننده نفت خود را در بحبوحه افزایش قیمت انرژی و درنتیجه بالا رفتن تورم، از بین می‌برد.

ذخایر گاز اروپا در صورت توقف واردات از روسیه ۶ هفته دیگر تمام می‌شوداتحادیه اروپا قادر به یافتن جایگزینی برای گاز روسیه نیست

روسیه نیمی از نفت خام خود را به اروپا صادر می‌کند و به این درآمد نفتی که بخش بزرگی از درآمد دولت آن را تشکیل می‌دهد وابسته‌است. اروپا هم بیش‌از یک‌سوم گاز طبیعی و بیش‌از یک‌چهارم نفت خام خود را از روسیه وارد می‌کند.
درگیری غرب و روسیه بر سر مسئله اوکراین یک‌بار دیگر وابستگی بالای اروپا به عرضه انرژی روسیه را نشان داد. علی‌رغم تلاش‌های آمریکا و اتحادیه اروپا، هیچ جایگزین فوری برای روسیه وجود ندارد.
روسیه بزرگ‌ترین صادرکننده نفت دنیا پس‌از عربستان است که حدود ۵ میلیون بشکه در روز نفت خام صادر می‌کند. حدود نیمی از این مقدار یا ۴۸ درصد در ۲۰۲۰ به کشورهای اروپایی صادر شده بود. اروپا مخصوصاً پالایشگاه‌های آلمان، هلند و لهستان ۴۸ درصد از کل صادرات نفت خام روسیه را به خود اختصاص می‌دهند.
بنابراین اروپا اصلی‌ترین بازار روسیه برای صادرات نفت و گاز طبیعی و درنتیجه اصلی‌ترین منبع درآمد آن است.
درآمد نفت خام و گاز طبیعی به‌طور متوسط ۴۳ درصد از کل درآمد سالیانه‌ دولت روسیه را بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۲۰ تشکیل داده‌است.
روسیه در ۲۰۲۱ بزرگ‌ترین عرضه‌کننده گاز طبیعی و نفت به اتحادیه اروپا بود.
وابستگی متقابل اروپا و روسیه به نفت و گاز نشان می‌دهد هرگونه تشدید بحران اوکراین و کاهش عرضه انرژی روسیه به ضرر اتحادیه اروپا و مسکو خواهد بود.
انتهای پیام/۲۷

فدراسیون صنعت نفت ایران