کد خبر:3404
پ
۱۴۰۰۰۳۰۷۱۰۵۰۰۴۴۶۴۲۲۸۶۵۷۳۴

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۱۱/۲۹|کاهش قیمت نفت در پی چشم انداز احیای برجام

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۷۱ سنت معادل ۰.۷۶ درصد کاهش به ۹۲ دلار و ۲۶ سنت رسید. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که چشم انداز احیای توافق هسته ای و بازگشت نفت ایران به بازار موجب شده تا نگرانی ها از ..

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۷۱ سنت معادل ۰.۷۶ درصد کاهش به ۹۲ دلار و ۲۶ سنت رسید.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که چشم انداز احیای توافق هسته ای و بازگشت نفت ایران به بازار موجب شده تا نگرانی ها از حمله احتمالی روسیه به اوکراین کمرنگ شود قیمت نفت روز جمعه کاهش داشت.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۷۱ سنت معادل ۰٫۷۶ درصد کاهش به ۹۲ دلار و ۲۶ سنت رسید. دیروز هم نفت برنت شاهد کاهش ۱٫۹ درصدی بود. قیمت نفت خام آمریکا هم برای تحویل در ماه مارس امروز با ۷۷ سنت معادل ۰٫۸۴ درصد کاهش به ۹۰ دلار و ۹۹ سنت رسید. روز پنجشنبه قیمت نفت خام آمریکا ۲ درصد کاهش داشت.

در حالی که زمزمه ها در مورد قریب الوقوع بودن احیای توافق هسته ای ایران به گوش می رسد، قیمت نفت که اوایل این هفته به بالاترین رقم ها از سپتامبر ۲۰۱۴ رسیده بود در مسیر ثبت اولین کاهش هفتگی طی ۹ هفته اخیر قرار دارد.

تحلیلگران موسسه ای ان زد در یادداشتی نوشتند: «احتمال افزایش یک میلیون بشکه ای صادرات نفت ایران موجب شده تا قیمت نفت برنت تحت فشار قرار بگیرد.»

تحلیلگران انتظار ندارند حتی با وجود بازگشت نفت ایران به بازار قیمت ها در کوتاه مدت افت زیادی را تجربه کند، زیرا دیگر اعضای گروه اوپک پلاس برای محقق کردن اهداف خود در زمینه افزایش تولید با مشکل مواجه شده اند.

ویوک دار تحلیلگر بانک کامنولث در یادداشتی نوشت: «با توجه به اینکه حجم ذخایر نفتی به نزدیکی پایین ترین رقم های ۷ سال گذشته رسیده و ظرفیت تولید ذخیره اوپک پلاس هم چندان قابل اتکا نیست، بازار نفت در برابر هرگونه اختلال عرضه آسیب پذیر است.»

با توجه به اینکه به دلیل افزایش سفرهای هوایی و حمل و نقل جاده ای، تقاضا برای مصرف در حال ترمیم است بانک کامنولث انتظار دارد قیمت نفت برنت در کوتاه مدت در محدوده ۹۰ تا ۱۰۰ دلار باقی بماند و در صورت تشدید تنش بین روسیه و اوکراین از ۱۰۰ دلار فراتر برود.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران